Září 2019 bude teplotně i srážkově v normálu

Klimatologické léto skončilo k poslednímu srpnu a poslední týden tohoto měsíce a období byl v ČR suchý a teplý až postupně horký. Ještě první den v září byl velmi teplý, i když přišla na naše území už změna. A chladnější počasí bude v nejbližší době převládat. Jak zní dlouhodobý výhled na celý měsíc září? Ač můžete na některých serverech číst různé interpretace různých předpovědí s různými katastrofickými doplňky a to dokonce až do listopadu, tak pohleďme více do budoucna než je zvykem, ale zůstaňme opravdu v horizontu jednoho měsíce, tedy v září. To slibují klimatické modely jako odpovídající klimatickému normálu našeho území. To ovšem média u nás většinou neznají, tak se takovou informaci od nich ani nedozvíte, určitě ne v nadpisech článků a často ani v prvních větách a odstavcích takových textů. Vzpomeňme si na články o studeném a deštivém konci léta a prázdnin a jaká byla nakonec skutečnost? Nyní to tedy vypadá, že počasí by mělo v září u nás odpovídat co do teplot i srážek normálu pro toto období. Vyloučeny nejsou výchylky, které se odehrávají vždy a nelze je v dlouhodobém horizontu nijak moc odhalit. Zde je ovšem důležitý předpokládaný trend a pravděpodobnost jeho výskytu. Obecně lze říci, že se v září nebudeme setkávat s vysokými teplotami a letní teploty budou také méně časté. Mělo by průběžněji pršet, i když o něco sušší a naopak o něco vlhčí epizody se budou střídat i nadále. Podobné to bude i u teplot, kdy se může objevit o něco teplejší období, avšak patrně nepotrvá nijak dlouho a brzy se vždy prosadí změna a ochlazení v podobě chladného a vlhčího západního proudění, podobně jako je tomu nyní v úvodu měsíce.

Více srážek spadne též po polovině měsíce

I když se srážky předpovídají velmi obtížně i na týden dopředu, pravděpodobnostně tak můžeme činit i na týdny. A pravděpodobnost je taková, že více srážek by mělo být těsně po polovině měsíce, vedle jeho začátku, kdy bude počasí též vlhčí. Zbývající období přinesou méně srážek, ale nemělo by jít o vyloženě suchá období. Vzhledem k roční době a nižším teplotám by mělo být méně konvekčních srážek, což bude pro krajinu a hydrologickou situaci za doprovodu nižších teplot, častých ranních ros a postupně i mlh pozitivní. Lze i tak předpokládat, že nějaké rozdíly v úhrnech srážek vznikat budou. Proto někde může srážek spadnout třeba i více než činí normál, jinde zas méně. Ale pravděpodobnost je taková, že většinou jich spadne průměrné množství nebo i o něco málo více než je běžné.

Obr. 1 Očekávané odchylky srážek od normálu pro září 2019

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.