Postupně se vrátí tropické počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Pakliže vás už nebaví chladnější počasí s častějšími srážkami, předpověď počasí na další srpnový týden vás potěší. Postupně se vrátí tropické počasí a bude více slunečního svitu a méně srážek. Vlhčí a chladnější týden na začátku měsíce vystřídá týden teplejší a sušší. Nepůjde o žádné dlouhé slunné a tropické období, ale spíše o krátkodobě teplé období. Celkově je možné očekávat vyšší teplotu než v týdnu minulém. A také významnější změnu teploty. Počátek týdne bude mírně chladnější, ke konci týdne teplota slabě přesáhne 30°C.

Týden 9. až 15.8.2021

Předpověď

V týdnu se vyskytne méně oblačnosti a srážek. Předpokládat lze častější sluneční svit, s čímž bude také souviset teplejší počasí. Proudění se změní na jihovýchodní až východní. Odtamtud se dostane do centrální Evropy zejména po polovině týdne teplejší a sušší vzduch. Studené fronty nebudou nijak významné. Hlavní přejde až na konci týdne, ale nelze očekávat že přinese nějaké významné srážky. Ani velký pokles teploty, pouze mírné ochlazení z nejvyšších hodnot teploty.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 15 až 9°C, ke konci týdne 19 až 13°C
  • Nejvyšší teplota: 20 až 27°C, ke konci týdne 27 až 32°C
  • Průměrná teplota: 17 až 20°C, shrnutí období: průměrné až nadprůměrné
  • Celkové srážky: 515mm a na horách ojediněle 25mm, shrnutí období: průměrné až podprůměrné

Synoptická situace a závěr

Vysoký tlak vzduchu s vlivem na počasí ve střední Evropě převáží častěji. V úterý přejde přes ČR slabá okluzní fronta. Poté se obnoví vliv výběžku vysokého tlaku od jihozápadu. Během týdne k nám pronikne teplý až velmi teplý vzduch od východu. V závěru týdne přejde naše území studená fronta.

Vzhledem k očekávanému průběhu počasí je možné předpokládat snižující se půdní vláhu i klesající hladinu podzemní vody. S tím bude souviset snižování průtoků vodních toků. Tento klesající trend se více uplatní ke konci týdne, kdy se předpokládá vyšší teplota vzduchu přes den i v nočních hodinách. Na základě toho dojde k vyššímu výparu. Více informací o počasí den po dni nabízíme na stránce Výhled na týden. Mapy numerických modelů najdete například na stránce weatheronline.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality