Slunečný týden beze srážek

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Očekávejme slunečný týden beze srážek s letní až tropickou teplotou. Takto ukazují průběh počasí současné výstupy numerických modelů. Pravé letní počasí tak bude pokračovat, čeká nás často slunečné počasí. Srážky se téměř, někde vůbec, nevyskytnou. Ojediněle přeháňky či bouřky můžeme čekat během týdne, avšak spíše na východě území ČR. sucho se tedy zvýrazní vzhledem k vysoké teplotě a aktuálnímu období.

Týden 8. až 14.8.2022

Předpověď

Málo oblačnosti a teplota nad letní hodnotou, pravé letní počasí vhodné pro letní aktivity. I příští týden se očekává velmi suché počasí, avšak vhodné nejen pro letní dovolenou, tedy koupání a výlety. Počasí bude přát i sklizni například obilovin. Srážky se na mnohých místech nevyskytnou a tam, kde ano, budou velmi slabé. Rozhodně nekompenzují teplotu vzduchu během týdne a sluneční svit, včetně jeho intenzity vzhledem k aktuálnímu období. Sucho se tedy zvýrazní a rozšíří. Požární riziko během týdne spíše poroste, proto nutno současně při venkovních aktivitách dbát opatrnosti. Noční teplota klesne zejména vlivem vyjasnění na hodnoty kolem 15°C, zpočátku týdne na hodnoty kolem 11°C.

TIP: Jak se vyvíjí předpověď teploty na nejbližší dny numerickými modely, sledujte naší stránku.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 15 až 10°C, během týdne 18 až 13°C
  • Nejvyšší teplota: 23 až 29°C, během druhé poloviny týdne 26 až 31°C
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 5mm, odchylka období: extrémně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Vysoký tlak vzduchu jako stabilní tlakový útvar setrvá v oblasti střední i jižní Evropy. Od jihu očekáváme příliv teplého vzduchu, který během týdne mírně zesílí.

Sucho se zvýrazní v místech  jeho výskytem, zejména sucho půdní. U průtoků vodních toků a hladin podzemních vod půjde o setrvalou, místy slabě klesající tendenci. Vzroste požární riziko, v nejsušších oblastech na velmi vysoké. Proto nutno vyvarovat se pokud možné manipulaci se zdroji ohně v přírodě, minimálně mimo vyhrazení prostory. Sledujte stránku firerisk.cz s předpovědí rizika vzniku požárů ve vztahu k počasí.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality