Téměř 20°C v lednu jako rekord

Hodnocení článku

Na území ČR bylo velmi teplé počasí, jak avizovala prognóza už před týdnem. Téměř 20°C v lednu máme současně jako rekordní hodnotu a nejvyšší zaznamenanou teplotu pro leden. Při silném proudění s vlivem cyklony “Kyrill” přes 15 lety naměřily některé stanice také vysokou teplotu. Jihomoravské stanice toho času kolem 19. ledna zaznamenaly ovšem o něco nižší teplotu než letos jiná místa u nás. Tehdy bylo téměř 18°C, letos téměř bez několika desetin 20°C. Tato teplota se vyskytla navíc v nočních hodinách na Nový Rok na stanici Javorník, kde teplota dosáhla 19.6°C. Přes den dne 1. ledna nebylo v místě již tak teplo jako při vlně teplého vzduchu z noci. Velmi teplé počasí nás provázelo pro změnu v Čechách již poslední den roku, tedy o den dříve. Teplota dosáhla v jižní části Prahy a okolí 18.2°C.

Většina stanic naměřila 1. ledna 2023 rekordní teplotu

Téměř 20°C v lednu jako rekord. Rekordně teplo na přelomu roku. Předpověď počasí na vánoce 2019. Rozkvetlý keř v zimě.

Zejména ve městech je možné si všimnout rozkvetlých keřů, jedná se o dřeviny kvetoucí právě v zimě, teplé počasí může při delším trvání přimět k probuzení i jiných

Asi 80% ze 162 stanic měřících 30 a více let zaznamenala rekordně vysokou teplotou pro 1. leden. Nejvyšší teplotu zaznamenali, jak uvádíme, v severním výběžku Moravy a to 19.6°C. Překonala doposud maximální teplotu pro leden 18.8°C ze stanice Ústí nad Labem-Vaňov. Na stanici Javorník platilo původní maximum pro tento den 12.2°C, které stanice změřila před rokem. Pro 1. leden byla do té doby rekordní hodnota 15.7°C z Kopist. Ke 20°C se teplota blížila také v jižních Čechách, 19.4°C dosáhla v Českých Budějovicích a 18.9°C v Třeboni. O den dříve bylo velmi teplo vedle Prahy také v Neumětelech a Dobřichovicích. Na 28 stanicích tento den teplota pokořila měsíční rekord za prosinec. Mezi ty patří i Klementinum.

V pondělí, druhý lednový den, dosáhla teplota vyšších hodnot lokálněji. A to zejména ve vyšších polohách. Takže maximum dosáhlo nejvyšší hodnoty 18.7°C ve Vimperku, 18.1°C na opačné straně ČR ve Zlatých Horách či 17.4°C v Pohoří na Šumavě či též v Kašperských Horách.

Teplé počasí, byť ne rekordně, i nadále

I v dalších lednových dnech můžeme čekat s teplejším počasím. Maxima teploty už ale nedosáhnou tak vysokých hodnot jako na přelomu roků. Maxima teploty čekejme ale stále nadprůměrná a to kolem 10°C nejčastěji. Další ochlazení se očekáváme na konci týdne, kdy by teplota v maximech měla stoupat na hodnoty kolem 5°C. A na horách už čekáme mráz, od vyšších poloh srážky sněhové. Návrat zimního rázu počasí do nižších poloh se neočekává. Pouze dlouhodobý výhled odhaduje, že v polovině měsíce by mělo dojít k dalšímu snížení teploty vzduchu. Teplota zaznamená návrat k normálu, avšak podle všeho krátkodobý. To nechme ale zcela otevřené.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality