Předpověď teplotyPrognózy počasí

Teplotní inverze zcela neskončí

Hodnocení článku

Zatím teplotní inverze zcela neskončí, i když mírná změna počasí nás v dohledné době čeká. Tlaková výše nad východem Evropy určuje počasí u nás a v tomto období to znamená příliv teplého vzduchu do vyšších nadmořských výšek. Teplotní inverze je nejsilnější právě nyní, do pátku či noci na sobotu (obr. 1). To je zejména od dneška znát na počasí a teplotě u nás. Na horách je teplota nadprůměrná a to mezi 10 až 15°C, v nížinách vlivem četných mlh a nízké oblačnosti je podstatně nižší. Většinou se pohybuje přes den i kolem 5°C.

Tento ráz počasí je při současné synoptické situaci v této době běžný. Tlaková výše začíná slábnout a během víkendu dojde ke změně situace a počasí. Avšak změna nebude nijak výrazná a trvalá. Vliv tlakové výše a s ním celá inverze se mají tendenci v tomto období obnovovat. K tomu dojde na počátku příštího týdne. Teplotní inverze se tedy zcela neodbourá.

O víkendu se objeví i srážky, poté se vrátí mlhy

Teplotní inverze zcela neskončí. Teplota v 850hPa na 12.11.2021 podle modelu GFS.

Obr. 1 Teplotní inverze zcela neskončí. Očekávaná teplota v 850hPa podle modelu GFS na 12.11.2021 odpoledne, zdroj: wetterzentrale.de

Do soboty musíme počítat s četnými mlhami a nízkou oblačností v nižších výškách a na horách se slunečným a teplým počasím. Jinde se nízká oblačnost rozpustí spíše méně často a jen krátce během odpoledne. V současném období nejkratšího a nejslabšího slunečního svitu není šance při synoptické situaci bez větší změny v jiný vývoj. O víkendu postoupí od severozápadu po zeslabení anticyklony přes naše území slabá studená fronta. Ta přinese přibývání frontálních oblaků, tedy oblaků vyšších pater a následně i srážkově významné oblačnosti. Srážky je třeba čekat spíše slabé a občasné během soboty a zpočátku neděle. Více srážek spadne na horách, kde tedy skončí slunečné počasí a ochladí se tam. Teplota zůstane rozdílná, do soboty lze čekat v místech s nízkou oblačností či mlhou teplotu od 4 do 9°C, v místech se slunečním svitek od 9 do 14-15°C. Zejména během večera, v noci a brzy ráno nutno počítat se špatnými rozptylovými podmínkami a tedy zhoršenou kvalitou ovzduší.

TIP: Sledujte očekávané hodnoty ventilačního indexu pro ČR podle modelu Aladin. Čím nižší hodnoty, tím horší rozptylové podmínky. Obecné informací o tomto ukazateli a vztahu k rozptylovým podmínkám najdete v našem článku Ventilační index jako ukazatel rozptylových podmínek.

Vysoký tlak vzduchu jako dobrá půda pro podzimní inverze, tato zatím zcela neskončí

Na konci týdne se začne ze severní Evropy k jihovýchodu přesouvat další anticyklona, která bude postupně při svém postupu studeným vzduchem mohutnět. Na počátku týdne či přesněji již na přelomu týdnů začne ovlivňovat při svém postupu přes severovýchod až východ Evropy i středoevropské počasí (obr. 2). Proto dojde k rychlému obnovení teplotní inverze na našem území. Frontální oblačnost plynule přejde opět v nižších nadmořských výškách v mlhy a oblačnost nízkou inverzní. Teplejší vzduch pronikne hlavně do vyšších poloh. Globální modely ukazují i dosti vysokou teplotu, ale to bude platit opět zejména při horské či vyšší polohy. Případně místy tam, kde se nízká oblačnost a mlha rozpustí a to nikoli až později odpoledne. V takovém případě se vzduch již nijak neprohřeje.

Další změnu v podobě přechodu studené fronty slibují numerické předpovědní modely na příští středu. Vypadá to ovšem tak, že stále bude dominovat ohledně středoevropského území a počasí vysoký tlak vzduchu. Jeho vliv se zde pravděpodobně opětovně obnoví.

Teplotní inverze zcela neskončí. Synoptická situace na 15.11.2021.

Obr. 2 Teplotní inverze zcela neskončí. Předpověď synoptické situace nad Evropou na 15.11.2021, zdroj: dwd.de