Září 2019 bude teplotně i srážkově v normálu

Hodnocení článku

Klimatologické léto skončilo k poslednímu srpnu a poslední týden tohoto měsíce a období byl v ČR suchý a teplý až postupně horký. Ještě první den v září byl velmi teplý, i když přišla na naše území už změna. A chladnější počasí bude v nejbližší době převládat. Jak zní dlouhodobý výhled na celý měsíc září? Ač můžete na některých serverech číst různé interpretace různých předpovědí s různými katastrofickými doplňky a to dokonce až do listopadu, tak pohleďme více do budoucna než je zvykem, ale zůstaňme opravdu v horizontu jednoho měsíce, tedy v září. Září 2019 bude v normálu co do teploty i srážek.

To slibují klimatické modely jako odpovídající klimatickému normálu našeho území. To ovšem média u nás většinou neznají, tak se takovou informaci od nich ani nedozvíte, určitě ne v nadpisech článků a často ani v prvních větách a odstavcích takových textů. Vzpomeňme si na články o studeném a deštivém konci léta a prázdnin a jaká byla nakonec skutečnost? Nyní to tedy vypadá, že počasí by mělo v září u nás odpovídat co do teplot i srážek normálu pro toto období. Vyloučeny nejsou výchylky, které se odehrávají vždy a nelze je v dlouhodobém horizontu nijak moc odhalit. Zde je ovšem důležitý předpokládaný trend a pravděpodobnost jeho výskytu.

Obecně lze říci, že se v září nebudeme setkávat s vysokými teplotami a letní teploty budou také méně časté. Mělo by průběžněji pršet, i když o něco sušší a naopak o něco vlhčí epizody se budou střídat i nadále. Podobné to bude i u teplot, kdy se může objevit o něco teplejší období, avšak patrně nepotrvá nijak dlouho a brzy se vždy prosadí změna a ochlazení v podobě chladného a vlhčího západního proudění, podobně jako je tomu nyní v úvodu měsíce.

Více srážek spadne též po polovině měsíce

I když se srážky předpovídají velmi obtížně i na týden dopředu, pravděpodobnostně tak můžeme činit i na týdny. A pravděpodobnost je taková, že více srážek by mělo být těsně po polovině měsíce, vedle jeho začátku, kdy bude počasí též vlhčí. Zbývající období přinesou méně srážek, ale nemělo by jít o vyloženě suchá období. Vzhledem k roční době a nižším teplotám by mělo být méně konvekčních srážek, což bude pro krajinu a hydrologickou situaci za doprovodu nižších teplot, častých ranních ros a postupně i mlh pozitivní. Lze i tak předpokládat, že nějaké rozdíly v úhrnech srážek vznikat budou. Proto někde může srážek spadnout třeba i více než činí normál, jinde zas méně. Ale pravděpodobnost je taková, že většinou jich spadne průměrné množství nebo i o něco málo více než je běžné. Více méně lze říci, že září 2019 bude v normálu.

Obr. 1 Očekávané odchylky srážek od normálu pro září 2019

 

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality