Typický podzim, chladnější a hlavně vlhčí počasí

Stručně

Po dlouhotrvajícím počasí babího léta, kdy bylo velmi suché, často slunečné a také velmi teplé počasí, nás čeká typické podzimní počasí. V příštím týdnu přibude srážek a teploty budou často v maximech jen kolem 10°C. Očekává se větrnější počasí, krátce půjde i o silný vítr, hodně oblačné počasí s častějšími srážkami a to hlavně kolem poloviny týdne v jeho závěru.

Předpověď

První srážky čekáme na většině území během pondělí a noci na úterý. Srážky budou slabé. Dojde ale k dalšímu snížení teplot. Zejména v polovině týdne bude také hodně větrno, vítr bude silný s nárazy. Krátké oteplení, kdy teploty v maximech stoupnou do 15°C a velmi ojediněle výše, nás čeká na přelomu pracovního týdne a víkendu. O víkendu dojde postupně k dalšímu snížení teplot a příchodu oblačnosti se srážkami, též k zesílení větru.

TEPLOTY

Nejnižší teploty 10 až 5°C, při malé oblačnosti a klidném počasí 6 až 0°C a místy mrazíky.

Nejvyšší teploty 7 až 12°C, v pondělí a na konci pracovního týdne 11 až 16°C, v závěru týdne 5 až 10°C.

Průměrné teploty 6 až 11°C.

SRÁŽKY

Celkové srážky 10 až 35mm, na horách 45mm.

Shrnutí

Následující týden přinese změnu v počasí, toto bude o poznání vlhčí a také chladnější, byť budou teploty celkově kolísat v závislosti na výměnách vzduchových hmot.

Týden 22. až 28.10.2018 bude teplotně průměrný a srážkově průměrný.

Synoptická situace

Přes ČR přejde v pondělí od severozápadu studená fronta. Za ní s k nám rozšíří hřeben tlakové výše od západu. Mezi mohutnou tlakovou výší nad Atlantikem a tlakovou níží nad severní až severovýchodní Evropou zesílí ve střední Evropě kolem poloviny týdne severozápadní proudění. Na konci pracovního týdne na naše území pronikne o něco teplejší vzduch, jehož příliv bude ukončen přechodem výraznější studené fronty o víkendu, za níž k nám bude pronikat opět od severozápadu až severu studený a vlhký vzduch.

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.