Prognózy počasíTýdenní výhledy

Vánoční obleva je jistá

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Vánoční obleva je jistá, podle předpovědní modelů které se již podstatně více shodují, nastane přesně na období svátků. Tato singularita se u nás prosazuje velmi často a dokazují to i statistiky z minulých desítek let. Oteplení a obleva se dotkne i horských oblastí. Ale odpověď na otázku, zda bude ležet sníh na Vánoce, tedy na konci týdne, zní v polohách asi pod 500m a obecně ne horských většinou nikoli. V polohách vyšších a horských ovšem ano, jak tomu často bývá. Pokud budeme sledovat teplotu vzduchu ve výšce, zjistíme, že na horách bude tepleji na počátku týdne. V nížinách naopak na jeho konci, neboť zpočátku týdne se projeví teplotní inverze.

TIP: Sledujte předpověď teploty v jednotlivých výškách.

Týden 19. až 25.12.2022

Předpověď

Povodeň 1997. Vysoká aktivita Atlantiku. Velmi teplý konec roku. Velká voda po zimní oblevě a velká oblačnost. Vánoční obleva je jistá.

Vánoční obleva je jistá, singularita se letos vyplní.

Týden, ve kterém se odehraje většina Vánoc, rozdělí počasí na dvě období. Zpočátku týdne přetrvá mimo hory spíše mrazivé počasí, na horách se vyskytne oteplení a obleva je tedy jistá. Během týdne se na horách mírně ochladí, srážky tam čekáme i sněhové. V nížinách se ale teprve oteplí a na ke konci pracovní části týdne a poté zejména na víkend, tedy svátky. Vánoční obleva je tedy jistá. Společným znakem týdne bude převažující velká oblačnost. Zpočátku týdne spadne méně srážek a tyto očekáváme slabé a místní. Po polovině týdne spadne srážek více, většinou je lze čekat ale kapalné. Jen na horách budou přechodně sněhové. V závěru týdne nás čeká ale opět teplé počasí i ve vyšších polohách. Tam ovšem potrvá jen krátce a během svátků, přesněji na přelomu týdnů, se začne opět ochlazovat. Počasí začne mít opět zimní ráz i mimo hory, byť zatím spíše bez trvalého mrazu oproti období tohoto týdne.

Významné oteplení se podle současných předpokladů “trefí” přesně na sobotu. Přesněji již na sobotní noc, kdy bude mnohde o poznání tepleji než v pátek odpoledne. Obleva je jistá. I vzhledem k pravděpodobnosti výskytu této singularity oteplení můžeme říci, že existuje vleká pravděpodobnost takového vývoje počasí i letos. Během období svátků se poměrně rychle opět ochladí. Půjde o typický přechod frontálního systému v západním proudění s teplým sektorem, ve kterém zaznamenáme tedy na současné období nezvyklé teplo.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -3 až -9°C (na SV/V -14°C v pondělí), po polovině týdne 5 až -1°C a v teplém sektoru i 7-8°C.
  • Nejvyšší teplota: -4 až 1°C, na J/JZ 4°C a po polovině týdne 1 až 7°C a od jihozápadu na konci 6 až 12°C.
  • Průměrná teplota: -3 až 3°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 825mm/cm, zejména od vyšších poloh místy 50mm/cm, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.

Synoptická situace

Mezi tlakovou výší odsouvající se k východu a cyklonou ovlivňující počasí u nás postupně od západu zesílí od vyšších poloh proudění. Během první poloviny týdne ovlivní počasí u nás frontální systém, dojde k zeslabení přílivu mrazivého vzduchu. Zejména do vyšších poloh začne pronikat teplý vzduch. Po polovině týdne očekáváme další frontální systémy v teplejším a vlhkém západním proudění. Za studenou frontou systému k nám pronikne zpět studenější vzduch na přelomu týdnů.

Závěr: Vánoční obleva je jistá

Zpočátku zimní ráz počasí a teplotní inverze, kdy obleva postihne hory. V nižších výškách hrozí i mrznoucí srážky. Druhá polovina týdne přinese typickou oblevu na Vánoce a krátce očekáváme velmi teplé počasí bez mrazu i v nočních hodinách. Očekáváme tání sněhu zejména mimo vyšší polohy a s tím spojené místní vzestupy hladiny menších vodních toků. Lze tedy konstatovat, že na svátky vánoční zůstane ležet sněhová pokrývka jen od vyšších poloh. I tato může být poznamenána oteplením a případnými kapalnými srážkami.

TIP: Mapy numerických modelů najdete například na webu weatheronline.co.uk.