Evropa a SvětExtrémní počasí

Tajfun v Japonsku, hurikán v Portoriku

Hodnocení článku

Tajfun v Japonsku, který dorazil nad pevninu v neděli, působí škody. Extrémní počasí se projevuje na celém Světě. Nyní řádí tajfun v Japonsku, hurikán v Portoriku. V Asii se jedná o sezónu tropických cyklon, zvaných v této oblasti tajfuny. V USA je o tytéž tropické bouře zvané známěji hurikány. Více o teorii problematiky píšeme v článku Cyklona, cyklón, tajfun či hurikán. Tajfun dostal název “Nandamol” a do oblasti přináší extrémní deště vyvolávající záplavy a s tím spojené sesuvy půdy. Extrémní počasí má vliv na běžný život a pohyb. Vyhání lidi z domovů a v oblasti nefunguje doprava, včetně letecké. Přerušeny byly dodávky elektřiny. Některé podniky přerušily výrobu. Vedle extrémních srážek přináší tajfun také značné poryvy větru. S větrem se pojí bouřlivé mořské vlny.

Největší tajfun v Japonsku

Tajfun “Nandamol” je čtrnáctý tajfun letošní sezóny tropických bouří a považuje se za největší, který kdy Japonsko zasáhl. Je silnější než tajfun “Jebi” z roku 2018, který bohužel v oblasti také zabíjel. Podle meteorologů v Japonsku je též silnější než tajfun “Hagibis”, který zasáhl oblast o rok později. Území Japonska a okolí má pro zvládání tajfunů vybavení a také přípravu. Nicméně změna klimatu působí tropické bouře silnější a rozsáhlejší.

Včera se v důsledku extrémního počasí při vlivu tajfunu ocitlo 286 000 domácností bez elektřiny. Tajfun připravil o život minimálně 2 lidi. Země hlásí také zraněné a to v souvislosti s větrem i silnými dešti.

Tajfun v Japonsku, hurikán v Portoriku. Agatha, první hurikán v Tichomoří. Hurikán Grace v USA. Silný vichr při řádění hurikánu.

Tajfun směřuje k východu

Tajfun v neděli postoupil na ostrov Kjúšú, kde slábl na úroveň tropické bouře. Vítr v bouři včera dosahoval 108km/h, v nárazech až 162km/h. Bouře postupuje východně rychlostí asi 35km/h. Bouři sledují pečlivě meteorologové japonské meteorologické organizace JMA. Na hornatém středu ostrova vypadlo nejvíce srážek. Včera tajfun zamířil k Tokiu, kde veškerý život funguje zatím bez omezení. Extrémní déšť působí vzestupy hladin řek a to rychlé. Podmáčená půda hrozí sesuvy, kdy se z ní doslova stává pohybující se bahno jako dravá řeka. Jde o největší hrozby pro běžný život spojené s působením tajfunu v oblasti. V některých oblastech Japonska do konce dnešního dne spadne i 300mm srážek.

V Portoriku řádí Fiona

Dodávky vody i elektřiny přerušilo extrémní počasí i na opačné straně Světa, v americkém Portoriku. Zde se vyskytuje tropická cyklona zvaná “Fiona”. Zde se tyto bouře označují jako hurikány. Tato bouře též přináší silné deště a vítr. Hurikán nejslabší kategorie zasáhl oblast též v neděli, spadlo v něm přes 500mm srážek. Hladiny řek okamžitě stouply na velmi vysoké hodnoty, některé i historicky nejvýše. Úřady hlásí katastrofické škody. I působení tohoto meteorologického živlu má oběti.

Podle předpovědi meteorologů hurikán zesílí na druhou kategorii a postoupí nad oceán. Během dnešního dne postoupí dále nad ostrovy Caicos a Turks, následně nad Bahamy. Portoriko před pěti lety zpustošil hurikán “Maria” o nejvyšší, páté, kategorii. Zemřelo při extrémech počasí s ním spojených téměř 3000 lidí a bouře způsobila extrémní škody. Pozůstatky v podobě škod po tomto hurikánu jsou v oblasti stále v některých případech vidět. Například někteří nemají ještě opravené střechy na domech.

Zdroj:

ČTK. Zprávy. Svět. Tajfun n jihozápadě Japonska zranil přes 100 lidí, dva zahynuli. Online, 19.9.2022. Dostupné na: ceskenoviny.cz.

ČTK. Zprávy. Svět. V Portoriku je po hurikánu Fiona většina odběratelů bez vody. Online, 19.9.2022. Dostupné na: ceskenoviny.cz.