V lednu 2023 bude počasí teplejší

Hodnocení článku

V lednu 2023 bude počasí teplejší než činí dlouhodobý normál, podle klimatických modelů dokonce výrazně. Četně k této odchylce přispěje velmi teplé počasí na počátku měsíce. Upozorňujeme, že ani silný teplotní nadprůměr neznamená, že bude v měsíci stále velmi teplo. Jde o nadprůměr lednové průměrné teploty vzduchu u nás, která činí -1.4°C. Při takové předpovědi jsou samozřejmě dosti pravděpodobné velké výkyvy teploty a krátká významná oteplení, kdy jedno z nich končí nyní na začátku měsíce. Další dny by měly být o něco málo chladnější a další týden též. Ke konci měsíce by se mělo opět oteplovat. To vše ale v řeči průměru teploty za delší období. Výchylky teploty v rámci dnů nemůže dlouhodobá předpověď postihnout.

Pravděpodobnost zimy mimo hory je v lednu nízká

Zimní počasí lze čekat mimo hory podle dosavadního odhadu vývoje počasí a hodnot teploty vzduchu spíše výjimečně. Půjde o typická krátkodobá ochlazení v jinak převažujícím teplém počasí. Toto nečekáme nijak suché, naopak. Společně s převažující západní cirkulací se do střední Evropy dostává potřebná vlhkost. Platí to i v zimě, kdy toto proudění přináší ale teplé počasí bez výskytu sněhových srážek či dokonce tvorby sněhové pokrývky mimo horské polohy. I když nelze vyloučit přechodně sněžení i v nížinách, opravdu to vypadá, že toto se vyskytne jen ojediněle. Srážek lze čekat nejvíce kolem poloviny měsíce, ke konci měsíce by jich mělo mírně ubývat. Současně se očekává nejnižší teplota. Takže kolem poloviny měsíce existuje největší šance na nějaké zimní projevy počasí v nižších nadmořských výškách. Nějaké celodenní mrazy ale spíše nečekejme. Ke konci měsíce se opět mírně oteplí.

v lednu 2023 bude počasí teplejší. Odchylky teploty vzduchu podle modelu CFS.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu na leden 2023 podle aktuálního výstupu modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Co se týče střednědobé předpovědi, ta slibuje vedle pozvolného ochlazování v nejbližších dnech proměnlivý vývoj teploty. Tato se bude celkově snižovat, avšak očekávat lze výkyvy. To potvrzuje publikovaná střednědobá předpověď. Podle ensemblu modelu GFS se teplota vzduchu v 850hPa začne pohybovat kolem normálu pro toto období kolem 10. ledna, do té doby čekáme tepotu spíše nad průměrem. Jak uvádíme až na krátká zakolísání. Poté by se měla teplota pohybovat kolem normálu či případně mírně pod ním. Srážek přibude po polovině tohoto týdne a je lze na frontách čekat průběžně.

V lednu 2023 bude počasí teplejší. Ensemle modelu GFS z 1.1.2023.

Obr. 2 Variantní předpověď vývoje teploty vzduchu v 850hPa a srážek na dalších 14 dnů dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality