Tropické počasí od soboty

Hodnocení článku

V nejbližších dnech se teplota ustálí v maximech na letních hodnotách, ale následně nás čeká tropické počasí od soboty. Teplota vzduchu přesáhne 30°C v denních maximech. Největší horko očekáváme v první polovině nového týdne. Vyplývá to z aktuálních numerických prognóz modelů s tím, že na počátek příštího týdne jde o přibližné hodnoty a předpověď může být upřesněna. V noci teplota klesne jen slabě pod 20°C a na konci vlny vedra typicky místy zůstane i lehce nad 20°C. Ochladit by se mělo v polovině týdne. I když dále stoupá nejistota modelových prognóz, zřejmě nepůjde o dlouhotrvající ochlazení a i tropické počasí se opět vrátí.

Extrémně vysoká u nás teplota nebude

Modely se shodují, že teplota mírně přesáhne 30°C zejména v pondělí a úterý příštího týdne. Nicméně 35°C by přesáhnout neměla, takže extrémní vlna veder nehrozí. Alespoň tedy ne u nás. Přesto nás čeká i vysoká teplota a nutno dodržovat základní zásady chování při horkém počasí. K tomu se prohloubí sucho, neboť srážky se téměř nevyskytnou. Pokud se objeví, tak v ojedinělých bouřkách z tepla. Nasycení území je mimo vyšší polohy nízké až velmi nízké. Vzhledem ke slunečném a horkému počasí musíme čekat zvyšování rizika vzniku požárů v přírodě. Důrazně lze doporučit v přírodě ohně nerozdělávat a s jejich zdroji manipulovat s největší opatrností. Některé kraje již rozdělávání ohňů v přírodě zakázaly. Je to při současném počasí a stavu sucha zcela na místě.

Tropické počasí od soboty. Teploty vzduchu v 850hPa na 15.5.2022.

Obr. 1 Rozložení teploty vzduchu v hladině 850hPa na 15.8.2022 a průnik horkého vzduchu z Afriky, zdroj: wetterzentrale.de

Tropické počasí od soboty. Předpověď maxim teploty vzduchu na 15.8.2022.

Obr. 2 Maxima teploty vzduchu na 15.8.2022 v Evropě, zdroj: wetterzentrale.de

Na jihozápadě Francie až 40°C

Na jihozápadě Francie nutno čekat opět extrémní horka. Maxima teploty tam zamíří ke 40°C, v polovině týdne by se mělo v této oblasti stejně jako u nás a v okolí ochladit. Španělsko okusí letos již poněkolikáté maxima teploty místy nad 40°C a to na konci tohoto a počátku dalšího týdne. Poté s tam také mírně ochladí, ale horké počasí by tam mělo zůstat. Jak uvádíme výše, ke konci dalšího týdne s zřejmě opět obnoví horké počasí a to právě nejprve na jihozápadě kontinentu.  V oblasti se tak vrátí teplota i kolem 40°C, podobné platí pro sousední Francii. Horké počasí čekáme s přestávkami i na jihovýchodě a východě Evropy, maxima teploty vystoupí na období hodnoty i kolem 40°C.

Problémem je, že ve střední a západní Evropy spadne málo srážky či lokálně nebude vůbec pršet. Totéž platí o některých oblastech jihozápadu Evropy. Na JV/V Evropy se objeví srážky častěji. Věřme, že i do Evropy střední se následně dostane více srážek. Z dnešního pohledu to ovšem slibovat určitě nelze.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality