Prognózy počasíTýdenní výhledy

Zpočátku týdne srážky, poté mrazíky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Nyní můžeme čekat zpočátku týdne srážky, poté mrazíky. Počasí zůstane v týdnu převážně mírně, postupně slabě podprůměrné co do teploty vzduchu. Srážek spadne zpočátku týdne hodně, půjde o hlavní srážky týdne. Pokračovat bude vlhké období započaté ke konci týdne minulého. Při četnějším slunečním svitu se teplota vzduchu po polovině týdne zvýší a možná se krátce dotkne 20°C. Ale ještě na konci týdne slibují předpovědní modely opětovné snížení teploty vzduchu spíše do 15°C v maximech. Ráno čekáme velmi studená, při zmenšené oblačnosti po polovině týdne se objeví místy přízemní mráz.

Týden 19. až 25.9.2022

Předpověď

Do poloviny týdne převážně velká oblačnost a časté srážky. Teplota vzduchu i z tohoto důvodu nízká, zejména v denních maximech. A také vlivem oblačnosti a čerstvého větru  malým rozdílem noční a denní teploty vzduchu. Ve druhé polovině týdne ve vyšším tlaku vzduchu oblaků ubude, objeví se častěji sluneční svit, ale i místní ranní mlhy. Teplota vzduchu vykáže větší rozdíl v rámci dne. V noci a ráno čekejme nízkou teplotu i pod 4°C a někde přízemní mrazíky. Odpoledne bude kolem 15°C, na konci týdne, tzn. o víkendu až do 20°C

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 9 až 4°C, během týdne při malé oblačnosti 7 až 1°C a mrazíky
  • Nejvyšší teplota: 10 až 16°C, ke konci týdne 15 až 20°C
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 1230mm, místy 50mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

Nízký tlak vzduchu, kdy se jeho brázda udrží nad centrální Evropou, určí počasí v první polovině týdne. Naše území se ocitá ve studeném a vlhkém severozápadním proudění. Postupně začne jeho vliv na počasí u nás slábnout. Prosazovat se od západu začne okraj vysokého tlaku vzduchu. Tento tlakový útvar ovlivní počasí u nás v dalších dnech týdne. Na území ČR pronikne postupně teplejší vzduch.

TIP: Mapy numerických modelů můžete sledovat na stránce Wetter3.de. Souhrnný týdenní přehled počasí připravujeme třikrát týdně na stránce Výhled na týden.