Předpověď srážekPrognózy počasí

V nížinách napadne sníh

Hodnocení článku

V nížinách napadne sníh a to někde již v pátek 1. dubna 2022 večer. Aprílový žert by sice byl na místě, ale v tomto případě není potřeba. Předpověď počasí nám reálně slibuje sněhovou pokrývku přechodně i v nižších polohách. Nejmenší pravděpodobnost sněhu očekávejme na jižní Moravě, kde spadne i méně srážek. Ale v českých nížinách by Vás neměl v noci či ráno sníh o slabší vrstvě zejména od pátku do pondělního rána překvapit. Od středních poloh pak napadne i vyšší vrstva sněhu. Záchvěv zimy přijde tedy přesně na začátek vegetační sezóny. A dojde i na noční mráz, o kterém píšeme v článku Bude mráz opravdu škodit?

Nutno určitě varovat před škodami, které toto zimní počasí v tomto období může způsobit. Půjde zejména o škod v zemědělství a poté o typické komplikace při běžném pohybu, zejména v dopravě. Případný sníh očekávejme často mokrý a tedy těžší, proto i v lesnictví a energetice se mohou negativní vlivy tohoto počasí odrazit. Vodu ovšem na druhou stranu po suchých a slunných týdnech potřebujeme a bereme ji určitě i v pevném skupenství.

Několik centimetrů sněhu napadne v sobotu

V nížinách očekáváme sněžení s tvorbou pokrývky již v noci na sobotu. Napadnout může i 5cm sněhu a někde by se jednalo i o vyšší pokrývku než za celou zimu. Sníh bude během dne samozřejmě odtávat a během dalších dnů z nejnižších poloh roztaje. Avšak v ostatních polohách musíme počítat s tím, že se udrží i v prvních dnech nového týdne. To přetrvá studenější počasí a další srážky spadnou v prvních dnech téměř ve všech polohách ve formě sněhu.

V nížinách napadne sníh. Předpověď spadu sněhu na 30.3.-2.4.2022.

Obr. 1 V nížinách napadne sníh.  Sněhové srážky do 2.4.2022, zdroj: snow-forecast.com

V noci očekávejme na celém území mráz. Proto se objeví typické nebezpečné zimní jevy. Vedle nového sněhu a mrazu ve vegetačním období půjde také o náledí či zmrazky. Mokré povrchy očekáváme v dalších dnech téměř neustále. Vlivem poklesu teploty v nižších polohách po nulu tyto povrchy namrznou. A to mokré povrchy i částečně roztátý sníh. Nejsilněji bude mrznout v pondělí, jak uvádíme v našem minulém článku s předpovědí teploty. Půjde tedy doslova o kratší zimní epizodu.