Předpověď srážekPrognózy počasí

Nasněží v nížinách a místy i více

Hodnocení článku

Nasněží v nížinách a  místy i více ukazují numerické modely. Tento článek snad jasně řekne, zda skutečně nasněží v nížinách a případně kde v ČR nejvíce. První sněžení se vyskytlo během včerejšího dne a vydatnější bylo v pásu jih, střed až severovýchod Čech. Sněhová pokrývka se týkala zejména středních až vyšších poloh. Toto působilo samozřejmě typické komplikace, zejména v dopravě. Další sněžení můžeme očekávat v závěru týdne a vzhledem ke snižující se teplotě půjde o sněhové srážky s tvorbou pokrývky i v polohách nižších. Srážková činnost se odehraje četněji a vydatněji v jihovýchodní a východní části území ČR, jak již naznačuje stručný přehled počasí na týden v článku Během týdne napadne sníh i v nížinách nebo v pondělním článku Studená fronta přinese zimu. Příčinou je přechod studené fronty od severozápadu, který se odehrává dnes. Za touto k nám zesiluje příliv studeného vzduchu.

Pravá zima? Poprvé napadne i více sněhu

Frontální vlna se pojí s nízkým tlakem vzduchu nad Skandinávií. Kolem této k nám proniká studený vzduch a tento stav očekáváme i v dalších dnech. Studenější počasí převládne tedy nejen nyní v závěru týdne, ale i na počátku týdne následného. Numerické modely slibují sněhovou pokrývku i v nížinách, neboť teplota vzduchu se očekává o víkendu již většinou slabě pod nulou nebo v blízkosti nuly po celý den. Srážková činnost bude pokračovat, místy půjde o vydatnější srážky a již výhradně sněhové. Místy může být sněhová pokrývka i vyšší. To platí hlavně o středních a vyšších polohách, kde se bude sníh akumulovat z více situací sněžení.

Nasněží i v nížinách, místy více. Akumulace sněhových srážek v období 9. - 12.12.2022.

Obr. 1 Akumulace sněhových srážek podle snow-forecast, zdroj: snow-forecast.com

O tom, že se objeví v dalších dnech často srážky a převážně půjde o sněžení není pochyb. To potvrzuje již včerejší výhled počasí na týden, aktualizovaný na naší stránce Výhled na týden. Můžeme ale považovat za reálné, že napadne více sněhu i v nížinách? Současné výpočty předpovědních modelů počítají zároveň postupně převážně se zápornou teplotou. Za takových podmínek s přísunem bohaté vlhkosti v podobě srážkově bohaté oblačnosti by k takové situaci skutečně došlo. Nyní otázka, zda tento předpoklad spadu srážek a také samozřejmě přílivu mrazivého vzduchu na naše území vyjde.

Nasněží i v nížinách, místy více. Akumulace nového sněhu z 150 hodin do 12.12.2022.

Obr. 2 Detail Německa a okolí, včetně našeho území a akumulace nového sněhu do 12.12.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Podle posledních běhů numerických modelů to vypadá na dosti významné zimní projevy počasí. Na sněhové pokrývce očekávejme také zesílení nočního mrazu, zejména za podpory zmenšené oblačnosti. Nicméně v dalších dnech převládne stále velká oblačnost, zmenšení oblačnosti se odehraje spíše místy a krátce, takže tedy méně často. Podle výstupu modelu GFS v podobě akumulace nového sněhu do pondělí 12.12.2022 vidíme, že půjde o vydatnější srážky lokálně.