Předpověď teplotyPrognózy počasí

Teplota klesne ráno k 5°C

Hodnocení článku

Teplota klesne ráno k 5°C a to již od nového týdne. Ochlazení, které se dostavilo tento čtvrtek poznáme zejména co se týče nočních a ranních minim teploty. Pokles teploty v noci urychlí vyjasnění a současně utišení větru v přílivu chladného vzduchu ze severního směru. Zejména počátek týdne tak přinese ranní minima významně pod 10°C a v některých případech klesne teplota i pod 5°C. V přízemní vrstvě tedy může i mrznout. Ani přes den už léto nečekejte, zpočátku týdne dokonce ani teplotu blížící se letní. V týdnu se oteplí jen krátce, další ochlazení se totiž dostaví ještě před víkendem. Vyplývá to i z týdenního výhledu.

Shrnutí víkendového mrazu. Během týdne nebude ani 10°C. První přízemní mrazíky. Proč v údolích mrzne i v létě? Ochlazení se na konci týdne dostaví. I celodenní mráz do středy. Mrznout bude více pokud oblačnost dovolí. Ráno opět -10°C. Teplota klesne ráno k 5°C. Zahrozí ještě přízemní mráz? Sníh i v nížinách. Jíní po ranním mrazu. Přízemní mráz na konci května.

Teplota klesne ráno k 5°C a může se objevit přízemní mráz.

Průměrná až slabě nadprůměrná teplota

I když se může zdát po pozdně letním počasí, které panovalo po celou první polovinu září, zima, není tomu tak. Teplotně odpovídá počasí normálu pro polovinu a druhou polovinu září, lépe řečeno se dokonce udrží v dalších dnech na horní hranici normálu. Kolísat tak bude mezi normálem a slabě nadnormálními hodnotami teploty.

Je třeba si uvědomit, že neustále teplo přesto nebude. Průměrná teplota v tomto období stále klesá a musíme čekat přílivy studeného vzduchu. Mezi těmi se vyskytnou jen kratší teplejší období. A důkazem  je tedy i očekávaný průběh teploty v dalších dnech.

Slabě až mírně podnormální počasí bylo v posledních dvou týdnech srpna. Průměrná teplota v tuto dobu je v ČR ale podstatně výše. Proto nám mohlo připadat relativně teplo. Na aktuální roční dobu ale teplo nebylo. Cirkulace se i v letošním létě na území ČR střídala. Teplé přílivy nebyly dlouhé a výrazné a střídaly je ty studené. Ty byly déletrvající. Nějaké té vlně vedra jsme se nevyhnuly, ale tyto neměly příliš dlouhého trvání. Velmi teplé počasí přišlo po chladném závěru srpna na počátku září a vydrželo po celou první polovinu měsíce. Zlom v počasí v podobě konce teplého a suchého rázu počasí po polovině září přichází často.

Studená rána už budou častá, teplota klesne ráno k 5°C

Teplota klesne v dalších dnech četně pod 10°C, dostane se při celonočním vyjasnění i pod 5°C. Objeví se tedy první přízemní mrazíky nadcházející chladné části roku. Počítat je s nimi nutno při jasném počasí, které převládne od pondělí do středy až čtvrtka. Místní mlhy pak zmírní během noci radiační ochlazování. V pondělí se teplota dostane na hodnoty kolem 5°C místy (obr. 1). Od úterý pak četněji.

Očekávaná minima teploty v dalších dnech:

Ne 19.9.: 10 až 6°C

Po 20.9.: 7 až 3°C a místy mrazíky, při mlze/oblačnosti kolem 7°C

Út 21.9.: 7 až 3°C a místy mrazíky, při mlze/oblačnosti kolem 7°C

St 22.9.: 7 až 3°C a místy mrazíky

Čt 23.9.: 8 až 4°C a ojediněle mrazíky

Krátce se oteplí během středy a ve čtvrtek, ale to poznáme hlavně v denních hodinách. Další ochlazení přijde ale velmi rychle, předběžně lze říci, že s ním numerické modely počítají už v pátek. O tom v případném dalším předpovědním textu.