Předpověď teplotyPrognózy počasí

Tropické počasí od soboty

Hodnocení článku

V nejbližších dnech se teplota ustálí v maximech na letních hodnotách, ale následně nás čeká tropické počasí od soboty. Teplota vzduchu přesáhne 30°C v denních maximech. Největší horko očekáváme v první polovině nového týdne. Vyplývá to z aktuálních numerických prognóz modelů s tím, že na počátek příštího týdne jde o přibližné hodnoty a předpověď může být upřesněna. V noci teplota klesne jen slabě pod 20°C a na konci vlny vedra typicky místy zůstane i lehce nad 20°C. Ochladit by se mělo v polovině týdne. I když dále stoupá nejistota modelových prognóz, zřejmě nepůjde o dlouhotrvající ochlazení a i tropické počasí se opět vrátí.

Tropické počasí od soboty, ale extrémně vysoká u nás teplota nebude

Modely se shodují, že teplota mírně přesáhne 30°C zejména v pondělí a úterý příštího týdne. Nicméně 35°C by přesáhnout neměla, takže extrémní vlna veder nehrozí. Alespoň tedy ne u nás. Přesto nás čeká i vysoká teplota a nutno dodržovat základní zásady chování při horkém počasí. K tomu se prohloubí sucho, neboť srážky se téměř nevyskytnou. Pokud se objeví, tak v ojedinělých bouřkách z tepla. Nasycení území je mimo vyšší polohy nízké až velmi nízké. Vzhledem ke slunečném a horkému počasí musíme čekat zvyšování rizika vzniku požárů v přírodě. Důrazně lze doporučit v přírodě ohně nerozdělávat a s jejich zdroji manipulovat s největší opatrností. Některé kraje již rozdělávání ohňů v přírodě zakázaly. Je to při současném počasí a stavu sucha zcela na místě.

Tropické počasí od soboty. Teploty vzduchu v 850hPa na 15.5.2022.

Obr. 1  Tropické počasí od soboty. Rozložení teploty vzduchu v hladině 850hPa na 15.8.2022 a průnik horkého vzduchu z Afriky, zdroj: wetterzentrale.de

Tropické počasí od soboty. Předpověď maxim teploty vzduchu na 15.8.2022.

Obr. 2 Tropické počasí od soboty. Maxima teploty vzduchu na 15.8.2022 v Evropě, zdroj: wetterzentrale.de

Na jihozápadě Francie až 40°C

Na jihozápadě Francie nutno čekat opět extrémní horka. Maxima teploty tam zamíří ke 40°C, v polovině týdne by se mělo v této oblasti stejně jako u nás a v okolí ochladit. Španělsko okusí letos již poněkolikáté maxima teploty místy nad 40°C a to na konci tohoto a počátku dalšího týdne. Poté s tam také mírně ochladí, ale horké počasí by tam mělo zůstat. Jak uvádíme výše, ke konci dalšího týdne s zřejmě opět obnoví horké počasí a to právě nejprve na jihozápadě kontinentu.  V oblasti se tak vrátí teplota i kolem 40°C, podobné platí pro sousední Francii. Horké počasí čekáme s přestávkami i na jihovýchodě a východě Evropy, maxima teploty vystoupí na období hodnoty i kolem 40°C.

Problémem je, že ve střední a západní Evropy spadne málo srážky či lokálně nebude vůbec pršet. Totéž platí o některých oblastech jihozápadu Evropy. Na JV/V Evropy se objeví srážky častěji. Věřme, že i do Evropy střední se následně dostane více srážek. Z dnešního pohledu to ovšem slibovat určitě nelze.