Třídenní vlna horka

Na území ČR zesiluje od jihovýchodu příliv velmi teplého vzduchu za vlády postupující tlakové výše od západu. Na naše území tak bude dnes a zítra jasno až polojasno, nejméně oblačnosti převládne na většině území dnes. Zítra se bude odpoledne na zadní straně anticyklony objevovat první vysoká oblačnost, takže zcela jasno už nebude. Sluníčko bude skrz vysokou oblačnost ale dobře prosvítat. Během středečního odpoledne budou v horkém vzduchu za přítomnosti mělčí brázdy nízkého tlaku vzduchu postupující od západu vznikat první velmi lokální přeháňky a bouřky. Zatím nepůjde o frontální srážky, tzn. že se ochladí maximálně krátce v místě výskytu srážek, zejména bouřek. Lokální bouřky se mohou tvořit v horkém vzduchu i ve čtvrtek před studenou frontou. To “hlavní” přijde v noci na pátek a během pátku na východě území. Bouřky budou i intenzivní, ale o těch podrobněji v jiném článku. Nyní k teplotám a dalším rizikům počasí nejbližší doby.

Čtyřicet asi nebude, ale více než minulý týden ano

Numerické modely slabě zmírnily předpokládané teploty. Stále platí a lze potvrdit, že bude o něco tepleji než minulý týden a nejtepleji bude ve čtvrtek, kromě západu a jihozápadu území, kam bude odpoledne přibývat oblačnosti a zejména k večeru už tam budou častější lokální bouřky. Po celé období bude pokračovat suché počasí s rizikem vzniku požárů ve volné krajině.

Odpolední maxima:

Út 7.8.: 31 až 35°C

St 8.8.: 33 až 37°C

Čt 9.8.: 34 až 38°C, na JZ/Z kolem 30°C

Pá 10.8.: 19 až 26°C, na J/JV/V Moravy a ve Slezsku 29 až 33°C

Riziko vzniku požárů se zmírní velmi lokální po případných bouřkách, ale plošněji pak za studenou frontou během pátku. Barevně jsou vyznačeny hodnoty vysokých a velmi vysokých teplot. Ojediněle vysoké teploty by se pak měly výhledově vrátit velmi krátce na počátku dalšího týdne, ale jinak budou převládat už nižší a to převážně letní teploty. Mnozí nám asi dají za pravdu, že půjde o teploty příjemnější a snesitelnější. O poznání chladnější budou noci, nejtepleji bude v noci na čtvrtka a na pátek. Nejnižší noční teploty klesnou ve čtvrtek na 22 až 18°C, v pátek kromě západu území na podobné hodnoty. Před studenou frontou bude velmi teplo, neboť bude na území ČR již přibývat oblačnosti a před frontou se bude vyskytovat velmi teplý vzduch.

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.