Nasněží v nížinách a místy i více

Hodnocení článku

Nasněží v nížinách a  místy i více ukazují numerické modely. Tento článek snad jasně řekne, zda skutečně nasněží v nížinách a případně kde v ČR nejvíce. První sněžení se vyskytlo během včerejšího dne a vydatnější bylo v pásu jih, střed až severovýchod Čech. Sněhová pokrývka se týkala zejména středních až vyšších poloh. Toto působilo samozřejmě typické komplikace, zejména v dopravě. Další sněžení můžeme očekávat v závěru týdne a vzhledem ke snižující se teplotě půjde o sněhové srážky s tvorbou pokrývky i v polohách nižších. Srážková činnost se odehraje četněji a vydatněji v jihovýchodní a východní části území ČR, jak již naznačuje stručný přehled počasí na týden v článku Během týdne napadne sníh i v nížinách nebo v pondělním článku Studená fronta přinese zimu. Příčinou je přechod studené fronty od severozápadu, který se odehrává dnes. Za touto k nám zesiluje příliv studeného vzduchu.

Pravá zima? Poprvé napadne i více sněhu

Frontální vlna se pojí s nízkým tlakem vzduchu nad Skandinávií. Kolem této k nám proniká studený vzduch a tento stav očekáváme i v dalších dnech. Studenější počasí převládne tedy nejen nyní v závěru týdne, ale i na počátku týdne následného. Numerické modely slibují sněhovou pokrývku i v nížinách, neboť teplota vzduchu se očekává o víkendu již většinou slabě pod nulou nebo v blízkosti nuly po celý den. Srážková činnost bude pokračovat, místy půjde o vydatnější srážky a již výhradně sněhové. Místy může být sněhová pokrývka i vyšší. To platí hlavně o středních a vyšších polohách, kde se bude sníh akumulovat z více situací sněžení.

Nasněží i v nížinách, místy více. Akumulace sněhových srážek v období 9. - 12.12.2022.

Obr. 1 Akumulace sněhových srážek podle snow-forecast, zdroj: snow-forecast.com

O tom, že se objeví v dalších dnech často srážky a převážně půjde o sněžení není pochyb. To potvrzuje již včerejší výhled počasí na týden, aktualizovaný na naší stránce Výhled na týden. Můžeme ale považovat za reálné, že napadne více sněhu i v nížinách? Současné výpočty předpovědních modelů počítají zároveň postupně převážně se zápornou teplotou. Za takových podmínek s přísunem bohaté vlhkosti v podobě srážkově bohaté oblačnosti by k takové situaci skutečně došlo. Nyní otázka, zda tento předpoklad spadu srážek a také samozřejmě přílivu mrazivého vzduchu na naše území vyjde.

Nasněží i v nížinách, místy více. Akumulace nového sněhu z 150 hodin do 12.12.2022.

Obr. 2 Detail Německa a okolí, včetně našeho území a akumulace nového sněhu do 12.12.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Podle posledních běhů numerických modelů to vypadá na dosti významné zimní projevy počasí. Na sněhové pokrývce očekávejme také zesílení nočního mrazu, zejména za podpory zmenšené oblačnosti. Nicméně v dalších dnech převládne stále velká oblačnost, zmenšení oblačnosti se odehraje spíše místy a krátce, takže tedy méně často. Podle výstupu modelu GFS v podobě akumulace nového sněhu do pondělí 12.12.2022 vidíme, že půjde o vydatnější srážky lokálně.

 

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality