Prognózy počasíSezónní výhledy

Únor 2021 bude průměrný

Hodnocení článku

Únor 2021 bude průměrný, jen počasí by se mělo během měsíce docela hodně střídat. Takže ani teplota, ani srážky nebudou nijak stabilní. Nejchladněji by mělo být podle odhadů kolem poloviny měsíce, nejtepleji naopak na jeho počátku. To už potvrzují i střednědobé předpovědi, byť se zatím nemohou shodnout na tom, jak dlouho teplé proudění vydrží. První den měsíce byl sice mrazivý a místy hodně, mráz se ovšem na několik dnů nyní odmlčí a to i na horách. V prvním týdnu by mělo být ale současně nejvíce srážek z celého měsíce, i když jak bylo řečeno srážky se budou také střídat. Vlhčí období budou střídat sušší, déle by měla trvat podle všeho ta vlhčí. Srážek bude tedy v měsíci dostatek. Vyšel pravidelný Výhled na měsíc.

Naše území na rozhraní zimy a tepla

Poloha střední Evropy a naší republiky je právě jedním z důvodů, proč se počasí střídá a proč je také obtížně předpověditelné. Jeho vývoj v delším období je dvojnásob hůře odhadnutelný. I střednědobé předpovědi v posledních dnech nevědí, jak dlouho bude trvat avizované teplé proudění, které během první únorových dnů přijde. Proto je třeba každý takovýto výhled na celý následující měsíc brát pouze velmi orientačně. Předpověď na únor slibuje, že se budeme nacházet přímo na rozhraní mezi územím s chladnějším počasím než činí normál pro únor. A mezi teplejším počasím než činí normál. Srážkově b měl být měsíc průměrný až nadprůměrný, nejvíce srážek bude zpočátku měsíce. To budou srážky místy i nadprůměrné.

Jak je vidět na obrázku, tak model CFS předpokládá prakticky celou severní Evropu s převahou studenějšího počasí než je pro tuto dobu běžné. Dává tam záporné odchylek od normálu a to téměř bez výjimek. V pásu táhnoucím se od východu přes střední Evropu k západu slibuje bez odchylek. A jižní část Evropy naopak s kladnými odchylkami, opět téměř bez výjimek. V jihovýchodní části Evropy dokonce s extrémně kladnými odchylkami. Vývoj předpovědi je proto jistý a jeho směr je ale nejistý. I když model vykazuje dosti vysokou jistotu, zejména u teploty. Bude u nás únor 2021 průměrný?

Únor 2021 bude průměrný. Předpověď odchylek teploty na únor 2021.

Obr. 1 Bude únor 2021 průměrný? Předpoklad odchylek teploty vzduchu na únor 2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Převládne teplo nebo chladno? Únor 2021 bude průměrný

To právě v tuto chvíli není jisté. Převažující cirkulace v celém měsíci je otázkou, proto se může předpověď vyvíjet různým způsobem. Může převážit teplé proudění z jižních směrů a posune se očekávaný nadprůměr k severu. Nebo naopak převáží cirkulace ze severních směrů a posune se očekávaný podprůměr k jihu. A do třetice zůstane stávající předpoklad. Ten vývoj je jistý a první uvedená možnost je asi pravděpodobnější, druhá méně pravděpodobná. Zatím je předpoklad takový, že se bude teplota během měsíce střídat. Začínáme na konci mrazivého období, následovat bude oteplení a obleva, citelnější. Poté nastane ochlazení, otázkou je kdy přesně. Nejníže by se měla teplota držet následně kolem poloviny měsíce. Tedy ke konci příštího týdne a na začátku třetího únorového týdne. Poté nás čeká pravděpodobně opět teplá epizoda.

Ale jaký bude skutečně vývoj ve druhé polovině měsíce? Bude zajímavé to následně shrnout v některém jiném článku za přibližně dva týdny.