PočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Zimní počasí už příští týden?

Hodnocení článku

Pokud na vás v médiích už “vyskočily” články typu “zima přijde předčasně”, “už brzy nás čeká mráz a sníh” a podobně, tak po odbourání případný prvků s cílem přehánět, se tyto zakládají na pravdě. V nejbližších dnech se budou teploty snižovat a s novým týdnem nás čeká další ochlazení, které bude už znamenat zimní ráz počasí. V noci bude i v nížinách často mrznout a přes den budou teploty natolik nízké a ve výšce mrazivé, že sněžení se skutečně objeví též i v nížinách. Nyní trochu podrobněji, co vše můžeme od počasí čekat na přelomu druhé a třetí listopadové dekády. Přijde zimní počasí už příští týden?

Zimní počasí už příští týden? Sněžení včetně nížin není v listopadu zvláštní, ale teploty nad 20°C z minulých dnů ano

Počasí na 3. týden 2024. Sníh na keři, zimní počasí.

Během druhé poloviny listopadu dochází často k vpádům studeného vzduchu, nelze takové situace ovšem považovat za začátek zimy. V posledních letech se totiž často stalo, že významné ochlazení z listopadu bylo během prosince vystřídáno naopak opět vysoce nadprůměrnými teplotami. Nicméně se v dalších dnech zima už “ozve”, na jak dlouho je otázkou. Jak bylo naznačeno již v posledním vydaném článku Typická teplotní inverze, do kdy potrvá?, tak teplotní inverze rozvíjející se nyní nad naší kotlinou bude trvat do konce tohoto týdne.

Poté dojde k zásadnější změně v cirkulaci a k celkovému ochlazení, které bude znát zejména na horách, kde bude do té doby i tepleji než v nížinách při nízké oblačnosti. Inverze bude tedy během neděle odbourána a následně nás čeká cyklonální ráz počasí s přílivem studeného vzduchu. Od západu postoupí nad naše území frontální vlny a přinesou místy srážky. S těmi se budeme příští týden setkávat už častěji, ale nebudou nijak plošné a vydatné.

Ochlazení se sněžením i v nížinách není ve druhé polovině listopadu a obecně v listopadu ničím výjimečným. Tento stav netrvá navíc nijak dlouho. Oproti tomu teploty stoupající nad 20°C jsou v listopadu výjimečné a vysoce nad dlouhodobým normálem. Ty se zejména v některých lokalitách hojně vyskytovaly ještě v minulých dnech. Nyní bude počasí v souladu s předpokládaným trendem v dlouhodobých prognózách a to, že se budou teploty během měsíce dostávat k normálu. Právě nyní, po polovině měsíce by měly zcela odpovídat průměrným hodnotám pro toto období. Srážek přibude, ale mírně. Listopad skončí patrně značně srážkově podnormální.

Maxima teploty

Kolik by mělo být stupňů – přijde zimní počasí už příští týden?

So 17.11.: 4 až 9°C

Ne 18.11.: 3 až 7°C

Po 19.11.: 1 až 5°C

Út 20.11.: 0 až 4°C

St 21.11.: 1 až 5°C, na Z kolem 0°C

O víkendu tedy bude mít počasí pozdně podzimní ráz, od pondělí již zimní. A podobné teploty či i o něco nižší budou pokračovat i v dalších dnech týdne. Potvrzují to i dnešní numerických modelů. Od středních poloh, vzhledem ke srážkově bohatšímu počasí, napadne sníh a poprašek sněhu nelze přes noc vylučovat ani v nížinách. Noční a ranní minima budou klesat často slabě pod bod mrazu, do -3°C jen při celonoční jasné obloze níže. Během týdne by se měly též snižovat a při malé oblačnosti nás čekají na listopad docela “pěkné” mrazy.