Evropa a SvětExtrémní počasí

Sněhová bouře v New Yorku

Hodnocení článku

Včera se vyskytla sněhová bouře v New Yorku. O drsnosti počasí a klimatu území Spojených států není pochyb. Ani v letošní zimní sezóně se oblasti severní a východní části oblasti extrémy zimního počasí nevyhýbají. Na severovýchodě USA začalo včera hustě sněžit. Vyskytla se tam sněhová bouře, která pokračuje i dnes. Do dnešního dne by mělo napadnout ve městě až 60cm sněhu, mělo by jít o rekordní sněhovou pokrývku co tam kdy byla zaznamenána. Včera do rána napadlo v oblasti 15cm sněhu. Hodinové úhrny nového sněhu se pohybují od 5 do 10cm. Vedle New Yorku hustě sněžilo také v New Jersey a to v severní oblasti, dále v Pensylvánii s až 30m sněhu. Podobně to vypadá ve Filadelfii. Vedle sněžení se v oblastech vyskytuje též silný vítr. Tato kombinace komplikuje veškerý pohyb.

O jevu sněhová bouře

Co je to sněhová bouře? Definice říká, že jde o intenzivní sněžení či výskyt vysoko zvířeného sněhu s výskytem značné sněhové pokrývky. Právě v severní části USA jsou tyto bouře časté vlivem přechodu významných cyklon přes tuto oblast za přísunu mrazivého vzduchu. Kombinace, která se našemu území v poslední době vyhýbá. Samozřejmě myšleno v intenzitě odpovídající našemu klimatu. V drsném klimatu severu USA jsou podobné intenzity celkem běžné. Obecně může napadnout i 100cm sněhu za den a četné závěje mohou dosahovat 10-12m, při bouřích vzniká při kombinaci sněžení a silného větru blizard.

Sněhová bouře v New Yorku tedy není z pohledu tamního klimatu ničím výjimečným. Intenzita současné ovšem je extrémní. Na stránce Absolutní extrémy počasí nabízíme doposud nejvyšší či nejnižší naměřené hodnoty prvků, včetně extrémních jevů ve Světě.

Informace o počasí v USA

Tyto poskytuje meteorologická společnost pro tuto oblast. Takže mimo jiné na oficiálním webu organizace najdete výstražné informace pro všechny státy. Informace jsou rozděleny do několika druhů jevů, které se zde mohu vyskytnout. Podobně jako u nás a v každém státě. Meteorologická služba USA se jmenuje National Weather Service (NWS) a oficiální webovou stránkou www.weather.gov.

Na stránce najdete tedy informace o počasí v různých částech a oblastech, též o klimatu a to včetně dlouhodobých prognóz. Najdete tam též záznamy historického počasí a dat. To vše i vedle dalších obecných informací.

Reference a doporučené informace

NWS. Watches, Warnings or Advisories for New York (Výstrahy pro New York). Online, 2021. Dostupné na Current Watches, Warnings and Advisories for New York Issued by the National Weather Service.

ČTK. Zprávy. Svět. New York zasáhla sněhová bouře, město čeká rekordních 60cm sněhu. Online, 2021. Dostupné na New York zasáhla sněhová bouře; město čeká rekordních 60 cm sněhu (ceskenoviny.cz).