Jak to bylo o víkendu se srážkami? Spadlo i 40mm

()

Jak bylo předpovídáno v našich předpovědních článcích (viz O víkendu přijdou srážkyJak to bude o víkendu se srážkami?) vyskytly se na našem území po několikadenní srážkové pauze významnější srážky. Nyní tedy přichází odpověď na otázku jak to bylo o víkendu se srážkami? Srážky byly ve formě deště, na jihu a jihovýchodě i významnější bouřkové činnosti. První srážky přišly už v pátek k večeru a přetrvávaly i v noci na sobotu či zpočátku soboty. Patřily teplé frontě systému. Další srážky přinesla po velmi krátké přestávce studená fronta systému během soboty a v noci na neděli. Šlo o déšť, na J/JV i o významnější bouřky. A víkendovou srážkovou činnost ještě uzavřely četné přeháňky ve studeném a vlhkém vzduchu za frontou, které vznikaly během neděle. Některé srážky byly vydatné včetně výskytu krup, avšak velmi lokální a krátkodobé.

Na studené frontě spadlo ojediněle i kolem 40mm srážek, na teplé do 15 až 20mm

Obr. 1 Akumulace srážek v ČR za 24 hodin do 23.5.2020 20 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Teplá fronta přinesla typický déšť, který byl v Čechách trvalejší. Srážky se tedy prosadily hlavně v Čechách. Tam spadlo za páteční večer až sobotní poledne 5 až 15mm, na SZ až 20mm srážek. Na východě Moravy a ve Slezsku se srážky téměř neprojevily. Studená fronta přinesla na většinu území déšť, do jižní a jihovýchodní části republiky i bouřky s význačnějšími projevy počasí, včetně prudkých srážek. V sobotu odpoledne a večer spadlo v jižní a jihovýchodní části Čech či Moravy plošněji 20 až 40mm srážek. Srážková činnost se poté přesouvala na samotný východ země, kdy byly úhrny shodné. Plošně spadlo 15 až 35mm srážek a ojediněle i více. Včetně srážkami opomíjeného Slezska (obr. 1 a 2).

Obr. 2 Akumulace srážek v ČR za 24 hodin do 24.5.2020 8 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Další srážky byly velmi lokální v přeháňkách během neděle, i když některé přeháňky byly srážkově vydatné. Šlo ale o lokální a krátkodobé srážky. V přeháňkách padaly i menší kroupy. Lze tedy říci, že srážková činnost která by se měla vyskytovat průběžně spadla opět v kratším časovém období naráz. Významnější srážky se nevyskytly od čtvrtka 13. května, tedy déle než týden. Takový průběh je z hlediska hydrologické situace nevyhovující.

Obr. 3 Akumulace srážek v ČR za 24 hodin do 25.5.2020 8 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Příští týden bude tento trend srážek pokračovat, bude opět sušší období

Jak vyplývá ze stručného výhledu počasí prezentovaného v článku Chladnější a postupně sušší počasí, bude střídání kratších vlhkých období s delšími suššími pokračovat.  Kromě přeháňkové činnost na začátku týdne se poté žádné významnější srážky opět neočekávají. Objeví se tedy opět řada suchých dnů s častějším slunečním svitem. Více srážek by mělo být opět v závěru týdne. Naštěstí, vzhledem k hydrologické situaci, to bude zatím bez vysoké teploty vzduchu. Přesto budou stále chybět průběžné srážky, rovnoměrně rozložené v období jak v horizontu týdnů, tak v podobě uceleného měsíčního období.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Jak to bylo o víkendu se srážkami? Spadlo i 40mm
Název
Jak to bylo o víkendu se srážkami? Spadlo i 40mm
Popis
Jak to bylo o víkendu se srážkami? Úhrny spadlých srážek za víkendu 23. a 24.5.2020 a průběh počasí. Popis příčiny výskytu tohoto počasí.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.