Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Tání sněhu a déšť od neděle

Hodnocení článku

Tání sněhu a déšť od neděle způsobí větší vzestupy hladin vodních toků. Obleva přichází po více než týdnu, kdy napadl sníh. Většinou jde o vyšší sněhovou pokrývku a místy o dosti vysokou. Ve spojení tání a výskytu významnějšího deště nutno očekávat výraznější vzestupy toků na povodňové stupně. Po polovině týdne se oteplilo jen slabě a teplota vzduchu vystoupila v nížinách maximálně slabě nad nulu. V pátek maxima teploty zůstala většinou pod bodem mrazu celý den. Místy v týdnu připadlo něco málo nového sněhu. Nyní přichází větší oteplení, které se projeví i ve vyšších nadmořských výškách. Minimálně krátce bude pršet i na horách. Tání sněhu se urychlí a čeká nás zimní povodňová situace. Vzhledem k tomu, že sníh leží na celém území a místy jde o vyšší pokrývku, musíme čekat významnější hydrologickou odezvu.

Tání sněhu a déšť od neděle zvýší průtoky toků na povodňové

Až na povodňové stupně stoupnou hladiny některých toků u nás. Nastane typická zimní obleva, což u nás není vůbec výjimečné a ani negativní. O tom píšeme v článku . Vzhledem k tomu, že začne odtávat spíše vyšší sněhová pokrývka i v nížinách, tak je nutné očekávat reakce všech vodních toků, i menších. Navíc se v době tání očekává výskyt vydatnějších dešťových srážek. To budou ideální podmínky pro vznik tzv. smíšené povodně. Tedy povodně způsobené jednak táním sněhu v kombinaci s vydatnějším deštěm. Sníh roztaje po oteplení a srážkách z nižších výšek a odtávat bude ze středních poloh. Do vyšších poloh se očekává déšť a tání sněhu pouze přechodně. Tím se zakončí kratší zimní epizoda v nížinách. Příčinou bude návrat intenzivního přenosu vzduchu od západu. Z Atlantiku k nám začnou pronikat jednotlivé systémy front spojené s cyklonami. Proudění přinese teplejší vzduchu a také typickou vlhkost.

Kolik kde spadne srážek?

Plošně nad celým územím ČR spadne v dalších dnech od konce tohoto týdne při přechodu jednotlivých frontálních systémů spojených s cyklonami více méně stejně srážek. Vydatnější budou srážky na horách, kde se bude jednat o sněžení a jen krátce příští týden o déšť. Plošné srážky urychlí tání sněhu a přidají další vodu do povodí vodních toků. Na území naší země spadne v dalších dnech od 10 do 40mm srážek, na horách to může býti přes 50mm.

Tání sněhu a déšť od neděle. Akumulace srážek 8. - 13.12.2023.

Obr.  1 Akumulace srážek na 8. – 13.12.2023 v centru Evropy, zdroj: pivotalweater.com

Kde se zvýší průtoky toků nejvíce?

Takto dopředu, ještě před samotným začátkem tání sněhu s výskytem srážek není možné předpovědět, kde dojde k největším vzestupem hladin toků. Oteplovat se bude během víkendu od západu, takže na jihozápadě a západě republiky začne tání jako první. Víkendové srážky se odehrají ještě ve sněhové podobě, postupně v nižších a středních polohách přejdou v déšť. Zatím však při teplotě jen lehce nad nulou. Až teprve v noci na pondělí při přechodu dalšího systému front dojde k pokračování oteplování a během pondělí se teplý vzduch začne dostávat více na východ republiky. To už vodní toky v kombinaci s deštěm, který se očekává i v polohách kolem 1000m, na jihozápadě a západě území začnou reagovat vzestupy hladin. Následně očekáváme pokračování tání a výskytu dalších srážek i na zbytku území ČR s tím, že chladnější zůstane severovýchod a samotný východ naší republiky. Tam by mělo být tání mírnější. Během čtvrtka by se mělo podle současných předpokladů ochlazovat a nejprve na horách a poté rychle i jinde přejdou srážky ve sněžení. Tání či případně odtok vody ze srážek se zastaví.