V nížinách napadne sníh

Hodnocení článku

V nížinách napadne sníh a to někde již v pátek 1. dubna 2022 večer. Aprílový žert by sice byl na místě, ale v tomto případě není potřeba. Předpověď počasí nám reálně slibuje sněhovou pokrývku přechodně i v nižších polohách. Nejmenší pravděpodobnost sněhu očekávejme na jižní Moravě, kde spadne i méně srážek. Ale v českých nížinách by Vás neměl v noci či ráno sníh o slabší vrstvě zejména od pátku do pondělního rána překvapit. Od středních poloh pak napadne i vyšší vrstva sněhu. Záchvěv zimy přijde tedy přesně na začátek vegetační sezóny. A dojde i na noční mráz, o kterém píšeme v článku Bude mráz opravdu škodit?

Nutno určitě varovat před škodami, které toto zimní počasí v tomto období může způsobit. Půjde zejména o škod v zemědělství a poté o typické komplikace při běžném pohybu, zejména v dopravě. Případný sníh očekávejme často mokrý a tedy těžší, proto i v lesnictví a energetice se mohou negativní vlivy tohoto počasí odrazit. Vodu ovšem na druhou stranu po suchých a slunných týdnech potřebujeme a bereme ji určitě i v pevném skupenství.

Několik centimetrů sněhu napadne v sobotu

V nížinách očekáváme sněžení s tvorbou pokrývky již v noci na sobotu. Napadnout může i 5cm sněhu a někde by se jednalo i o vyšší pokrývku než za celou zimu. Sníh bude během dne samozřejmě odtávat a během dalších dnů z nejnižších poloh roztaje. Avšak v ostatních polohách musíme počítat s tím, že se udrží i v prvních dnech nového týdne. To přetrvá studenější počasí a další srážky spadnou v prvních dnech téměř ve všech polohách ve formě sněhu.

V nížinách napadne sníh. Předpověď spadu sněhu na 30.3.-2.4.2022.

Obr. 1 Sněhové srážky do 2.4.2022, zdroj: snow-forecast.com

V noci očekávejme na celém území mráz. Proto se objeví typické nebezpečné zimní jevy. Vedle nového sněhu a mrazu ve vegetačním období půjde také o náledí či zmrazky. Mokré povrchy očekáváme v dalších dnech téměř neustále. Vlivem poklesu teploty v nižších polohách po nulu tyto povrchy namrznou. A to mokré povrchy i částečně roztátý sníh. Nejsilněji bude mrznout v pondělí, jak uvádíme v našem minulém článku s předpovědí teploty. Půjde tedy doslova o kratší zimní epizodu.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality