Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 20. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 20. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Zpočátku týdne se čeká typicky jarní počasí a to slunné, suché s teplotou mírně nad 20°C. Takové počasí by se mělo vrátit v úplném závěru týdne, ale mezi tím se vyskytne období s větší oblačností, místy srážkami a o něco nižší teplotou. V týdnu jako celku by měla teplota ale odpovídat normálu pro polovinu května, velké výkyvy a odchylky teploty se ani v dalším týdnu nečekají.

Počasí na 20. týden 2024. Slunečné jarní počasí se střední čočkovitou oblačnosti.

Týden: 13. až 19.5.2024

Předpověď

Málo oblačnosti a jarní teplota mírně nad 20°C. Ani přízemní mráz nebude hrozit v posledních dnech období tzv. ledových mužů. Při velké oblačnosti se čekají ve druhé poloviny týdne ale o něco teplejší noci, kdy teplota nebude klesat ani pod 10°C. Přes den však tolik nevystoupí a to vlivem velké oblačnosti a případných srážek. V závěru týdne by se mělo počasí vylepšovat a teplota se vrátí k maximům kolem 20°C. Avšak otázkou je na jak dlouho, prognóza na přelom týdnů už je z dnešního pohledu dosti málo jistá.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 4°C, po polovině týdne 13 až 7°C.
  • Nejvyšší teplota: 19 až 24°C, po polovině týdne 11 až 18°C a při četnějších srážkách 11°C, v závěru místy 21°C.
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 5 20mm, místy hlavně na J/JV až 40mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Vysoký tlak vzduchu se přesouvá přes centrum Evropy k východu. Během první poloviny týdne se odsune dále do východní Evropy, po jeho zadní straně zesílí a následně vyvrcholí na naše území příliv teplého vzduchu od jihovýchodu. Po polovině týdne určí počasí u nás od západu nízký tlak vzduchu a s ním spojené frontální rozhraní, které se bude nad námi vlnit. Pronikne k nám oceánský a chladnější vzduch ze západních směrů.

Závěr: Počasí na 20. týden 2024

Zpočátku nadprůměrná a během týdne průměrná až krátce podprůměrná teplota. Srážky se soustředí do druhé poloviny týdne, míst jich spadne i více než činí normál a míst pro změnu méně. Jejich úhrny se čekají lokálně rozdílné, avšak na období kolem poloviny květně průměrné. Počasí by se mělo chovat adekvátně k současnému období.

TIP: Sledujte naší podrobnou denně aktualizovanou Předpověď na den s očekávaným vývojem a trendem všech hlavních meteorologických prvků pro ČR.

Napsat komentář