Během týdne nastane oteplení

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Týden a několik málo dnů vydrželo zimní počasí i se silným mrazem. Nyní je jisté, že během týdne nastane oteplení a sníh z nižších a částečně středních poloh odtávat. Teplota se bude během týdne postupně zvyšovat. Srážky lze čekat průběžně, sněhové budou zejména od vyšších poloh. Zpočátku období budou srážky i mrznoucí.

Týden 15. až 21.2.2021

Předpověď

Další týden února bude mrazivý již jen zpočátku, následně dojde ke změně počasí a delší mrazivé období skončí. Je nutné obávat se povodní z tání sněhu? Zatím bude sníh odtávat spíše pozvolna a z nižších poloh. Vzestup toků nastanou, ale neměly by být nijak dramatické. Sníh z nižších poloh roztaje a to také pozvolna. Častěji budou opět vznikat náledí a zmrazky, neboť v nočních hodinách bude stále většinou mrznout. Obleva se dotkne středních poloh spíše až na konci týdne a částečně. Horských téměř vůbec. Oblačnosti a srážek bude po několika slunných dnech přibývat, čeká se postupně prosazení západního proudění. V závěru týdne to předběžně vypadá na významný vliv západního až jihozápadního proudění s přílivem teplého vzduchu i do vyšších poloh.

Není až tak typické a v našich podmínkách časté, aby stabilní situace z posledních dnů trvala déle. Naposled se tak stalo v únoru 2012, kdy trvala celkově něco přes dva týdny. Letos to bude přes týden. Významné ochlazení do konce února či na počátku března přijít může, hodně pravděpodobně bude ale jen krátkodobé.

TIP: Upřesnění předpovědi den po dni nabízíme třikrát týdně na stránce Výhled na týden.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -12 až -16°C a ojediněle méně v pondělí, postupně +1 až -5°C a na východě zpočátku -10°C. Na konci týdne 5 až 0°C. Nejvyšší teplota: –6 až -1°C, na JZ/Z a postupně i jinde 0 až 6°C, v závěru týdne 6 až 11°C. Průměrná teplota: +3 až 0°C, na východě až -2°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 520mm, hory až 25mm/cm. Shrnutí období: Podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Od západu ovlivní počasí v ČR okluzní fronta, slábnoucí v odsouvající se mohutné a slábnoucí tlakové výši  k východu. Následovat budou od západu další frontální systémy. Postupně bude na naše území pronikat teplejší, v závěru týdne pravděpodobně i významně teplý vzduch.

Vlivem tání sněhu budou během týdne stoupat hladiny toků, zejména v Čechách a v závěru týdne. Obleva započne v Čechách částečně v úterý. Jak dlouho potrvá zejména významnější oteplení započaté v závěru týdne bude nutné upřesnit. Zatím modely slibují další týden podstatně teplejší. Mapy základních numerických modelů lze sledovat na mnoho dní dopředu například na stránce pivotalweather.com.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Během týdne nastane oteplení
Název
Během týdne nastane oteplení
Popis
Během týdne nastane oteplení. Stručný výhled počasí a hodnot základních meteorologických prvků včetně odchylek na týden 15.-21.2.2021.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.