Studené počasí a sníh i v nížinách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Opět lze čekat po krátkém teple studené počasí a sníh i v nížinách. Ochlazení přijde v úvodu týdne postupně od západu na celé území. Přinese hlavní srážkovou činnost týdne, kdy přechodně půjde o sněžení i v nížinách. Napadnout může krátce i sníh. Během týdne lze čekat v nočních hodinách i významnější mráz. Oteplení nastane až o víkendu.

Týden 12. až 18.4.2021

Předpověď

V pondělí přejde přes ČR významné zvlněné frontální rozhraní od západu. To ukončí krátké teplé proudění a sušší počasí. Hodně oblačnosti a srážek bude tedy v první polovině týdne na zmíněném rozhraní. Srážky budou místy i vydatné a postupně přejdou krátce ve všech polohách ve sněhové. Během týdne lze čekat sněhové srážky od středních poloh, v okrajových částech dnech pak i níže. Mírné oteplení lze čekat na víkend, tedy v závěru týdne. V nočních hodinách již nebude mimo hory mrznout a přes den se teplota dostane mírně nad 10°C, ojediněle i 15°C. Podle předběžného výhled na dny následující teplejší počasí patrně nebude mít nijak dlouhé trvání.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: +1 až -4°C, ke konci týdne 6 až 0°C
  • Nejvyšší teplota: 2 až 7°C, v pondělí na východě a na konci týdne i jinde 8 až 14°C
  • Průměrná teplota: 3 až 8°C, shrnutí období: Mírně podprůměrné
  • Celkové srážky: 820mm, na V až 40mm/cm, shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace a závěr

V pondělí přejde naše území významné zvlněné frontální rozhraní. Za ním k nám bude pronikat velmi studený a vlhký vzduch ze severních směrů. Další studená fronta přejde přes ČR ve čtvrtek. V závěru týdne bude do centrální Evropy pronikat teplejší vzduchu.

Počasí bude stále převážně podprůměrné co do teploty, ohledně srážek je třeba čekat rozdíl napříč ČR. Více srážek spadne na horách a zejména na východě území. Krátce bude počasí teplotně i významněji podnormální. Většinou bude hodně oblaků, takže mráz nebude v noci tak silný. Je třeba čekat spíše zvýšení půdní vláhy a celkově zlepšení hydrologické situace. Naopak s nějakým zahraním a polním pěstováním plodin bude vhodné ještě počkat.

Výhled na týden nabídne den po dni zpřesnění předpovědi. Další modelové mapy lze sledovat například na stránce wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality