Vlna veder, do kdy potrvá?

Hodnocení článku

Tento týden nás čekají vysoké i velmi vysoké teploty a stále přetrvávající sucho, které se bude spíše prohlubovat. Některé předpovědi hovoří o tom, že se po kratší přestávce tropy příští týden opět vrátí. Kdy budou teploty nejvyšší a do kdy lze čekat podobné teploty a proč? Odpoví tento článek. Trochu už naznačil článek Jak dlouho vydrží vlna veder?, avšak tento článek minulý vydaný upřesňuje a doplňuje. Vlna veder, do kdy potrvá?

Převládající vysoký tlak a shodná cirkulace bez výměny vzduchových hmot

Počasí bude nad střední Evropou po většinu tohoto týdne pod vlivem vysokého tlaku vzduchu za přílivu teplého, občas i velmi teplého vzduchu z východních směrů. Příčinou bude stabilní synoptická situace se stálejším přílivem teplého vzduchu z východních směrů. Případné studené fronty budou slábnoucí a nezpůsobí dlouhodobější změnu v cirkulaci. První přejde tento týdne přes ČR během čtvrtka a přinese oproti velmi vysokým teplotám, které čekáme do středy, mírné ochlazení. Po několika málo dnech se budou teploty opět mírně zvyšovat po obnově přílivu teplého vzduchu z východních až jižních směrů.

Vlna veder, do kdy potrvá? Zatím bude nejtepleji v úterý a středa

Nejvyšší teploty zatím očekáváme uprostřed tohoto týdne, nejteplejšími dny budou úterý a středa. možná půjde o teplotní vrchol letošního léta, kdy by teploty mohly překročit ojediněle i 36°C. Vysoké teploty se mírně sníží před víkendem, ale rozhodně horké počasí neskončí. Příští týden se některé modely již delší dobu shodují na tom, že se teploty opět mírně zvýší a půjde tedy opět místy i o velmi vysoké teploty. Je tedy těžké odhadovat, kdy takovýto stabilní příliv teplého až velmi teplého vzduchu skončí.

Numerické modely upřesňují a nezbývá než čekat jak se celá situace v atmosféře vyvine. Nelze tedy zatím říci, kdy skončí vysoké teploty. Občas se nad naším územím budou opět tvořit lokální bouřky, v jejichž prostoru bude o něco chladněji. Modely slibují snížení teplot na přelom týdnů, poté ovšem většinou dávají opětovné zvýšení teplot. Pravděpodobně nejčastější výskyt bouřek bude na jihu a jihozápadě Čech, jak tomu bylo i v minulém týdnu.

Předpokládané nejvyšší denní teploty v nejbližších dnech dle aktuálních dat:

Út 31.7.: 32 až 36°C

St 1.8.: 32 až 36°C

Čt 2.8.: 31 až 35°C

Pá 3.8.: 29 až 33°C

So 4.8.: 28 až 32°C

Vysoké budou i noční teploty, které klesnou na 22 až 17°C nejčastěji, místy se tak setkáme s tropickými nocemi (teplota v minimech 20.0°C a vyšší) a již v minulých dvou nocích se tak někde stalo.

Sucho tak bude většinou pokračovat a bude se prohlubovat, jen v oblastech s konvekční činností bude přechodně zmírněno. Taková místa budou lokálně dosti omezená, proto nelze čekat žádné plošnější a větší zlepšení, neřkuli pak zlepšení hydrologické situace. Vzhledem k očekávanému vývoji se tato bude též zhoršovat. Více informací v dalším příspěvku o stavu hydrologické situace v ČR, který bude následovat.

Mapy numerických modelů nejen s předpovědí teploty najdete na stránce pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality