Studené počasí a sníh i v nížinách

Informační hodnota
Úprava
Zvláštní přínos
Celkové hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Opět lze čekat po krátkém teple studené počasí a sníh i v nížinách. Ochlazení přijde v úvodu týdne postupně od západu na celé území. Přinese hlavní srážkovou činnost týdne, kdy přechodně půjde o sněžení i v nížinách. Napadnout může krátce i sníh. Během týdne lze čekat v nočních hodinách i významnější mráz. Oteplení nastane až o víkendu.

Týden 12. až 18.4.2021

Předpověď

V pondělí přejde přes ČR významné zvlněné frontální rozhraní od západu. To ukončí krátké teplé proudění a sušší počasí. Hodně oblačnosti a srážek bude tedy v první polovině týdne na zmíněném rozhraní. Srážky budou místy i vydatné a postupně přejdou krátce ve všech polohách ve sněhové. Během týdne lze čekat sněhové srážky od středních poloh, v okrajových částech dnech pak i níže. Mírné oteplení lze čekat na víkend, tedy v závěru týdne. V nočních hodinách již nebude mimo hory mrznout a přes den se teplota dostane mírně nad 10°C, ojediněle i 15°C. Podle předběžného výhled na dny následující teplejší počasí patrně nebude mít nijak dlouhé trvání.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: +1 až -4°C, ke konci týdne 6 až 0°C
  • Nejvyšší teplota: 2 až 7°C, v pondělí na východě a na konci týdne i jinde 8 až 14°C
  • Průměrná teplota: 3 až 8°C, shrnutí období: Mírně podprůměrné
  • Celkové srážky: 820mm, na V až 40mm/cm, shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace a závěr

V pondělí přejde naše území významné zvlněné frontální rozhraní. Za ním k nám bude pronikat velmi studený a vlhký vzduch ze severních směrů. Další studená fronta přejde přes ČR ve čtvrtek. V závěru týdne bude do centrální Evropy pronikat teplejší vzduchu.

Počasí bude stále převážně podprůměrné co do teploty, ohledně srážek je třeba čekat rozdíl napříč ČR. Více srážek spadne na horách a zejména na východě území. Krátce bude počasí teplotně i významněji podnormální. Většinou bude hodně oblaků, takže mráz nebude v noci tak silný. Je třeba čekat spíše zvýšení půdní vláhy a celkově zlepšení hydrologické situace. Naopak s nějakým zahraním a polním pěstováním plodin bude vhodné ještě počkat.

Výhled na týden nabídne den po dni zpřesnění předpovědi. Další modelové mapy lze sledovat například na stránce wxcharts.com.

Shrnutí článku
Studené počasí a sníh i v nížinách
Název
Studené počasí a sníh i v nížinách
Popis
Studené počasí a sníh i v nížinách. Stručný přehled vývoj počasí a hodnot základních meteorologických prvků v ČR na týden 12.-18.4.2021.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 825 příspěvků Zobrazit všechny články od Meteo Aktuality