Prognózy počasíTýdenní výhledy

Během týdne napadne sníh i v nížinách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Během týdne napadne sníh i v nížinách. Informace, na kterou čeká určitá skupina z Vás a druhá skupina ji naopak nerada čte. Během příštího týdne k nám ale opravdu pronikne studený vzduch a srážková činnost, která se očekává oproti minulým dnům a týdnům navíc častěji spadne postupně výhradně ve formě sněžení. Zpočátku týdne přinese teplejší počasí, avšak již v prvních dnech začne od středních až vyšších poloh opět sněžit. Tam proběhlo pouze velmi krátké oteplení. Ve druhé polovině týdne začne sněžit i v nížinách a srážky by mohly být na konci týdne též vydatnější včetně akumulace sněhu a tedy tvorby pokrývky i v nížinách.

Počasí na 49. týden 2023. Během týdne napadne sníh. Co může přinést zimu do Evropy? Sněhová bouřek v New Yorku. Zasněžené stromy.

Týden 5. až 11.12.2022

Předpověď

Hodně oblaků převáží po většinu týdne, polojasnou oblohu uvidíme pouze krátce a lokálně. Srážek spadne během týdne poměrně hodně, zatím to vypadá že více v jižní a východní části republiky. Tam může nasněžit ke konci týdne i vyšší sněhová vrstva včetně níže položených oblastí. Na horách se určitě sněhové podmínky zlepší zásadně, sněžit tam začne hned v úvodu týdne a poté čekáme od vyšších poloh trvale zápornou teplotu vzduchu s občasným sněžením. Noční mráz čekejme i v nejnižších polohách a přes den se zde bude teplota pohybovat slabě nad bodem mrazu, podobně jako v minulých dnech. Sníh tak čekejme případně mokrý a zatím jeho pokrývku v těchto polohách krátkodobou, vzniklou přes noc. V úplném závěru týdne čekáme teplotu v nižších polohách ale již kolem 0°C a sníh se i udrží. Srážková činnost by měla podle nynějších předpokladů pokračovat.

Menší naděje na bílé Vánoce? Na otázku, zda existuje pravděpodobnost, že zimní počasí které se očekává následně kolem poloviny měsíce se poté akorát před svátky změní na teplejší nelze zatím odpovědět. Každopádně chladnější by měl být i následující, předvánoční týden. Alespoň to tak nyní vypadá. Ta pravděpodobnost tu tedy  je, že poté nás čeká teplejší období, nevylučuje to ani dlouhodobý výhled. Nicméně tomu tak být určitě nakonec nemusí.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 5 až 0°C, postupně 2 až -4°C a v závěru týdne na sněhu místy -8°C
  • Nejvyšší teplota: 2 až 8°C, postupně 0 až 5°C a o víkendu kolem 0°C
  • Průměrná teplota: -2 až 3°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 320mm/cm, na JV/V až 35mm/cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Počasí ve střední Evropě bude i nadále pod vlivem nízkého tlaku vzduchu. V úvodu týdne přejde přes ČR přímo střed cyklony. Poté krátce na naše území zasáhne výběžek vyššího tlaku vzduchu, načež v polovině týdne přejde studená fronta od severozápadu. Odtud k nám pronikne studený vzduch a toto mírně zesilující proudění až severního směru očekáváme i v závěru týdne a na počátku toho následujícího.

Závěr: Během týdne napadne sníh

Po mírném kratším oteplení se vrátí do vyšších poloh zima a následně se sníží hranice sněžení v souladu s ochlazováním až do nížinných poloh. Počasí v ČR začne být tedy čistě zimní, četně se také utvoří sněhová pokrývka. V polohách pod 500m a zejména v nížinách budou často vznikat náledí a zmrazky. Srážky se čekají v ČR rozdílné, na Z/SZ jich spadne i podnormální množství, na JV/V normální.

TIP: Sledujte proto naši stránku Nebezpečné jevy s náhledem aktuálních nebezpečných jevů na hlavní stránce. Též doporučujeme sledovat hranici sněžení podle různých modelů na webu wetter3.de.