Studené počasí a sníh i v nížinách

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Opět lze čekat po krátkém teple studené počasí a sníh i v nížinách. Ochlazení přijde v úvodu týdne postupně od západu na celé území. Přinese hlavní srážkovou činnost týdne, kdy přechodně půjde o sněžení i v nížinách. Napadnout může krátce i sníh. Během týdne lze čekat v nočních hodinách i významnější mráz. Oteplení nastane až o víkendu.

Týden 12. až 18.4.2021

Předpověď

V pondělí přejde přes ČR významné zvlněné frontální rozhraní od západu. To ukončí krátké teplé proudění a sušší počasí. Hodně oblačnosti a srážek bude tedy v první polovině týdne na zmíněném rozhraní. Srážky budou místy i vydatné a postupně přejdou krátce ve všech polohách ve sněhové. Během týdne lze čekat sněhové srážky od středních poloh, v okrajových částech dnech pak i níže. Mírné oteplení lze čekat na víkend, tedy v závěru týdne. V nočních hodinách již nebude mimo hory mrznout a přes den se teplota dostane mírně nad 10°C, ojediněle i 15°C. Podle předběžného výhled na dny následující teplejší počasí patrně nebude mít nijak dlouhé trvání.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: +1 až -4°C, ke konci týdne 6 až 0°C
  • Nejvyšší teplota: 2 až 7°C, v pondělí na východě a na konci týdne i jinde 8 až 14°C
  • Průměrná teplota: 3 až 8°C, shrnutí období: Mírně podprůměrné
  • Celkové srážky: 820mm, na V až 40mm/cm, shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace a závěr

V pondělí přejde naše území významné zvlněné frontální rozhraní. Za ním k nám bude pronikat velmi studený a vlhký vzduch ze severních směrů. Další studená fronta přejde přes ČR ve čtvrtek. V závěru týdne bude do centrální Evropy pronikat teplejší vzduchu.

Počasí bude stále převážně podprůměrné co do teploty, ohledně srážek je třeba čekat rozdíl napříč ČR. Více srážek spadne na horách a zejména na východě území. Krátce bude počasí teplotně i významněji podnormální. Většinou bude hodně oblaků, takže mráz nebude v noci tak silný. Je třeba čekat spíše zvýšení půdní vláhy a celkově zlepšení hydrologické situace. Naopak s nějakým zahraním a polním pěstováním plodin bude vhodné ještě počkat.

Výhled na týden nabídne den po dni zpřesnění předpovědi. Další modelové mapy lze sledovat například na stránce wxcharts.com.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Studené počasí a sníh i v nížinách
Název
Studené počasí a sníh i v nížinách
Popis
Studené počasí a sníh i v nížinách. Stručný přehled vývoj počasí a hodnot základních meteorologických prvků v ČR na týden 12.-18.4.2021.
Autor