Teplota vody je nejen v nádržích nadstandardní

Hodnocení článku

Teplota vody v nádržích a jiných stojatých vodách v ČR je velmi vysoká, s vysokou teplotou se potýkají i větší vodní toky a to nejen v místech, kde je koryto toku hlubší a voda v něm příliš necirkuluje z důvodu nízkého průtoku. Snad pro každého bude voda v nádržích v ČR dostatečně teplá, avšak bohužel je často velmi nekvalitní, což s její vysokou teplotou souvisí. Níže v textu se podíváme na nejvyšší teploty vody v našich nádržích a pro zajímavost i v některých řekách. Teplota vody je nadstandardní a to v nádržích i vodních tocích.

Teplota vody je nadstandardní, nejčastěji mezi 23 až 26°C a ojediněle vyšší

Nechranice 27.9°C*

Nové Mlýny II 27.9°C***

Újezd 26.8°C***

Hněvkovice a Kadaň 26.6°C***

Seč a Jesenice 26.2°C*

Nové Mlýny III 26.2°C**

České Údolí 26.2°C***

Stráž pod Ralskem 26.1°C***

Rozkoš 26.0°C**

Hracholusky 25.9°C*

Pařížov 25.8°C***

Pastviny a Vranov 25.7°C*

Bystřička 25.6°C**

Skalka 25.5°C

Luhačovice 25.4°C***

Němčice 25.3°C**

Pilská u Žďáru a Kořensko 25.3°C***

Letovice 25.2°C***

Plumlov 24.7°C***

Březová 24.6°C***

Les Království a Výrovice 24.2°C***

Lipno I 24.1°C***

Orlík 24.0°C**

Brno 23.9°C***

Horní Bečva 23.5°C**

Baška 23.5°C***

Slapy 23.2°C**

Olešná 23.0°C***

Těrlicko 22.4°C*

Slezská Harta 21.1°C*

Žermanice 21.0°C**

Jakost vody: * výborná (průhlednost nad 2m), ** dobrá (průhlednost 1-2m) a *** špatná (průhlednost pod 1m)

Chladnější vodu mají nádrže ve Slezsku a na jihovýchodě Moravy, tedy v Povodí Odry. Naopak nejvyšší teplotu mají nádrže na západě Čech, na jihu Čech a Moravy a ve východních Čechách. Teplota vody nad 25°C je velmi vysoká a vykazuje zpravidla nižší jakost s výskytem řas, včetně sinic. Na menších nádržích je koupání většinou zakázáno.

Velmi teplá voda v řekách – teplota vody je nadstandardní

Ve vodní tocích je teplota vod též vysoká, například na Labi v Němčicích (nad Pardubicemi) činí teplota nyní ve 14. hodin 27.5°C, v Kostelci nad Labem 27.6°C, řeka Orlice má v Týništi nad Orlicí 24.3°C, Chrudimka v Nemošicích 27.9°C, Morava v Olomouci dokonce 29.7°C a Bečva v Dluhonicích 25.9°C.

V některých klidnějších úsecích řek dochází také ke tvorba řas a ke snižování jakosti vody. V příštím týdnu se bude teplota vody vlivem trvajícího horka slabě zvyšovat, jakost vody se bude též dále zhoršovat. Další informace nejen o teplotě vody v nádržích najdete na stránkách povodí (např. www.pla.cz).

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality