Prognózy počasíTýdenní výhledy

Během týdne krátká vlna horka

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás během týdne krátká vlna horka, jinak letní počasí. Srážek spadne opět na současnou dobu a teplotu velmi málo, tyto se omezí na studenou frontu. Tato ukončí zmíněné krátké horké počasí na konci pracovní části týdne. Nutno očekávat opětovný výskyt sucha a zejména v oblastech s nízkými srážkami z předchozích dnů pak i zvýšení požárního rizika. Podle současných odhadů čekejme první srpnový týden suchý, takže nenastane ani na konci horkého období kompenzace stran srážek.

Týden 1. až 7.8.2022

Předpověď

Bude červenec horký nebo chladný? Chladnější léto už nezažijeme? Jasná obloha a letní krajina, charakteristický den v klimatologii. Absolutní maximální teplotní rekord ČR padl v roce 2012. Krátká vlna horka.

Krátká vlna horka, typický horký vzduch nad zralý obilným polem uprostřed léta.

Méně oblačnosti zavládne během týdne ve vysokém tlaku vzduchu. Z jihozápadní až jižní Evropy se přesune do centra Evropy horký vzduch. Takže musíme čekat rychlé oteplení z letní teploty na tropickou. Krátce půjde o velmi vysokou hodnotu teploty a to ve středu a ve čtvrtek, na jihovýchodě poté ještě v pátek. Od západu se ale poměrně rychle ochladí zpět na teplotu odpovídající létu, tedy mezi 25 a 30°C. S velmi teplým počasím musíme počítat v polovině týdne i v nočních hodinách. Teplota místy neklesne pod 20°C a vyskytne se tzv. tropická noc. Toto počasí ovšem nepotrvá nijak dlouho. Čeká se krátká vlna horka.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 18 až 13°C, přechodně kolem 18°C, na konci týdne 15 až 10°C
  • Nejvyšší teplota: 25 až 30°C, uprostřed týdne 30 až 36°C
  • Průměrná teplota: 18 až 22°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 115mm, na V 30mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Krátká vlna horka

Na začátku týdne ovlivní počasí u nás frontální systém. Po jeho přechodu se od západu nasune vysoký tlak vzduchu, který bude určujícím tlakovým útvarem pro počasí u nás do pátku. V polovině týdne zesílí od jihozápadu až jihu příliv velmi teplého vzduchu. Tento příliv ukončí pravděpodobně během pátku přechod studené fronty. Očekávat můžeme tedy jen krátkou vlnu horka.

Z pohledu srážek čekáme kromě východu nevýznamnou konvekční srážkovou činnost v oblasti systému front a poté na studené frontě. Jinak slunečné či polojasné počasí bez srážek. Teplotu vzduchu vyšší, krátce velmi vysokou s intenzivním výparem. Sucho se tedy zejména v oblastech bez vyšších srážek v minulých dnech rychle obnoví. Též nutno čekat zvyšující se riziko vzniku požárů.

TIP: Sledujte aktuální stav modelových prognóz co do teploty vzduchu na stránce Předpověď teploty. Jaká je aktuální teplota vzduchu v Evropě či vybraných lokalitách je dobré sledovat na stránce Meteociel.fr.