Tropy tento týden byly a ještě budou

Hodnocení článku

Nejvyšší teploty jsou dosaženy právě dnes, již včera se přiblížily ojediněle až 34°C. Dnes teploty tuto hodnotu přesáhly. Nejtepleji bylo v Brandýse nad Labem a to 34.8°C, dále v Plzni-Bolevci 34.7°C a Stříbru 34.6°C či v Řeži u Prahy 34.5°C. Tropické a často slunné počasí trvá v ČR s minimálními přestávkami od minulého týdne. Tento týden je zatím nejteplejším a podle dlouhodobého výhledu by měl být i nejteplejším týdnem června. Maximální teploty budou i v příštích dnech mírně překračovat tropických 30°C. Zítra tomu tak bude pouze na východě Čech a zejména pak na Moravě a ve Slezsku, kde lze čekat maxima do 33°C. Takže tropy tento týden byly a ještě je lze čekat.

V Čechách se již za frontálním rozhraním teploty sníží. Na východě území se ochlazení neprojeví. Na našem území se objevují i tropické noci, kdy teplota vzduchu neklesne za celou noc, tedy ani v období ranního minima, pod 20.0°C. Vhodné podmínky tvoří vždy příliv teplého vzduchu za doprovodu velké oblačnosti nebo též rychlejšího větru. Tyto faktory se o minulých nocích vyskytly. V některých oblastech došlo k přibývání oblačnosti, která patřila bouřkové činnost v jiné oblasti. Současně se zcela neutišil za celou noc vítr a za takových podmínek nedocházelo k žádného radiačnímu ochlazování povrchu, tím tedy ani okolního vzduchu. Ojediněle tropická noc může být i zítra a to na východě země, dále pak kdekoli v ČR v noci na sobotu.

Až 35°C opět v pátek a v sobotu

Na přelomu pracovního týdne a víkendu budou maximální teploty opět i v Čechách stoupat nad 30°C, místy i nad 33°C. Vysoké teploty vyvrcholí v sobotu před přechodem významného frontálního rozhraní. To ukončí současné tropické počasí u nás, na jak dlouho?

Předpokládané maximální teploty vzduchu v dalších dnech týdne:

Čt 13.6.: 22 až 28°C, na východě až 33°C

Pá 14.6.: 29 až 33°C

So 15.6.: 30 až 34°C

Ne 16.6.: 23 až 27°C

Během nového týdne se bude pravděpodobně opět oteplovat a maxima budou dosahovat či přesahovat tropických 30°C. Ke konci týdne ještě uvidíme, zda modely tuto variantu potvrdí. Otázkou bude kdy přejde další studená fronta a dojde opět k ochlazení, které však bývá v tuto roční dobu většinou krátkodobé.

A co srážky? Mnoho z vás asi zajímá, kdy se objeví srážky, zda budou konvekční v podobě bouřek a silné a hlavně také kdy přijde déšť, neboť se při tomto počasí sucho v ČR mimo vyšších a horských poloh rychle rozvíjí. V některých oblastech jsou již hlášeny stavy sucha na tocích a nedostatek vody ve studních. Při těchto teplotách budou tento týden srážky pouze konvekční a bouřky mohou být zítra na SV/V území a během víkendu pak kdekoli i velmi silné s přívalovými lijáky, krupobitím nebo nárazy větru. Vzhledem k očekávaným teplotám budou převažovat konvekční srážky i během dalšího týdne.

Sledujte Předpověď teploty pro aktuální stav prognózy numerických modelů na nejbližší dny. Aktuální přehled teploty vzduchu na stanicích je k dispozici například na přehledové mapě na stránce meteo.amut.net.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality