Hydrologická situaceSucho

Sucho se zmírnilo jen místy

Hodnocení článku

Vydatné srážky se vyskytly na začátku týdne místy, proto se také sucho zmírnilo jen místy. Stále existují oblasti, kde spadlo nedostatečné množství srážek ve vztahu k výparu a aktuálnímu období. To znamená stále zápornou vodní bilanci. Nejnižší zásoba vody byla k začátku tohoto týdne ve středních, jižních Čechách a na jižní Moravě. Typicky v nížinných a nejsušších či zároveň nejteplejších oblastech naší republiky. Tak tomu bývá v každé vegetační sezóně, pokud se nevyskytují dlouhodobě významnější srážky v některé z těchto oblastí. Po zimním období vykazovala vyšší nasycení vedle celé severním a východní části území také střední nížinná část Čech. V současné tam už nemáme nijak vysokou půdní vláhu, průtoky vodních toků zde už také nejsou tak vysoké. Avšak hladina podzemních vody vykazuje stále dobré hodnoty. To znamená, že zásoba vody v té hlavní části zemského povrchu stále je. Přesto jsou na místě průběžné srážky pro její udržení.

Sucho se zmírnilo jen místy. Půdní sucho v ČR k 5.5.2024.

Obr. 1 Hrozba půdního sucha v ČR k 5.5.2024, zdroj: chmi.cz

 

Sucho se zmírnilo jen místy, na jihu území byly srážky potřeba

Snížená půdní vláha i hladiny podzemních vod na jihu Čech panovaly již nějakou dobu. Srážky tam nebyly nijak významné až do posledních dnů. Počátek tohoto týdne obdařil srážkami právě pomezí Vysočiny, jihu a jihozápadu Čech. Tam se situace v půdě i ve vodních tocích zlepšila. Jsou samozřejmě místa, která srážky vynechaly a i předchozí lokální přeháňky do nich nepřinesly buď žádné nebo žádné významnější úhrny. Na jihu a jihozápadě území spadlo během úterý místy 25 až 40mm srážek, ojediněle kolem 50mm za 24 hodin. Za 48 hodinové období to bylo ještě více srážek.

Následovat nyní bude několikadenní spíše suché období s teplotou až lehce nad dlouhodobým normálem. Teplota mírně přesáhne 20°C, lze čekat tedy opět úbytek půdní vláhy a postupné poklesy vodností toků. Během nového týdne by se mělo co do oblačnosti a srážek počasí opět změnit a srážky se začnou vyskytovat průběžněji. Tím by mělo opětovně dojít k doplnění vláhy, avšak je otázkou zda dojde alespoň ke zmírnění sucho v místech, kde k němu právě nedošlo při srážkách na počátku tohoto týdne.

Využitelná vodní kapacita v půdě do hloubky 20cm v ČR k 6.5.2024.

Obr. 2 Využitelná vodní kapacita v půdě k 6.5.2024, zdroj: chmi.cz

 

Napsat komentář