Předpověď teplotyPrognózy počasí

Tropické počasí jen krátce?

Hodnocení článku

Opět můžeme čekat tropické počasí jen krátce. Tento týden jak se očekávalo již dříve přinese opačné počasí než tomu bylo v týdnu předchozím. Chladnější a vlhké počasí střídá teplejší a sušší. Teplota vzduchu dosáhne až tropických hodnot. Ale opět jen krátce, nemůžeme čekat žádné delší tropické a slunné období. Srážková činnost bude vzhledem k období a vyšší teplotě spíše konvekční a lokálně. Hydrologicky tento týden příliš významné srážky nespadnou. V tomto článku se zaměřujeme ale na předpověď teploty vzduchu. Vypadá to, že ty nejlepší dny pro strávení nějakého času u vody případně ve vody právě přicházejí. Dlouhodobá prognóza slibuje druhou polovinu srpna opět chladnější než je obvyklé.

Největší horko bude v pátek

Velmi teplý vzduch pronikne na naše území během druhé poloviny tohoto týdne od východu. V tomto proudění se za vlivu vysokého tlaku vzduchu, který způsobí spíše malou oblačnost, očekává vyšší teplota. Letní počasí zaznamenáme již dnes a zítra, tropické pak ve čtvrtek a hlavně v pátek. Kdy přijde změna v podobě přechodu studené fronty? To je zatím otázkou, nejnovější modely potvrzují, že to bude až příští týden. Tropické počasí potrvá tedy spíše krátce, ale několik horkých dnů nastane. Rozhodně to ale nebude jako v některých minulých letech. V srpnu totiž docházelo často k výskytu teplotního vrcholu léta, kdy byla naměřena nejvyšší teplota vzduchu v ČR za celé léto. Často se tak stávalo v úplně prvních dnech měsíce. V roce 2012, kdy bylo v ČR naměřeno zatím absolutní maximum teploty vzduchu 40.4°C se tak stalo až 20. srpna.

Maximální teplota a pravděpodobný vývoj teploty

Očekávaná maxima teploty vzduchu ve zbytku týdne:

St 11.8.: 23 až 27°C

Čt 12.8.: 25 až 29°C

Pá 13.8.: 28 až 32°C

So 14.8.: 28 až 32°C

Ne 15.8.: 30 až 35°C

Oteplení bude znát i v nočních hodinách. V období vrcholícího přílivu teplého vzduchu, tedy zejména v pátek a sobotu bude teplota klesat jen velmi slabě pod 20°C v nočních minimech. Případně se v nejteplejších oblastech ojediněle ani pod 20°C nedostane. O vysokou či případně i velmi vysokou teplotu půjde od pátku. Nejvyšší teplotu očekávají modely v neděli a poté ještě v pondělí. Vývoj ale ještě nechme otevřený. Numerické modely totiž vykazují značnou nejistotu předpověď a to již od 4. dne předpovědi (obr. 1).

Tropické počasí jen krátce? Ensemble modelu GFS z 10.8.2021.

Obr. 1 Tropické počasí jen krátce. Ensemble modelu GFS z 10.8.2021 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Nejistotu předpovědi ukazují jednotlivé varianty vývoje zejména teploty, znázorněné slabými různobarevnými čarami. Ty jsou spojité do 13. srpna, tedy do pátku. Poté je vývoj už hodně nejistý, některé varianty ukazují pokračování horkého počasí a tedy nadnormálních hodnot teploty. Jiné ukazují zásadní ochlazení a i podprůměrné počasí co do teploty. Další ukazují tzv. zlatý střed. Průměr těchto variant vývoje ukazuje silná bílá čára. Ta ukazuje nadprůměrnou teplotu vzduchu zhruba od soboty. Je zde ale ta nejistota. Čím mají tyto křivky větší rozptyl, tím je nejistota vyšší. Příští týden také vidíme znatelné přibývání srážek. Počátek výskytu významnější srážek bude vázán na prvotní změnu v podobě hlavního ochlazení po tropickém období. Kdy toto přijde je právě otázkou.

Dalším informace najdete v článku Co je to ensemble?

Tropické počasí jen krátce? Do konce srpna příliš horko nečekejte

Stále platí předpověď průměrného až slabě podprůměrného srpna. Klimatické modely i statistická předpověď ČHMÚ slibují po tomto krátkém teplém období týdne jako celku opět chladnější počasí. Chladnější vůči dlouhodobému normálu. Během druhé poloviny srpna a na začátku září dochází k poklesu průměrné teploty. Očekává se, že teplota v letošním roce dosáhne o něco nižších hodnot než by mělo podle normálu. Hodnoty se budou pohybovat na pomezí normálních a slabě podnormálních hodnot. Z toho vyplývá, že pravděpodobně stabilněji teplého či dokonce horkého počasí je velmi malá. Vyloučit velmi krátké až horké období samozřejmě nelze, ale převáží chladnější počasí. Podobně jako tomu bylo v minulých dnech, samozřejmě ve vztahu k normálu aktuální období.