Kdy tedy poleví mráz?

Hodnocení článku

Kdy tedy poleví mráz? Tento týden to spíše nebude, neboť o víkendu naopak zesílí. Očekáváme reakce, jak předpověď nevychází a opět se mění. Nicméně je tomu tak, předpověď v těchto dnech vykazuje vyšší míru nejistoty a na to upozorňujeme opakovaně. Můžeme to pozorovat na ensemblech numerických modelů, jinými slovy na předpovědích více variant. Tam vidíme v současné době dokonce větší rozptyl než obvykle již v prvních dnech předpovědi. Nejistota panuje značná poté od 5. dne předpovědi. Celkem jistota se ovšem předpokládá v období tzv. předvánočního oteplení na počátku příštího týdne, které můžeme považovat již za více pravděpodobné. Avšak jak významné bude a zda se více promítne do vyšších poloh není jisté. Jistý je ovšem celodenní mráz a silnější noční mráz na víkend.

O víkendu v noci opět i -15°C

Kdy tedy poleví mráz? Minima teploty na 18.12.2022.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu v Evropě a mrazivý vzduch ve střední Evropě od severovýchodu na neděli 18.12.2022, zdroj: meteociel.fr

Po přechodném zeslabení mrazu zítra a v pátek, kdy přibude oblačnosti a opět se častěji objeví sněžení, čekáme jeho opětovné zesílení během pátku a noci na sobotu. Po vlivu frontálního rozhraní spojeného s nízkým tlakem vzduchu se počasí ve střední Evropě dostane podle vliv vysokého tlaku vzduchu. Ustanou srážky a během víkendu ubude i oblačnosti. Noční mráz podpoří tedy vyjasnění a uklidnění větru. Noční minima teploty klesnou na -9 až -13°C na sněhu místy až na -16°C a to v ne horských oblastech. Mrazivější vypadá neděle, kdy se uplatní celonoční vyjasnění a četnějších místech naší republiky. V pondělí už čekáme oblačnost další frontální vlny, která přinese změnu cirkulace na západní.

Tedy obecně v této době teplejší a celkově tedy vlhčí. I denní maxima očekáváme obdobná jako tomu bylo nyní na počátku týdne, víkendová maxima se k bodu mrazu nepřiblíží. Neděle se jeví mrazivěji, celkově čekáme maxima teploty od -7 do -2°C nejčastěji. Větší oblačnost a srážky zpočátku způsobí včetně slabšího přílivu mrazivého vzduchu o něco vyšší teplotu v jižní části republiky.

Minima teploty a další vývoj

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 15.12.: -1 až -5°C, na S/SZ -9°C

Pá 16.12.: -4 až -10°C, na J/JV kolem -2°C

So 17.12.: -6 až -11°C, na JV/V kolem -3°C

Ne 18.12.: -8 až -13°C, ojediněle -16°C

Po 19.12.: -6 až -11°C, na JV/V -14°C

Nejistota předpovědi narůstá již dříve, ale vývoj teploty vzduchu obecně na počátku nového týdne ponechme ještě s otazníkem. To, že se uplatní následně typická předvánoční obleva je velmi pravděpodobné. Poté modely slibují teplejší počasí. Avšak stále to vypadá, že spíše těsně před svátky. Poté opětovné ochlazení na průměrné hodnoty teploty. I když nepůjde o tak nízkou teplotu jako nyní, převážně zimní ráz počasí vyjma nížin by mohl vyjít.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality