PočasíPrognózy počasí

Typická teplotní inverze, do kdy potrvá?

Hodnocení článku

Druhá polovina podzimu je na našem území typická pro vznik rozsáhlých a silných teplotních inverzí. Právě zejména listopad přináší typické počasí s nízkou oblačností, v určitých výškách mlhavé (v závislosti na poloze inverze, která mnohdy klesá i do nejnižších nadmořských výšek, při mrazu jsou mlhy mrznoucí) s konstantní teplotou, bez významnějšího větru (což způsobuje vznik smogu, zejména při záporných teplotách), s žádnými významnějšími srážkami (kromě spíše ojedinělého mrholení či slabého sněžení nebo mrholení mrznoucího) a konečně také s minimálním slunečním svitem. Čeká nás typická teplotní inverze.

Z tohoto jednotvárného průběhu počasí se často odlišují horské polohy, někdy i polohy vyšší a naopak někdy jen nejvyšší vrcholky (poloha například na 1 200m n.m.). Takové počasí nastalo v ČR i v letošním podzimu, v současné době máme nad většinou území nízkou oblačnost či mlhy. Z těch vystupují pouze horské a vyšší polohy, jen ojediněle jiné polohy (severovýchod a východ území). Teploty jsou rozdílné, na SV/V je přes 17°C, v Čechách i pod 10°C. Kvalita ovzduší je naštěstí zatím většinou dobrá.

Přerušit mohou tuto inverze pouze přechody atmosférických front, které změní cirkulaci a hlavně zrychlí proudění. Pokud frontální vlny ve vysoké tlaku slábnou, což bude právě případ počasí u nás v dalších dnech, pak změní cirkulaci jen nevýznamně a krátce. Dojde tak ke krátkému přerušení inverze, což se stalo včera, kdy se odpoledne od jihozápadu za slabou okluzí vyjasnilo.

Do kdy současná inverze potrvá?

Tlaková výše nad severovýchodem Evropy a další střed nad centrální Evropou vypadají jako stabilní tlakové útvary. Ve studeném vzduchu, který bude pronikat do nižších výšek se bude dařit mlhám a nízké oblačnosti. V úterý opět krátce přeruší inverzi slabá studená fronta, která slábne opět ve vysokém tlaku vzduchu. Poté se teplotní inverze obnoví a to hlavně od čtvrtka. Téměř do konce týdne bude v nížinách většinou zataženo a mlhavo, přes den poměrně chladno, ale v noci tepleji než by bylo při vyjasnění. Pokud se někde vyjasní, bude to jednak přechodný stav, ale také to bude znamenat v nočních hodinách intenzivnější ochlazování. Při takových situacích se dostane teplota až k nule a při zemi bude mrznout.

gfsopme00_159_2

Obr. 1 Ochlazování od severovýchodu, předpokládané modelem GFS v podobě teploty vzduchu v hladině 850hPa na tuto neděli, zdroj: wetterzentrale.de

Podle současných prognóz to vypadá, že s koncem tohoto týdne definitivně skončí i typická teplotní inverze u nás. Nastane tak po přechodu studené fronty znatelnější sestup teplot, ve vyšších hladinách atmosféry bude významněji mrznout. A spíše než podzimní ráz počasí budou teploty připomínat ten zimní i v nižších výškách. Nutno dodat, pokud se během dalších dnů nic zásadního v prognózách nezmění. Teploty se vrátí tedy k normálu pro počátek druhé poloviny listopadu, což je i v souladu s dlouhodobými prognózami. Otázkou nyní zůstane, na jak dlouho (myšleno spíše v řádu týdnů).