Předpověď teplotyPrognózy počasí

V neděli ráno bude kolem -15°C

Hodnocení článku

V neděli ráno bude kolem -15°C, čeká nás opět silný mráz. Po dnešním sněžení, kdy na četných místech naší země opět připadnou další centimetry sněhu, lze čekat vyjasnění a ideální podmínky pro noční ochlazování. Nejvíce sněhu připadne na východě země. nicméně na celém území leží sníh a sněhová pokrývka působí umocnění vychládání okolního vzduchu. Za současného utišení větru a vyjasnění tak vzniknou ideální podmínky pro ochlazování a silný mráz. Místy vzniknou v noci na neděle ale mrznoucí mlhy s tvorbou námrazy. V jejich oblastech můžeme čekat o něco mírnější mráz. Silnější mráz můžeme čekat ještě v noci na pondělí, byť už se začne s přibývající oblačností mírnit. Zcela poleví na počátku nového týdne, jak už definitivně předpovídáme v článku Kdy tedy poleví mráz?

I v nížinách -15°C, v horských údolích méně

V neděli ráno bude kolem -15°C. Hrozí náledí a zmrazky.

Obr. 1 Ušlapaný sníh, částečně roztátý sníh/náledí a zmrazky a místy postupně i ledovka. Takové zimní nebezpečné jevy lze venku čekat, choďte a jezděte opatrně

Podobně jako v některých minulých dnech i poslední den tohoto týdne očekávejme i v nížinách silný mráz. V neděli ráno bude kolem -15°C. Pakliže zůstane jasná obloha bez tvorby mlhy, může nad sněhovou pokrývkou teplota klesnout skutečně nízko. V horských údolích očekávejme samozřejmě podstatně silnější mráz. Tam se uplatní vliv nadmořské výšce a zejména terénu, tedy podoba svahu. Po svazích do údolí stéká při nočním ochlazování studený vzduch a na “dně” údolí se hromadí. Tam klesá teplota nejníže. Je to podobné jako koryto řeky, když budeme pouštět vodu po jeho březích jako svazích. Proto tam čekejme zhruba dvojnásobný mráz oproti očekávanému minimu mimo horské oblasti. Samozřejmě záleží velmi silně na splnění podmínek pro ono stékání vzduchu a umocňující ochlazování. Vzduch nesmí být též promícháván s okolím nacházejícím se ve větších výškách. K tomu složí případně zesílený vítr, proto nutno aby bylo zcela klidno.

Minima teploty v dalších dnech

  • So 17.12.: -8 až -12°C, na J/JV Moravy -4°C
  • Ne 18.12.: -9 až -13°C, místy –17°C
  • Po 19.12.: -5 až -11°C, místy -14°C (hlavně na východě)
  • Út 20.12.: 0 až -4°C

V úterý dojde ke zmírnění mrazu a to poměrně rychlému. Během pondělí ovlivní počasí u nás další frontální systém a od západu k nám pronikne teplejší a také vlhčí vzduch. Oteplování bude pokračovat i v dalších dnech týdne. V nočních hodinách se teplota očekává kolem 0°C a přes den místy nad 5°C. Teplejší vzduch pronikne k do vyšších nadmořských výšek, takže mírná obleva se dotkne i horských poloh.