Předpověď teplotyPrognózy počasí

Kdy tedy poleví mráz?

Hodnocení článku

Kdy tedy poleví mráz? Tento týden to spíše nebude, neboť o víkendu naopak zesílí. Očekáváme reakce, jak předpověď nevychází a opět se mění. Nicméně je tomu tak, předpověď v těchto dnech vykazuje vyšší míru nejistoty a na to upozorňujeme opakovaně. Můžeme to pozorovat na ensemblech numerických modelů, jinými slovy na předpovědích více variant. Tam vidíme v současné době dokonce větší rozptyl než obvykle již v prvních dnech předpovědi. Nejistota panuje značná poté od 5. dne předpovědi. Celkem jistota se ovšem předpokládá v období tzv. předvánočního oteplení na počátku příštího týdne, které můžeme považovat již za více pravděpodobné. Avšak jak významné bude a zda se více promítne do vyšších poloh není jisté. Jistý je ovšem celodenní mráz a silnější noční mráz na víkend.

O víkendu v noci opět i -15°C, kdy tedy poleví mráz?

Kdy tedy poleví mráz? Minima teploty na 18.12.2022.

Obr. 1 Kdy tedy poleví mráz? Očekávaná minima teploty vzduchu v Evropě a mrazivý vzduch ve střední Evropě od severovýchodu na neděli 18.12.2022, zdroj: meteociel.fr

Po přechodném zeslabení mrazu zítra a v pátek, kdy přibude oblačnosti a opět se častěji objeví sněžení, čekáme jeho opětovné zesílení během pátku a noci na sobotu. Po vlivu frontálního rozhraní spojeného s nízkým tlakem vzduchu se počasí ve střední Evropě dostane podle vliv vysokého tlaku vzduchu. Ustanou srážky a během víkendu ubude i oblačnosti. Noční mráz podpoří tedy vyjasnění a uklidnění větru. Noční minima teploty klesnou na -9 až -13°C na sněhu místy až na -16°C a to v ne horských oblastech. Mrazivější vypadá neděle, kdy se uplatní celonoční vyjasnění a četnějších místech naší republiky. V pondělí už čekáme oblačnost další frontální vlny, která přinese změnu cirkulace na západní.

Tedy obecně v této době teplejší a celkově tedy vlhčí. I denní maxima očekáváme obdobná jako tomu bylo nyní na počátku týdne, víkendová maxima se k bodu mrazu nepřiblíží. Neděle se jeví mrazivěji, celkově čekáme maxima teploty od -7 do -2°C nejčastěji. Větší oblačnost a srážky zpočátku způsobí včetně slabšího přílivu mrazivého vzduchu o něco vyšší teplotu v jižní části republiky.

Minima teploty a další vývoj

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 15.12.: -1 až -5°C, na S/SZ -9°C

Pá 16.12.: -4 až -10°C, na J/JV kolem -2°C

So 17.12.: -6 až -11°C, na JV/V kolem -3°C

Ne 18.12.: -8 až -13°C, ojediněle -16°C

Po 19.12.: -6 až -11°C, na JV/V -14°C

Nejistota předpovědi narůstá již dříve, ale vývoj teploty vzduchu obecně na počátku nového týdne ponechme ještě s otazníkem. To, že se uplatní následně typická předvánoční obleva je velmi pravděpodobné. Poté modely slibují teplejší počasí. Avšak stále to vypadá, že spíše těsně před svátky. Poté opětovné ochlazení na průměrné hodnoty teploty. I když nepůjde o tak nízkou teplotu jako nyní, převážně zimní ráz počasí vyjma nížin by mohl vyjít.