Předpověď teplotyPředpověď větruPrognózy počasí

Víkend bude větrný a oblačný

Hodnocení článku

První únorový víkend bude oblačný a větrný. Nastává návrat k cyklonálnímu počasí a to znamená frontální oblačnost často se srážkami a rychlé proudění. Taktéž větší proměnlivost počasí v západní cirkulaci s přechodem systémů front. Teplotně proměnlivější avšak v převaze teplé počasí a to v nadcházejících dnech postupně i na horách. I tam se čeká často déšť. Mrznout nebude mimo hory ani v nočních hodinách, zapracují ohledně teploty také rychlejší vítr a velká oblačnost. Vítr dosáhne v nárazech vysokých hodnot hlavně během neděle a noci na pondělí. Půjde o silné nárazy větru, které mohou působit komplikace a lámat větve nebo stromy. Také čekejme velkou oblačnost a častější srážky. Ty budou vydatnější při silném proudění typicky od vyšších poloh a hlavně na návětrných stranách hor.

Víkend bude větrný

Víkendu bude větrný a teplý. Poloha tryskového proudění na 4.2.2024.

Obr. 1 Víkend bude větrný. Poloha jet streamu nad Evropou na 4.2.2024, zdroj: netweather.tv

Po několikadenní pauze nás čeká větrné počasí. Očekávat lze často čerstvý vítr, v některých případech půjde až o silný vítr s nárazy i mimo horské polohy kolem 25m/s. Větrné počasí souvisí s postupem cyklon přes severozápadní až severní část Evropy a s nimi spojených systémů front. Na druhém konci Evropy se rozprostírá vysoký tlak vzduchu a to poměrně mohutný. V prostoru střední Evropy tak vznikne významnější rozdíl tlaku vzduchu. Snaha atmosféry o jeho vyrovnání způsobí zrychlení proudění a výskyt silných poryvů větru. Ty ukazuje a obecně celý západo-východní přenos vzduchu silné tryskové proudění, které se bude v dalších dnech odehrávat v relaci Atlantik, západní až severní, střední Evropa.

Vítr dosáhne v nárazech rychlostí 15-25m/s, zejména na horách až kolem 30m/s. Jak již je zmíněno výše, tak nejvyšších nárazů dosáhne během neděle a v noci na pondělí. Větrné počasí očekávejme ale i příští týden. Zpočátku půjde i o silný vítr s nárazy až 25m/s. Více místní záležitostí by měl být silnější vítr poté na konci týdne. Větrný nebude jen tento víkend, ale většina týdne, tedy jeho pracovní část. Přinese minimálně čerstvý vítr s nárazy do 20m/s, místy až 25m/s. Počasí čekáme celkově proměnlivé se střídáním oblačnosti i v rámci dne. Převládne spíše hodně oblaků, na frontách se objeví srážková činnost plošněji, mimo ně pak místy.