Teplé počasí jen místy

Hodnocení článku

V tomto týdnu nás čeká teplé počasí jen místy. Teplotu nutno očekávat velmi rozdílnou, jak tomu při inverzním charakteru počasí bývá. Zpočátku týdne pronikne teplejší vzduch na většinu území, postupně zejména na východ. Ve druhé polovině týdne už zůstane místy studený vzduch s mlhami a nízkou oblačností po celé dny. Jak vyplývá ze stručného přehledu počasí v článku Vrací se inverzní počasí, tak tento týden ovlivní počasí ve střední Evropě vysoký tlak vzduchu. S tím je v pokročilém podzimním období spojen příliv teplejšího vzduchu postupně do vyšších poloh. Nižší polohy mají typické sychravé počasí často s podstatně nižší teplotou. A hlavně hodnoty teploty nevykazují žádné větší změny v denním chodu.

Silné proudění inverzi nepřeje

V úterý večer zesílí jihovýchodní proudění. Vítr nutno čekat ve východní části území, podobně jako před týdnem, i silný. A to zejména na horách. Vlivem rychlejšího proudění i v nižších nadmořských výškách v noci neklesne teplota tak nízko. A přes den pronikne teplý vzduch i do nížin, inverze nevznikne a celý den lze čekat slunečné počasí nebo počasí s malou oblačností převážně vysokého patra. Vítr se očekává od vyšších poloh ve středu silný s nárazy a to na Vysočině, na severních a východních horách, tedy v Krkonoších, Jeseníkách, Beskydech či Orlických horách. Tam mohou být na hřebenech nárazy opět významné. V Čechách hlavně na západě vzniknou místní mlhy, zatím ovšem ranní či dopolední.

Teplota dosáhne většinou 7 až 11°C, na SV/V místy 13°C. V noci a ráno se objeví hlavně při vyjasnění v Čechách mráz, teplota klesne na +3 až -2°C, místy k -4°C. Nejmrazivější počasí se očekává na jihozápadě a západě Čech včetně nížin.

Teplé počasí jen místy. Teplota v 850hPa na 10.11.2021.

Obr. 1 Očekávaná teplota vzduchu v 850hPa (1.5km) na středeční ráno podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Teplé počasí jen místy. Očekávaná minima teploty vzduchu na 10.11.2021.

Obr. 2 Očekávaná minima teploty vzduchu ve 2m nad povrchem na středeční ráno podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Po polovině týdne četněji mlhy a nízká oblačnost

Proudění v noci na čtvrtek opět zeslábne a vznikat začnou četné mlhy či nízká oblačnost. Ty se už udrží mimo hory po celé dny a jsou vždy důsledkem zateklého studeného vzduchu o velké mocnosti do nižších výšek. V četných případech tak příliš tepla čekat nelze. I přesto, že globální modely ukazují vyšší teplotu plošně, takových hodnot teplota často nedosáhne. Při nízké oblačnosti nebude ráno mrznout, teplota se udrží výše. Přes den ale příliš nezmění. A proto musíme počítat s tím, že přes den dosáhne vyšších hodnot na horách. Tam nevzniknou výše stručně popsaným procesem mlhy a nízká oblačnost. To znamená, že převládne jasné počasí, tedy sluneční svit ohřívající alespoň v tomto období částečně povrch a okolní vzduch.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality