Historie počasíSilné bouřkySpadlé srážky

Tři vlny bouří a ničivé tornádo

Hodnocení článku

Přehnaly se dvě vlny bouří a ničivé tornádo. To není zpráva o průběhu počasí pro USA, ale průběh počasí od noci na čtvrtek po noc na pátek 24. až 25. června 2021 v ČR. Extrémní srážky vypadly místy včetně krup v bouřkách v noci na čtvrtek. Další významné srážky, četnější krupobití a bohužel i ničivé tornádo pak ve čtvrtek večer a v noci na pátek. Významné bouře se přehnaly přes Vysočinu, jižní Čechy i jižní Moravu tento týden již poněkolikáté. Existují místa, kde bylo několik silných bouřek. Ale i místa, kde téměř žádné srážky nespadly. To je úděl lokálních bouřek, ani předpověď nedokáže na několik dní dopředu určit, místa kde budou bouřky ničit. Ani místa, kterým se prakticky vyhnou.

Po tropickém počasí tři vlny bouří

První přešla naše území v noci na úterý, hned po ukončení vlny veder s výskytem až velmi vysoké teploty. Ta překročila 35°C o víkendu a v pondělí. O této vlně bouřek píšeme v článku Bouřky přešly a další přejdou. Zároveň v článku předpovídáme další velmi silné bouřky. O těch se tedy vědělo též dopředu. Byť modely rozložení srážek a výskytu významných bouřek jako vždy měnily. V první vlny vypadlo nejvíce srážek na jihu Čech, v Praze a okolí a na Vysočině. Přívalové srážky působily typické problémy zatopení sklepů, garáží a všech níže položených míst či rozvodnění menších toků. Vítr lámal větve a vyvracel stromy.

Podobná situace nastala v noci na čtvrtek, kdy extrémní srážky vypadly na jihu Čech, na Vysočině a v Praze. Spadlo až 90mm srážek ve Volyni a lokálně 70mm v Praze (pražský Žižkov). Ani jinde v Praze nebyly srážkové úhrny zanedbatelné. Krupobití se vyskytovalo méně často, zejména na jihu Čech a Vysočině. Silný vítr s nárazy se vyskytl a působil opět škody na vegetaci. Prostřednictvím níž docházelo k dalším typickým komplikacím.

Do třetice se velmi silné bouře objevily opět spíše v jižní části území a tato třetí vlna byla vyvrcholením celého období četnější bouřkové činnosti v ČR. Způsobila nejvíce škod, bohužel včetně úmrtí. Na Vysočině, jihu Čech a především pak na jižní, jihovýchodní Moravě či ve Slezsku byly bouřky velice silné. Vedle přívalových srážek převažovalo také krupobití, dále nárazy větru. V bouřce se objevilo na jihu Moravy tornádo, které způsobilo značné škody a úmrtí lidí. Poslední vlna bouřek ukázala svoji sílu a byla v tomto ohledu smutná. Srážkové úhrny nebyly tak vysoké jako v úterý.

Spadlé srážky za den do 25. června 2021

Spadlé srážky za 24h do 25.6.2021 11h.

Obr. 1 Úhrn srážek za 24 hodin do 25.6.2021 11h, zdroj: hydro.chmi.cz

Z Moravy pochází většina nejvyšší úhrnů srážek při výskytu bouřkové činnosti ve čtvrtek večer a v noci na pátek:

60.1mm Kounov

49.3mm Lučina

46.6mm Žďánice

45.1mm Třešť

44.3mm Ktiš-Tisovka

42.4mm Valašská Bystřice

Srážky z bouřkové činnosti rozvodnily některé toky v jižních, jihozápadních Čechách a v jižní části středních Čech. Tam se vydatné srážky objevily opakovaně. Ojediněle došlo k dosažení nižších SPA na Moravě.

Hrozí další bouřky, jak se na takto velké bouřky připravit?

Lokálně se objevují (dnes) a zítra či v neděli objeví přeháňky a bouřky. Nebudou už ale silné s takto vysokými srážkovými úhrny a dalšími velmi nebezpečnými projevy. Silnější bouřky by se mohly objevit v oblasti studené fronty příští týden, přibližně kolem poloviny. Ale zatím je na předpověď této situace příliš brzy. Příliš času na přípravu a opatření před takto silnými bouřemi, které se v ČR odehrály včera a obecně v posledních třech dnech, není. Předpověď navíc nedokáže přesně říci, ve kterém místě bude bouřka, ve kterém bude silná, velmi silná. Nebo dokonce na které se objeví tornádo. To patrně nebude možné předpovědět nikdy. Ale je dobře možné předpovědět, že se silné bouřky vyskytnou, kdy přibližně (období od – do) a kde pravděpodobně budou nejsilnější a nejčastější. Lze očekávat výskyt nebezpečných jevů intenzity a pravděpodobnost tornádických jevů. Obecně, ne přímo výskyt tornáda. Více bohužel nikoli.

Nemáte jasně v terminologii? Doporučujeme článek Bouřka nebo bouře?

Bouřky v roce 2008 a 2009 nadělaly touto dobou mnoho škod

Nevzpomenout si na přelom června a července 2009 (více viz Povodeň 2009) nebo na velmi silné bouře na konci června 2008 asi nelze. Přesně kolem 25. června 2008 se objevily podobně významné bouře včetně výskytu tornáda. Konec června 2009 přinášel bouřky s přívalovými lijáky na obdobná místa a vzniklo několik bleskových povodní, které způsobily značné škody. Šlo vždy o Medardovské období, které je vlhké. V případě vysoké teploty a obecně vhodných podmínek se srážky odehrávají v konvekční podobě. Vznikají bouřky a to i významné. V některých případech vytrvale a intenzivně prší, pokud tedy nejsou podmínky pro vznik bouřek (viz Povodeň 2013). Najdeme více příkladů, kdy Medard započal srážkově bohaté epizody s výskytem různých situací a druhů srážek. Někdy začalo abnormálně vlhké počasí i dříve.