Tajfun v Japonsku, hurikán v Portoriku

Hodnocení článku

Tajfun v Japonsku, který dorazil nad pevninu v neděli, působí škody. Extrémní počasí se projevuje na celém Světě. Nyní řádí tajfun v Japonsku, hurikán v Portoriku. V Asii se jedná o sezónu tropických cyklon, zvaných v této oblasti tajfuny. V USA je o tytéž tropické bouře zvané známěji hurikány. Více o teorii problematiky píšeme v článku Cyklona, cyklón, tajfun či hurikán. Tajfun dostal název „Nandamol“ a do oblasti přináší extrémní deště vyvolávající záplavy a s tím spojené sesuvy půdy. Extrémní počasí má vliv na běžný život a pohyb. Vyhání lidi z domovů a v oblasti nefunguje doprava, včetně letecké. Přerušeny byly dodávky elektřiny. Některé podniky přerušily výrobu. Vedle extrémních srážek přináší tajfun také značné poryvy větru. S větrem se pojí bouřlivé mořské vlny.

Největší tajfun v Japonsku

Tajfun „Nandamol“ je čtrnáctý tajfun letošní sezóny tropických bouří a považuje se za největší, který kdy Japonsko zasáhl. Je silnější než tajfun „Jebi“ z roku 2018, který bohužel v oblasti také zabíjel. Podle meteorologů v Japonsku je též silnější než tajfun „Hagibis“, který zasáhl oblast o rok později. Území Japonska a okolí má pro zvládání tajfunů vybavení a také přípravu. Nicméně změna klimatu působí tropické bouře silnější a rozsáhlejší.

Včera se v důsledku extrémního počasí při vlivu tajfunu ocitlo 286 000 domácností bez elektřiny. Tajfun připravil o život minimálně 2 lidi. Země hlásí také zraněné a to v souvislosti s větrem i silnými dešti.

Tajfun směřuje k východu

Tajfun v neděli postoupil na ostrov Kjúšú, kde slábl na úroveň tropické bouře. Vítr v bouři včera dosahoval 108km/h, v nárazech až 162km/h. Bouře postupuje východně rychlostí asi 35km/h. Bouři sledují pečlivě meteorologové japonské meteorologické organizace JMA. Na hornatém středu ostrova vypadlo nejvíce srážek. Včera tajfun zamířil k Tokiu, kde veškerý život funguje zatím bez omezení. Extrémní déšť působí vzestupy hladin řek a to rychlé. Podmáčená půda hrozí sesuvy, kdy se z ní doslova stává pohybující se bahno jako dravá řeka. Jde o největší hrozby pro běžný život spojené s působením tajfunu v oblasti. V některých oblastech Japonska do konce dnešního dne spadne i 300mm srážek.

V Portoriku řádí Fiona

Dodávky vody i elektřiny přerušilo extrémní počasí i na opačné straně Světa, v americkém Portoriku. Zde se vyskytuje tropická cyklona zvaná „Fiona“. Zde se tyto bouře označují jako hurikány. Tato bouře též přináší silné deště a vítr. Hurikán nejslabší kategorie zasáhl oblast též v neděli, spadlo v něm přes 500mm srážek. Hladiny řek okamžitě stouply na velmi vysoké hodnoty, některé i historicky nejvýše. Úřady hlásí katastrofické škody. I působení tohoto meteorologického živlu má oběti.

Podle předpovědi meteorologů hurikán zesílí na druhou kategorii a postoupí nad oceán. Během dnešního dne postoupí dále nad ostrovy Caicos a Turks, následně nad Bahamy. Portoriko před pěti lety zpustošil hurikán „Maria“ o nejvyšší, páté, kategorii. Zemřelo při extrémech počasí s ním spojených téměř 3000 lidí a bouře způsobila extrémní škody. Pozůstatky v podobě škod po tomto hurikánu jsou v oblasti stále v některých případech vidět. Například někteří nemají ještě opravené střechy na domech.

Zdroj:

ČTK. Zprávy. Svět. Tajfun n jihozápadě Japonska zranil přes 100 lidí, dva zahynuli. Online, 19.9.2022. Dostupné na: ceskenoviny.cz.

ČTK. Zprávy. Svět. V Portoriku je po hurikánu Fiona většina odběratelů bez vody. Online, 19.9.2022. Dostupné na: ceskenoviny.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality