Předpověď teplotyPrognózy počasí

Teplo bude pouze o víkendu

Hodnocení článku

Po studeném počasí se opět poměrně citelně oteplí. Ale teplo bude pouze o víkendu. Prognózy i dnes potvrzují, že se na počátku dalšího týdne opět významně ochladí. Teplota rychle stoupne na jarní hodnoty, aby mohla poté zpět rychle klesnout opět na zimní. Příčinou bude přechod další významné studené fronty. Zimní sezóna bude od vyšších poloh letos tedy dosti dlouhá a to je určitě z hlediska začínajícího vegetačního období a hydrologické situaci příznivá zpráva. Několik velmi teplých dnů máme z sebou, ale rozhodně není vegetace tak rozvinuta jako v loňském roce. To ji následně po dlouhém teplém počasí poničil mráz. Letos doufejme, že bude docházet k významným ochlazením pouze nyní v prvních dubnových týdnech.

O víkendu téměř 20°C, poté maximálně 5°C

Teplo bude pouze o víkendu. Teplota v 850hPa na 12.4.2021.

Obr. 1 Předpověď teploty vzduchu v hladině 850hPa a poloha nulové izotermy na 12.4.2021 14 SELČ, zdroj: wetterzentrale.de

Tak se podle současných prognóz změní teplota po víkendu, kdy přejde naše území studená fronta. Ta bude z hlediska výměny vzduchových hmot výrazná. Před ní k nám bude v neděli vrcholit příliv teplého vzduchu z jižních směrů. Na frontě bude opět podobně jako před týdnem docházet k rychlému ochlazování a přechodu srážek z dešťových na sněhové ve všech polohách. O víkendu budou případné srážky dešťové ještě i na horách. V noci na pondělí se začne od severozápadu významně ochlazovat. Během dne bude fronta přímo nad naším územím. Severozápad by měl být za frontou ve studeném vzduchu, na jihovýchod bude pronikat před frontou ještě teplejší vzduch. Vznikne tak teplotní kontrast. Během pondělí se ochladí po přechodu fronty na celém území.

Celý pracovní týden by měl být studený, zpočátku s maximy teploty i v nížinách spíše do 5°C. V noci bude i významněji mrznout, opět je tu tedy mráz ve vegetační sezóně a varování pro zemědělce či sadaře a obecně pro zahrádkáře.

TIP: Sledujte naší stránku Předpověď teploty na nejbližší hodiny a dny.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Pá 9.4.: 10 až 14°C

So 10.4.: 13 až 17°C

Ne 11.4.: 15 až 19°C, na SV/V kolem 12°C

Po 12.4.: 3 až 7°C ochlazování, na východě 8 až 13°C

Út 13.4.: 1 až 5°C

St 14.4.: 3 až 7°C

Potvrzuje se tedy původní předpoklad, že v polovině dubna bude počasí nejchladnější. Teplotní sestup potvrzují střednědobé prognózy. Během druhé poloviny týdne b se mělo mírně oteplovat, o víkendu už nebude teplota mimo hory připomínat zimu. Na jak dlouho? Nebo snad už definitivně? To je předčasné předjímat, ale vypadá to, že se teplota již více ustálí. A počasí bude skutečně během druhé poloviny měsíce teplejší.

TIP: O převažujícím průběhu počasí na studené frontě se dočtete v našem článku Charakteristiky studené fronty.