Prognózy počasíTýdenní výhledy

Teplo a více srážek na konci týdne

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V dalších nás čeká teplo a více srážek na konci týdne. Teplé počasí převládne i v prvním lednovém týdnu, jen se ochladí na počátku týdne z nejvyšších hodnot teploty. Tyto pokořily na konci týdne minulého některé rekordy. Ochlazení nelze čekat ani během druhé poloviny týdne, alespoň nikoli zásadní. Teplota vzduchu se bude střídat v závislosti na přechodu systémů front v silně aktivním západním proudění. Pokud se objeví srážky ve formě sněžení, tak pouze na horách. Jinde půjde převážně o déšť či krátce smíšené srážky. Noční a ranní teplota se bude odvíjet od oblačnosti a větru. Stejně jako stav oblohy a vítr čekejme proměnlivou i noční teplotu. V týdnu lze čekat teplé noci a to významně na leden a také chladnější as minimem až na 0°C.

Počasí na svatého Martina v minulých letech. Více srážek na konci týdne. Další týden teplotní inverze téměř bez srážek.

Týden 2.1 až 8.1.2023

Předpověď

Již z úvodního odstavce vyplývá, že jediné co se určitým způsobem ohledně počasí v týdnu změní jsou oblačnost a srážky. Oblaků čekáme v první polovině týdne o něco méně a srážky spíše ojedinělé v podobě mrholení. Druhá polovina týdne přinese frontální vlny od západu a oblaků i srážek více. V důsledku toho čekáme i změny teploty vzduchu, zejména v noci. Při krátce menší oblačnosti za studenými frontami čekejme teplotu směřující k 0°C. Při velké oblačnosti, srážkách a zrychleném větru naopak teplotu jen lehce pod 10°C v ranních minimech. A znamená to, že jede den půjde o studené ráno, druhý o teplé. Přes den čekáme stále velmi teplo v prvních dnech týdne, ke konci týdne se očekává mírně nižší teplota. Stále ale mírně nadnormální pro začátek ledna.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 9 až 4°C a krátce kolem 9°C, při malé oblačnosti 5 až 1°C a ojediněle méně
  • Nejvyšší teplota: 5 až 11°C, zpočátku týdne místy 11 až 15°C
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, odchylka období: silně nadprůměrné
  • Celkové srážky: 520mm, místy hlavně na horách 2035mm, odchylka období: průměrné

Synoptická situace

Za studenou frontou, která ukončí příliv velmi teplého vzduchu na naše území, se poměrně rychle rozšíří od jihozápadu vysoký tlak vzduchu. Na území ČR začne pronikat chladnější vzduch. V převážně teplém a vlhčím západním proudění se do střední Evropy začnou dostávat ve druhé polovině týdne systémy front spojené s tlakovými nížemi.

Závěr: Teplo a více srážek na konci týdne

Počasí u nás čekáme nadprůměrně teplé i nadále, jde o typické počasí v převažujícím západním proudění. Významnou roli tedy sehraje atlantické proudění, které k nám přinese během týdne stále teplejší vzduch oproti jiným cirkulacím v tomto ročním období. Dále zejména četnější vlhkost a zesílené proudění při přechodu systémů front. Srážek spadne v ČR relativně průměrné množství, byť jako obvykle s rozdíly. Kdy maximum srážek se očekává na horách, kde budou tyto během týdne opět převážně sněhové. Jinde očekávejme sněhové srážky jen ojediněle. Vývoj počasí v závěru týdne zatím není zcela jistý.

TIP: Sledujte upřesnění tohoto přehledu v podobě pravidelně aktualizovaného výhledu na týden. Mapy numerických modelů nebo předpovědní grafy včetně ensemblů najdete v graficky povedeném zpracování a přehledně na webu wetterzentrale.de. Chcete objevit další užitečné “meteo” odkazy. Navštivte naší stránku Oborové odkazy.