Typický podzim, chladnější a hlavně vlhčí počasí

Hodnocení článku

Stručně

Po dlouhotrvajícím počasí babího léta, kdy bylo velmi suché, často slunečné a také velmi teplé počasí, nás čeká typické podzimní počasí. V příštím týdnu přibude srážek a teploty budou často v maximech jen kolem 10°C. Očekává se větrnější počasí, krátce půjde i o silný vítr, hodně oblačné počasí s častějšími srážkami a to hlavně kolem poloviny týdne v jeho závěru. Očekává se typický podzim, chladnější a hlavně vlhčí počasí.

Předpověď

První srážky čekáme na většině území během pondělí a noci na úterý. Srážky budou slabé. Dojde ale k dalšímu snížení teplot. Zejména v polovině týdne bude také hodně větrno, vítr bude silný s nárazy. Krátké oteplení, kdy teploty v maximech stoupnou do 15°C a velmi ojediněle výše, nás čeká na přelomu pracovního týdne a víkendu. O víkendu dojde postupně k dalšímu snížení teplot a příchodu oblačnosti se srážkami, též k zesílení větru.

TEPLOTY

Nejnižší teploty 10 až 5°C, při malé oblačnosti a klidném počasí 6 až 0°C a místy mrazíky.

Nejvyšší teploty 7 až 12°C, v pondělí a na konci pracovního týdne 11 až 16°C, v závěru týdne 5 až 10°C.

Průměrné teploty 6 až 11°C.

SRÁŽKY

Celkové srážky 10 až 35mm, na horách 45mm.

Shrnutí

Následující týden přinese změnu v počasí, toto bude o poznání vlhčí a také chladnější, byť budou teploty celkově kolísat v závislosti na výměnách vzduchových hmot. Celkově bude chladnější a hlavně vlhčí počasí.

Týden 22. až 28.10.2018 bude teplotně průměrný a srážkově průměrný.

Synoptická situace

Přes ČR přejde v pondělí od severozápadu studená fronta. Za ní s k nám rozšíří hřeben tlakové výše od západu. Mezi mohutnou tlakovou výší nad Atlantikem a tlakovou níží nad severní až severovýchodní Evropou zesílí ve střední Evropě kolem poloviny týdne severozápadní proudění. Na konci pracovního týdne na naše území pronikne o něco teplejší vzduch, jehož příliv bude ukončen přechodem výraznější studené fronty o víkendu, za níž k nám bude pronikat opět od severozápadu až severu studený a vlhký vzduch.

Mapy numerických modelů můžete sledovat například na stránce wetheronline.cz. Více informací o průběhu počasí na další dny nabízíme na stránce Výhled na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1037 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality