Během týdne krátká vlna horka

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás během týdne krátká vlna horka, jinak letní počasí. Srážek spadne opět na současnou dobu a teplotu velmi málo, tyto se omezí na studenou frontu. Tato ukončí zmíněné krátké horké počasí na konci pracovní části týdne. Nutno očekávat opětovný výskyt sucha a zejména v oblastech s nízkými srážkami z předchozích dnů pak i zvýšení požárního rizika. Podle současných odhadů čekejme první srpnový týden suchý, takže nenastane ani na konci horkého období kompenzace stran srážek.

Týden 1. až 7.8.2022

Předpověď

Méně oblačnosti zavládne během týdne ve vysokém tlaku vzduchu. Z jihozápadní až jižní Evropy se přesune do centra Evropy horký vzduch. Takže musíme čekat rychlé oteplení z letní teploty na tropickou. Krátce půjde o velmi vysokou hodnotu teploty a to ve středu a ve čtvrtek, na jihovýchodě poté ještě v pátek. Od západu se ale poměrně rychle ochladí zpět na teplotu odpovídající létu, tedy mezi 25 a 30°C. S velmi teplým počasím musíme počítat v polovině týdne i v nočních hodinách. Teplota místy neklesne pod 20°C a vyskytne se tzv. tropická noc. Toto počasí ovšem nepotrvá nijak dlouho.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 18 až 13°C, přechodně kolem 18°C, na konci týdne 15 až 10°C
  • Nejvyšší teplota: 25 až 30°C, uprostřed týdne 30 až 36°C
  • Průměrná teplota: 18 až 22°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 115mm, na V 30mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Na začátku týdne ovlivní počasí u nás frontální systém. Po jeho přechodu se od západu nasune vysoký tlak vzduchu, který bude určujícím tlakovým útvarem pro počasí u nás do pátku. V polovině týdne zesílí od jihozápadu až jihu příliv velmi teplého vzduchu. Tento příliv ukončí pravděpodobně během pátku přechod studené fronty.

Z pohledu srážek čekáme kromě východu nevýznamnou konvekční srážkovou činnost v oblasti systému front a poté na studené frontě. Jinak slunečné či polojasné počasí bez srážek. Teplotu vzduchu vyšší, krátce velmi vysokou s intenzivním výparem. Sucho se tedy zejména v oblastech bez vyšších srážek v minulých dnech rychle obnoví. Též nutno čekat zvyšující se riziko vzniku požárů.

TIP: Sledujte aktuální stav modelových prognóz co do teploty vzduchu na stránce Předpověď teploty. Jaká je aktuální teplota vzduchu v Evropě či vybraných lokalitách je dobré sledovat na stránce Meteociel.fr.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality