Prognózy počasíTýdenní výhledy

Studená rána, poté mírné oteplení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čekají nás studená rána, poté mírné oteplení. S tím, že ráno teplota klesne spíše pod 10°C a místy se objeví i mlhy je nutné ke konci září již počítat. Přes den lze čekat ale ještě postupně teplejší počasí. Zpočátku týdne tomu bude ale naopak. Od severu k nám pronikne studený vzduch a v tom se teplota udrží významněji pod 20°C. Ke konci týdne se ještě dočkáme teploty slabě nad 20°C. Srážky se objeví minimálně a to slabé zcela nevýznamné. Čekají nás klasicky studená rána.

Týden 20. až 26.9.2021

Předpověď

Studená rána, poté mírné oteplení. Oblačnost uspořádaná do vln.

Studená rána, velkou roli bude hráz typicky oblačnost a také vítr.

Méně oblačnosti můžeme čekat zejména v noci a ráno. Přes den převládne oblačné počasí, srážky se objeví pouze ojediněle. Mírně teplejší počasí zavládne od čtvrtka, zatím není zcela jistý následný vývoj počasí. Modely mají tendenci změnu v podobě přechodu studené fronty a ochlazení rušit. Zatím to vypadá, že teplejší a suché počasí vydrží i v závěru týdne, tedy o víkendu. Podle dřívějších modelových výstupů měla ale dorazit v pátek změna a to v podobě poměrně citelného ochlazení. V oblasti této změny by spadly hlavní srážky týdne. Poslední výstupy modelů to spíše vylučují. Proto nechme vývoj počasí od pátku zatím otevřený a v tomto přehledu reflektujme aktuální předpovědní podklady v podobě modelových výstupů, které se zásadní změnou počasí spíše nepočítají.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 8 až 3°C a místy mrazíky (při oblačnosti kolem 7-8°C), ke konci týdne 11 až 5°C
  • Nejvyšší teplota: 12 až 18°C, od čtvrtka 16 až 22°C
  • Průměrná teplota: 9 až 12°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 0 až 3mm, odchylka období: silně podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Studená rána

Od severu pronikne na naše území studený vzduch. Od západu se k nám přiblíží vysoký tlak vzduchu. Ten bude pravděpodobně určujícím tlakovým útvarem pro počasí ve střední Evropě a následně ve východní Evropě po zbytek týdne. Na území ČR začne ke konci týdne pronikne teplejší vzduch.

Sledujte upřesnění předpovědi na další dny a to den po dni naší stránce Výhled na týden. Modelové mapy s předpovědí mnohých prvků najdete například na stránce modellzentrale.de.