Tropy tento týden byly a ještě budou

Nejvyšší teploty jsou dosaženy právě dnes, již včera se přiblížily ojediněle až 34°C. Dnes teploty tuto hodnotu přesáhly. Nejtepleji bylo v Brandýse nad Labem a to 34.8°C, dále v Plzni-Bolevci 34.7°C a Stříbru 34.6°C či v Řeži u Prahy 34.5°C. Tropické a často slunné počasí trvá v ČR s minimálními přestávkami od minulého týdne. Tento týden je zatím nejteplejším a podle dlouhodobého výhledu by měl být i nejteplejším týdnem června. Maximální teploty budou i v příštích dnech mírně překračovat tropických 30°C. Zítra tomu tak bude pouze na východě Čech a zejména pak na Moravě a ve Slezsku, kde lze čekat maxima do 33°C. V Čechách se již za frontálním rozhraním teploty sníží. Na východě území se ochlazení neprojeví. Na našem území se objevují i tropické noci, kdy teplota vzduchu neklesne za celou noc, tedy ani v období ranního minima, pod 20.0°C. Vhodné podmínky tvoří vždy příliv teplého vzduchu za doprovodu velké oblačnosti nebo též rychlejšího větru. Tyto faktory se o minulých nocích vyskytly. V některých oblastech došlo k přibývání oblačnosti, která patřila bouřkové činnost v jiné oblasti. Současně se zcela neutišil za celou noc vítr a za takových podmínek nedocházelo k žádného radiačnímu ochlazování povrchu, tím tedy ani okolního vzduchu. Ojediněle tropická noc může být i zítra a to na východě země, dále pak kdekoli v ČR v noci na sobotu.

Až 35°C opět v pátek a v sobotu

Na přelomu pracovního týdne a víkendu budou maximální teploty opět i v Čechách stoupat nad 30°C, místy i nad 33°C. Vysoké teploty vyvrcholí v sobotu před přechodem významného frontálního rozhraní. To ukončí současné tropické počasí u nás, na jak dlouho?

Předpokládané maximální teploty vzduchu v dalších dnech týdne:

Čt 13.6.: 22 až 28°C, na východě až 33°C

Pá 14.6.: 29 až 33°C

So 15.6.: 30 až 34°C

Ne 16.6.: 23 až 27°C

Během nového týdne se bude pravděpodobně opět oteplovat a maxima budou dosahovat či přesahovat tropických 30°C. Ke konci týdne ještě uvidíme, zda modely tuto variantu potvrdí. Otázkou bude kdy přejde další studená fronta a dojde opět k ochlazení, které však bývá v tuto roční dobu většinou krátkodobé.

A co srážky? Mnoho z vás asi zajímá, kdy se objeví srážky, zda budou konvekční v podobě bouřek a silné a hlavně také kdy přijde déšť, neboť se při tomto počasí sucho v ČR mimo vyšších a horských poloh rychle rozvíjí. V některých oblastech jsou již hlášeny stavy sucha na tocích a nedostatek vody ve studních. Při těchto teplotách budou tento týden srážky pouze konvekční a bouřky mohou být zítra na SV/V území a během víkendu pak kdekoli i velmi silné s přívalovými lijáky, krupobitím nebo nárazy větru. Vzhledem k očekávaným teplotám budou převažovat konvekční srážky i během dalšího týdne.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.