Zpočátku týdne srážky, poté mrazíky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Nyní můžeme čekat zpočátku týdne srážky, poté mrazíky. Počasí zůstane v týdnu převážně mírně, postupně slabě podprůměrné co do teploty vzduchu. Srážek spadne zpočátku týdne hodně, půjde o hlavní srážky týdne. Pokračovat bude vlhké období započaté ke konci týdne minulého. Při četnějším slunečním svitu se teplota vzduchu po polovině týdne zvýší a možná se krátce dotkne 20°C. Ale ještě na konci týdne slibují předpovědní modely opětovné snížení teploty vzduchu spíše do 15°C v maximech. Ráno čekáme velmi studená, při zmenšené oblačnosti po polovině týdne se objeví místy přízemní mráz.

Týden 19. až 25.9.2022

Předpověď

Do poloviny týdne převážně velká oblačnost a časté srážky. Teplota vzduchu i z tohoto důvodu nízká, zejména v denních maximech. A také vlivem oblačnosti a čerstvého větru  malým rozdílem noční a denní teploty vzduchu. Ve druhé polovině týdne ve vyšším tlaku vzduchu oblaků ubude, objeví se častěji sluneční svit, ale i místní ranní mlhy. Teplota vzduchu vykáže větší rozdíl v rámci dne. V noci a ráno čekejme nízkou teplotu i pod 4°C a někde přízemní mrazíky. Odpoledne bude kolem 15°C, na konci týdne, tzn. o víkendu až do 20°C

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 9 až 4°C, během týdne při malé oblačnosti 7 až 1°C a mrazíky
  • Nejvyšší teplota: 10 až 16°C, ke konci týdne 15 až 20°C
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 1230mm, místy 50mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

Nízký tlak vzduchu, kdy se jeho brázda udrží nad centrální Evropou, určí počasí v první polovině týdne. Naše území se ocitá ve studeném a vlhkém severozápadním proudění. Postupně začne jeho vliv na počasí u nás slábnout. Prosazovat se od západu začne okraj vysokého tlaku vzduchu. Tento tlakový útvar ovlivní počasí u nás v dalších dnech týdne. Na území ČR pronikne postupně teplejší vzduch.

TIP: Mapy numerických modelů můžete sledovat na stránce Wetter3.de. Souhrnný týdenní přehled počasí připravujeme třikrát týdně na stránce Výhled na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality