Prognózy počasíSucho

Vlna veder, do kdy potrvá?

Hodnocení článku

Tento týden nás čekají vysoké i velmi vysoké teploty a stále přetrvávající sucho, které se bude spíše prohlubovat. Některé předpovědi hovoří o tom, že se po kratší přestávce tropy příští týden opět vrátí. Kdy budou teploty nejvyšší a do kdy lze čekat podobné teploty a proč? Odpoví tento článek. Trochu už naznačil článek Jak dlouho vydrží vlna veder?, avšak tento článek minulý vydaný upřesňuje a doplňuje. Vlna veder, do kdy potrvá?

Převládající vysoký tlak a shodná cirkulace bez výměny vzduchových hmot

Počasí bude nad střední Evropou po většinu tohoto týdne pod vlivem vysokého tlaku vzduchu za přílivu teplého, občas i velmi teplého vzduchu z východních směrů. Příčinou bude stabilní synoptická situace se stálejším přílivem teplého vzduchu z východních směrů. Případné studené fronty budou slábnoucí a nezpůsobí dlouhodobější změnu v cirkulaci. První přejde tento týdne přes ČR během čtvrtka a přinese oproti velmi vysokým teplotám, které čekáme do středy, mírné ochlazení. Po několika málo dnech se budou teploty opět mírně zvyšovat po obnově přílivu teplého vzduchu z východních až jižních směrů.

Vlna veder, do kdy potrvá? Zatím bude nejtepleji v úterý a středa

Nejvyšší teploty zatím očekáváme uprostřed tohoto týdne, nejteplejšími dny budou úterý a středa. možná půjde o teplotní vrchol letošního léta, kdy by teploty mohly překročit ojediněle i 36°C. Vysoké teploty se mírně sníží před víkendem, ale rozhodně horké počasí neskončí. Příští týden se některé modely již delší dobu shodují na tom, že se teploty opět mírně zvýší a půjde tedy opět místy i o velmi vysoké teploty. Je tedy těžké odhadovat, kdy takovýto stabilní příliv teplého až velmi teplého vzduchu skončí.

Numerické modely upřesňují a nezbývá než čekat jak se celá situace v atmosféře vyvine. Nelze tedy zatím říci, kdy skončí vysoké teploty. Občas se nad naším územím budou opět tvořit lokální bouřky, v jejichž prostoru bude o něco chladněji. Modely slibují snížení teplot na přelom týdnů, poté ovšem většinou dávají opětovné zvýšení teplot. Pravděpodobně nejčastější výskyt bouřek bude na jihu a jihozápadě Čech, jak tomu bylo i v minulém týdnu.

Letos je sucho významnější. Vlna veder. Největší sucha v ČR. Vysychají evropské toky. Nástrahy počasí: Sucho. Vyschlý rybník.

Vlna veder s absencí srážek vede k velkému suchu, u nás letos v létě častá situace

Předpokládané nejvyšší denní teploty v nejbližších dnech dle aktuálních dat, do kdy potrvá vlna veder:

Út 31.7.: 32 až 36°C

St 1.8.: 32 až 36°C

Čt 2.8.: 31 až 35°C

Pá 3.8.: 29 až 33°C

So 4.8.: 28 až 32°C

Vysoké budou i noční teploty, které klesnou na 22 až 17°C nejčastěji, místy se tak setkáme s tropickými nocemi (teplota v minimech 20.0°C a vyšší) a již v minulých dvou nocích se tak někde stalo.

Sucho tak bude většinou pokračovat a bude se prohlubovat, jen v oblastech s konvekční činností bude přechodně zmírněno. Taková místa budou lokálně dosti omezená, proto nelze čekat žádné plošnější a větší zlepšení, neřkuli pak zlepšení hydrologické situace. Vzhledem k očekávanému vývoji se tato bude též zhoršovat. Více informací v dalším příspěvku o stavu hydrologické situace v ČR, který bude následovat.

Mapy numerických modelů nejen s předpovědí teploty najdete na stránce pivotalweather.com.