Extrémy teplotyHistorie počasí

Téměř 20°C v lednu jako rekord

Hodnocení článku

Na území ČR bylo velmi teplé počasí, jak avizovala prognóza už před týdnem. Téměř 20°C v lednu máme současně jako rekordní hodnotu a nejvyšší zaznamenanou teplotu pro leden. Při silném proudění s vlivem cyklony “Kyrill” přes 15 lety naměřily některé stanice také vysokou teplotu. Jihomoravské stanice toho času kolem 19. ledna zaznamenaly ovšem o něco nižší teplotu než letos jiná místa u nás. Tehdy bylo téměř 18°C, letos téměř bez několika desetin 20°C. Tato teplota se vyskytla navíc v nočních hodinách na Nový Rok na stanici Javorník, kde teplota dosáhla 19.6°C. Přes den dne 1. ledna nebylo v místě již tak teplo jako při vlně teplého vzduchu z noci. Velmi teplé počasí nás provázelo pro změnu v Čechách již poslední den roku, tedy o den dříve. Teplota dosáhla v jižní části Prahy a okolí 18.2°C.

Téměř 20°C v lednu: Většina stanic naměřila 1. ledna 2023 rekordní teplotu

Téměř 20°C v lednu jako rekord. Rekordně teplo na přelomu roku. Předpověď počasí na vánoce 2019. Rozkvetlý keř v zimě.

Zejména ve městech je možné si všimnout rozkvetlých keřů, jedná se o dřeviny kvetoucí právě v zimě, teplé počasí může při delším trvání přimět k probuzení i jiných

Asi 80% ze 162 stanic měřících 30 a více let zaznamenala rekordně vysokou teplotou pro 1. leden. Nejvyšší teplotu zaznamenali, jak uvádíme, v severním výběžku Moravy a to 19.6°C. Překonala doposud maximální teplotu pro leden 18.8°C ze stanice Ústí nad Labem-Vaňov. Na stanici Javorník platilo původní maximum pro tento den 12.2°C, které stanice změřila před rokem. Pro 1. leden byla do té doby rekordní hodnota 15.7°C z Kopist. Ke 20°C se teplota blížila také v jižních Čechách, 19.4°C dosáhla v Českých Budějovicích a 18.9°C v Třeboni. O den dříve bylo velmi teplo vedle Prahy také v Neumětelech a Dobřichovicích. Na 28 stanicích tento den teplota pokořila měsíční rekord za prosinec. Mezi ty patří i Klementinum.

V pondělí, druhý lednový den, dosáhla teplota vyšších hodnot lokálněji. A to zejména ve vyšších polohách. Takže maximum dosáhlo nejvyšší hodnoty 18.7°C ve Vimperku, 18.1°C na opačné straně ČR ve Zlatých Horách či 17.4°C v Pohoří na Šumavě či též v Kašperských Horách.

Teplé počasí, byť ne rekordně, i nadále

I v dalších lednových dnech můžeme čekat s teplejším počasím. Maxima teploty už ale nedosáhnou tak vysokých hodnot jako na přelomu roků. Maxima teploty čekejme ale stále nadprůměrná a to kolem 10°C nejčastěji. Další ochlazení se očekáváme na konci týdne, kdy by teplota v maximech měla stoupat na hodnoty kolem 5°C. A na horách už čekáme mráz, od vyšších poloh srážky sněhové. Návrat zimního rázu počasí do nižších poloh se neočekává. Pouze dlouhodobý výhled odhaduje, že v polovině měsíce by mělo dojít k dalšímu snížení teploty vzduchu. Teplota zaznamená návrat k normálu, avšak podle všeho krátkodobý. To nechme ale zcela otevřené.