Kdy čekat stabilně teplo?

Hodnocení článku

Kdy čekat stabilně teplo? Mnoho z Vás opět pravděpodobně už nebaví stálé střídání počasí a převaha studenějšího počasí. Další ochlazení přinese dnešní významnější studená fronta, za kterou k nám pronikne chladný a vlhký vzduch od severozápadu. Takže zatím určitě stabilita počasí a vyšší teplota nebude. A zatím to modely vidí podobně i na příští týden, byť určité běhy ukazují doslova jarní počasí, další pro změnu poměrně studené, podobně jako na konci tohoto týdne. Panuje tam tedy velká nejistota v předpovědi a varianty předpovědi se od sebe značně liší (obr. 1). I podle dlouhodobého odhadu odchylek teploty by tato měla být spíše podprůměrná až průměrná. Odchylka teploty se tedy udrží slabě pod normálem nebo na dolní hranici normálu. S tím předpověď počítá pro celý duben. Nijak významně teplé počasí tak oproti konci března čekat nemůžeme.

Ochlazení z víkendu potrvá pravděpodobně déle

Kdy se stabilně oteplí? Ensemble modelu GFS od 7.4.2022.Obr. 1 Ensemble modelu GFS pro Prahu na další dny, významná nejistota prognózy od 11./12. dubna, zdroj: wetterzentrale.de

Citelnější ochlazení dorazí za studenou frontou v pátek. Další mírné snížení teploty očekáváme o víkendu, kdy maxima dosáhnou spíše 10°C. Chladné počasí doplní více oblačnosti a srážek. Oblaků začne ubývat až na samotném konci týdne, kdy se toto projeví pro změnu na chladnější noci. V noci na neděli klesnou ranní minima opět pod nulu, což budou minima teploty na západě území již v sobotu. Na většině území předpokládají modely mráz v pondělí, vlivem protrhávání oblačnosti. Totéž platí o noci na úterý a na středu, kdy podle současné předpovědi mělo být oblačnosti ještě méně. Přes den se teplota vzduchu dostane na hodnoty spíše do 10-11°C maximálně, zejména během týdne při četnějším slunečním svitu pak ke 13°C. Stále ovšem pozor na ranní mrazy, které mohou ovlivnit zemědělské činnosti. Teplota vzduchu se udrží o víkendu a na počátku nového týdne mírně pod normálem.

Očekávaná minima teploty vzduchu od víkendu:

So 9.4.: 3 až -1°C, na JV/V 6°C

Ne 10.4.: 1 až -4°C, na JV kolem 2°C

Po 11.4.: 1 až -4°C

Út 12.4.: 0 až -4°C

St 13.4.: 0 až -5°C

Kdy se stabilně oteplí? Minima teploty na 12.4.2022.

Obr. 2 Očekávaná minima teploty vzduchu na 12.4.2022, zdroj: wetterzentrale.de

A co počasí na Velikonoce? Z výše uvedeného vyplývá, že předpověď počasí je velmi nejistá už na polovinu příštího týdne. Na svátky jara připadající na období (volné dny) 15. až 18.4.2022 nelze zatím věrohodně počasí předpovědět. Odehrají se v předpovědi na tento termín totiž významnější změny. Zda se prosadí chladná nebo teplejší varianta se zatím neví. Z ensemblu modelu GFS (obr. 1) vyplývá, že teplota se udrží kolem normálu či pod normálem co se období svátků týče. Střídat se i nadále budou teplejší období s chladnějšími. Jaké z nich vyjde na období Velikonoc je sporné, tj. zda se odehraje příliv teplého vzduchu nebo studeného. Případně zda dojde v tomto období akorát ke změně cirkulace a třeba k ochlazení.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality