Prognózy počasíTýdenní výhledy

Postupně se vrátí tropické počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Pakliže vás už nebaví chladnější počasí s častějšími srážkami, předpověď počasí na další srpnový týden vás potěší. Postupně se vrátí tropické počasí a bude více slunečního svitu a méně srážek. Vlhčí a chladnější týden na začátku měsíce vystřídá týden teplejší a sušší. Nepůjde o žádné dlouhé slunné a tropické období, ale spíše o krátkodobě teplé období. Celkově je možné očekávat vyšší teplotu než v týdnu minulém. A také významnější změnu teploty. Počátek týdne bude mírně chladnější, ke konci týdne teplota slabě přesáhne 30°C.

Týden 9. až 15.8.2021

Předpověď

Postupně se vrátí tropické počasí. Letní kupovitá oblačnost.

V týdnu se vyskytne méně oblačnosti a srážek. Předpokládat lze častější sluneční svit, s čímž bude také souviset teplejší počasí. Proudění se změní na jihovýchodní až východní. Odtamtud se dostane do centrální Evropy zejména po polovině týdne teplejší a sušší vzduch. Studené fronty nebudou nijak významné. Hlavní přejde až na konci týdne, ale nelze očekávat že přinese nějaké významné srážky. Ani velký pokles teploty, pouze mírné ochlazení z nejvyšších hodnot teploty.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 15 až 9°C, ke konci týdne 19 až 13°C
  • Nejvyšší teplota: 20 až 27°C, ke konci týdne 27 až 32°C
  • Průměrná teplota: 17 až 20°C, shrnutí období: průměrné až nadprůměrné
  • Celkové srážky: 515mm a na horách ojediněle 25mm, shrnutí období: průměrné až podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Postupně se vrátí tropické počasí

Vysoký tlak vzduchu s vlivem na počasí ve střední Evropě převáží častěji. V úterý přejde přes ČR slabá okluzní fronta. Poté se obnoví vliv výběžku vysokého tlaku od jihozápadu. Během týdne k nám pronikne teplý až velmi teplý vzduch od východu. V závěru týdne přejde naše území studená fronta.

Vzhledem k očekávanému průběhu počasí je možné předpokládat snižující se půdní vláhu i klesající hladinu podzemní vody. S tím bude souviset snižování průtoků vodních toků. Tento klesající trend se více uplatní ke konci týdne, kdy se předpokládá vyšší teplota vzduchu přes den i v nočních hodinách. Na základě toho dojde k vyššímu výparu. Více informací o počasí den po dni nabízíme na stránce Výhled na týden. Mapy numerických modelů najdete například na stránce weatheronline.cz.