Srpen 2018 bude teplejší a sušší

Hodnocení článku

Začíná nám srpen, poslední klimatologicky letní měsíc. V tomto měsíci nejsou dle dlouhodobých normálů tak vysoké teploty jako v červenci, ani není tak vysoký měsíční srážkový úhrn. Teploty i srážky oproti minulému měsíci slabě klesají. To je klimatický standard, počasí se ale chová v tomto měsíci. Stejně jako v ostatních během roku, rok od roku odlišně. Částečně můžeme odhadnout dle statistické metody nebo dle výstupů klimatických numerických modelů. Informace o nich v příspěvku Numerické modely, cíl a úspěšnost jejich práce. Tyto tzv. sezónní výhledy odchylek základních klimatických prvků jsou ale zatíženy většinou velkou chybou. Oproti předpovědím na několik dní dopředu. Vycházejí z atmosférických podmínek za dané období (naměřená data meteorologických prvků na Zemi). V tomto příspěvku se podíváme, jaký by měl být dle těchto metod předpovědi nacházející měsíc, tedy srpen. Srpen 2018 bude teplejší a sušší.

Srpen 2018 bude teplejší a sušší, ale teploty budou pozvolna klesat

Začátek srpna a to celá jeho první dekáda (do 10.8.) bude vysoce teplotně nadnormální a srážkově naopak podnormální. Kdy budou převládat velmi lokální konvekční srážky a jinak nás čeká četný sluneční svit. Sucho se v ČR bude rozšiřovat a prohlubovat. Během prvního období/poloviny měsíce (do 14.8.) by měly teploty mírně klesat, srážek bude přibývat. Ale budou i nadále lokální. Ve druhém období budou teploty dále zvolna klesat, až na konci měsíce by měly odpovídat dlouhodobému normálu. Toto období je zatíženo větší chybou, neboť se bude atmosféra vyvíjet. Srážkově lze čekat spíše sušší počasí, ale významněji sušší epizody budou střídat ty o něco vlhčí. Vzhledem k období a očekávaným teplotám, které by měly být i ve druhé půlce měsíce spíše nad normálem, budou srážky i nadále spíše konvekční a tedy lokální.

Celkově bude měsíc teplotně mírně vybočovat do nadprůměru, je tedy možno čekat často teplé počasí. Průměr zvýší zejména prvních deset dnů měsíce. Srážek je třeba čekat spíše méně než více. Lokálně budou po většinu měsíce větší rozdíly v jejich úhrnech nad naší republikou. Srážkově bude tedy slabě podprůměrný.

Prognóza byla vydána na stránce Výhled na měsíc, další aktualizace proběhne na konci tohoto měsíce a dále vždy jednou za měsíc.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality