Třídenní vlna horka

()

Na území ČR zesiluje od jihovýchodu příliv velmi teplého vzduchu za vlády postupující tlakové výše od západu. Na naše území tak bude dnes a zítra jasno až polojasno, nejméně oblačnosti převládne na většině území dnes. Zítra se bude odpoledne na zadní straně anticyklony objevovat první vysoká oblačnost, takže zcela jasno už nebude. Sluníčko bude skrz vysokou oblačnost ale dobře prosvítat. Během středečního odpoledne budou v horkém vzduchu za přítomnosti mělčí brázdy nízkého tlaku vzduchu postupující od západu vznikat první velmi lokální přeháňky a bouřky. Zatím nepůjde o frontální srážky, tzn. že se ochladí maximálně krátce v místě výskytu srážek, zejména bouřek. Lokální bouřky se mohou tvořit v horkém vzduchu i ve čtvrtek před studenou frontou. To „hlavní“ přijde v noci na pátek a během pátku na východě území. Bouřky budou i intenzivní, ale o těch podrobněji v jiném článku. Nyní k teplotám a dalším rizikům počasí nejbližší doby – předpověď teploty, čeká nás třídenní vlna horka.

Čtyřicet asi nebude, ale více než minulý týden ano

Numerické modely slabě zmírnily předpokládané teploty, čeká nás ale přesto třídenní vlna horka. Stále platí a lze potvrdit, že bude o něco tepleji než minulý týden a nejtepleji bude ve čtvrtek, kromě západu a jihozápadu území, kam bude odpoledne přibývat oblačnosti a zejména k večeru už tam budou častější lokální bouřky. Po celé období bude pokračovat suché počasí s rizikem vzniku požárů ve volné krajině.

Odpolední maxima:

Út 7.8.: 31 až 35°C

St 8.8.: 33 až 37°C

Čt 9.8.: 34 až 38°C, na JZ/Z kolem 30°C

Pá 10.8.: 19 až 26°C, na J/JV/V Moravy a ve Slezsku 29 až 33°C

Riziko vzniku požárů se zmírní velmi lokální po případných bouřkách, ale plošněji pak za studenou frontou během pátku. Barevně jsou vyznačeny hodnoty vysokých a velmi vysokých teplot. Ojediněle vysoké teploty by se pak měly výhledově vrátit velmi krátce na počátku dalšího týdne, ale jinak budou převládat už nižší a to převážně letní teploty. Mnozí nám asi dají za pravdu, že půjde o teploty příjemnější a snesitelnější. O poznání chladnější budou noci, nejtepleji bude v noci na čtvrtka a na pátek. Nejnižší noční teploty klesnou ve čtvrtek na 22 až 18°C, v pátek kromě západu území na podobné hodnoty. Před studenou frontou bude velmi teplo, neboť bude na území ČR již přibývat oblačnosti a před frontou se bude vyskytovat velmi teplý vzduch.

Mapy numerických modelů na další dny najdete například na stránce wetterzentrale.de.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.