Prognózy počasíTýdenní výhledy

Teplé počasí i na horách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Pakliže jste v oblasti, kde připadají jarní prázdniny na tento týden a patříte mezi milovník zimních sportů, předpověď Vás nepotěší. Protože příští týden bude teplé počasí i na horách. Oproti minulému týdnu lze čekat výrazné oteplení a oblevu na horách. Oteplení potrvá podle současných předpovědních podkladů dlouho, proto lze čekat roztátí velké části sněhové pokrývky. Očekávat lze také často slunné a suché počasí. Déšť tedy tání neurychlí, ale sluneční svit během dne ano. V noci lze ovšem díky vyjasnění čekat mráz, který tání vždy zastaví. Slabý noční mráz se bude týkat i nížinných oblastí.

Teplé počasí i na horách. Do kdy bude velmi teplo? Teplotní inverze v nížinách.

Týden 13. až 19.2.2023

Předpověď

Málo oblačnosti, tedy alespoň té frontální, nás čeká i v dalšímu týdnu po krátké víkendové pauze. Zejména od vyšších poloh a přes den můžeme očekávat jasno až polojasno. Místy ale vzniknou mlhy, i mrznoucí nebo nízká oblačnost. Frontální oblačnosti čekáme díky vlivu rozsáhlé tlakové výše minimum a z toho plyne, že i další týden se srážky téměř nevyskytnou. Týden skončí opět jako významněji srážkově podprůměrný. S tím rozdílem, že teplotně ho lze čekat naopak významněji nadprůměrný. Maxima teploty dosáhnou během týdne až 12-13°C, teplé počasí se, jak uvádíme v úvodu, dotkne i nejvýše položených horských oblastí.

Přibývat frontální oblačnosti začne ke konci týdne s tím, že se opět až o víkendu mohou místy objevit slabé srážky. Tyto čekejme ale většinou dešťové, jen v úplném závěru týdne by ve výše položených horských oblastech mohly být po delší době opět sněhové. Nicméně podle hrubého odhadu by začátek dalšího týdne měl přinést opět teplý vzduch a to též do vyšších poloh. Půjde tedy o typické krátkodobé ochlazení po přechodu studené fronty, které nebude mít bez další pro zimní počasí typicky vhodné synoptické situace delší trvání.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 1 až -4°C při mlze 3°C, na konci období 9 až 3°C
  • Nejvyšší teplota: 6 až 11°C při delší mlze místy do 6°C, v závěru období až 13°C
  • Průměrná teplota: 3 až 8°C, odchylka období: mírněsilně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 215mm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace

Po většinu týdne bude určovat počasí v celé střední Evropě rozsáhlá tlaková výše. Na území ČR pronikne teplý vzduch se vznikem místní teplotní inverze. V závěru období zeslábne vliv anticyklony a od západu postoupí nad naše území první frontální systém. Očekávat lze pokračování teplého západního proudění.

Závěr: Teplé počasí i na horách

Další únorový týden očekáváme pokračování suchého počasí jen se slabými místními srážkami na konci období. S tím rozdílem, že nepůjde o mrazivé, ale o dosti teplé počasí. Takže i na horách se počasí změní a nastane obleva. Sněhová pokrývka zde začne odtávat. Tím dojde k dotaci průtoků tamních vodních toků. Jinak lze očekávat naopak zápornou vodní bilanci. vlivem po většinu týdne malé oblačnosti čekáme mrazivá rána. Na konci týdne lze čekat při velké oblačnosti či větru naopak noci a rána velmi teplá a teplota vzduchu se nebude mezi nocí a dnem příliš lišit.

TIP: Sledujte náš aktualizovaný Výhled na týden. Mapy numerických modelů najdete například na stránce modellzentrale.de.