Typická teplotní inverze, do kdy potrvá?
Druhá polovina podzimu je na našem území typická pro vznik rozsáhlých a silných teplotních inverzí. Právě zejména listopad přináší typické počasí s nízkou oblačností, v určitých výškách mlhavé (v závislosti na poloze inverze, která mnohdy klesá i do nejnižších nadmořských výšek, při mrazu jsou mlhy mrznoucí) s konstantní teplotou, bez významnějšího větru (což způsobuje vznik smogu, zejména při záporných teplotách), s žádnými významnějšími srážkami (kromě spíše ojedinělého mrholení či slabého sněžení nebo mrholení mrznoucího) a konečně také s minimálním slunečním svitem. Čeká nás typická teplotní inverze.
Z tohoto jednotvárného průběhu počasí se často odlišují horské polohy, někdy i polohy vyšší a naopak někdy jen nejvyšší vrcholky (poloha například na 1 200m n.m.). Takové počasí nastalo v ČR i v letošním podzimu, v současné době máme nad většinou území nízkou oblačnost či mlhy. Z těch vystupují pouze horské a vyšší polohy, jen ojediněle jiné polohy (severovýchod a východ území). Teploty jsou rozdílné, na SV/V je přes 17°C, v Čechách i pod 10°C. Kvalita ovzduší je naštěstí zatím většinou dobrá.
Přerušit mohou tuto inverze pouze přechody atmosférických front, které změní cirkulaci a hlavně zrychlí proudění. Pokud frontální vlny ve vysoké tlaku slábnou, což bude právě případ počasí u nás v dalších dnech, pak změní cirkulaci jen nevýznamně a krátce. Dojde tak ke krátkému přerušení inverze, což se stalo včera, kdy se odpoledne od jihozápadu za slabou okluzí vyjasnilo.
Do kdy současná typická teplotní inverze potrvá?
Tlaková výše nad severovýchodem Evropy a další střed nad centrální Evropou vypadají jako stabilní tlakové útvary. Ve studeném vzduchu, který bude pronikat do nižších výšek se bude dařit mlhám a nízké oblačnosti. V úterý opět krátce přeruší inverzi slabá studená fronta, která slábne opět ve vysokém tlaku vzduchu. Poté se teplotní inverze obnoví a to hlavně od čtvrtka. Téměř do konce týdne bude v nížinách většinou zataženo a mlhavo, přes den poměrně chladno, ale v noci tepleji než by bylo při vyjasnění. Pokud se někde vyjasní, bude to jednak přechodný stav, ale také to bude znamenat v nočních hodinách intenzivnější ochlazování. Při takových situacích se dostane teplota až k nule a při zemi bude mrznout.
Obr. 1 Typická teplotní inverze. Ochlazování od severovýchodu, předpokládané modelem GFS v podobě teploty vzduchu v hladině 850hPa na tuto neděli, zdroj: wetterzentrale.de
Podle současných prognóz to vypadá, že s koncem tohoto týdne definitivně skončí i typická teplotní inverze u nás. Nastane tak po přechodu studené fronty znatelnější sestup teplot, ve vyšších hladinách atmosféry bude významněji mrznout. A spíše než podzimní ráz počasí budou teploty připomínat ten zimní i v nižších výškách. Nutno dodat, pokud se během dalších dnů nic zásadního v prognózách nezmění. Teploty se vrátí tedy k normálu pro počátek druhé poloviny listopadu, což je i v souladu s dlouhodobými prognózami. Otázkou nyní zůstane, na jak dlouho (myšleno spíše v řádu týdnů).