Prognózy počasíTýdenní výhledy

Chladnější počasí, více srážek na konci týdne

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Horkému počasí bude konec, čeká nás chladnější počasí. Na konci srpna se vrátí mírné letní počasí. Teplota bude krátce přesahovat i letních 25°C kolem poloviny týdne, jinak bude kolem 20°C. Přes týden bude málo srážek, většinou půjde o místní přeháňky. Ke konci týdne lze čekat více srážek zejména v prostoru studené fronty.

Týden 24. až 30.8.2020

Předpověď

Zpočátku týdne se bude projevovat ochlazení za studenou frontou. Též lze čekat zejména přes den oblačné počasí a místy se budou tvořit přeháňky, případně bouřky. Bouřky budou oproti minulým týdnům méně časté. Kolem poloviny týdne bude až slunečné a teplejší počasí. Teplota přesáhne krátce i letních 25°C. Noci budou ale chladnější, minima teploty budou klesat pod 15°C a ojediněle i pod 10°C. Více srážek bude v závěru týdne, tedy o víkendu zejména v oblasti studené fronty.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 15 až 9°C, zpočátku a ke konci týdne 12 až 7°C. Nejvyšší teplota: 20 až 27°C, zejména ke konci týdne 15 až 20°C (s možnými rozdíly v ČR). Průměrná teplota: 13 až 17°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky 2040mm. Shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace a závěr

Za studenou frontou bude zpočátku týdne pronikat na naše území chladnější a vlčí vzduch od západu. Od jihozápadu se rozšíří do centrální Evropy výběžek tlakové výše. Krátký příliv teplého vzduchu od jihovýchodu ukončí během středy přechod studené fronty. Tento příliv se obnoví na konci pracovní části týdne. Od západu ho pravděpodobně pozvolna začne ukončovat zvlněná studená fronta během víkendu. Od západu až severozápadu k nám pronikne studený a vlhký vzduch.

Následující poslední srpnový týden podstatně chladnější než uplynulé. Poznáme to především na typicky chladných srpnových nocích. Srážky budou odpovídat normálu pro konec srpna, budou relativně průběžné a v ČR oproti minulým týdnům rovnoměrně rozložené. Více jich spadne v závěru týdne, půjde o hlavní srážky tohoto týdne. Čeká nás chladnější počasí, avšak nikoli trvale. Bude se střídat s kratšími přílivy teplého vzduchu.

Výhled na týden třikrát týdně rozšiřuje a následně aktualizuje tuto stručnou vyhlídku. Stránka je pravidelně aktualizována v úterý, čtvrtek a v neděli. Předpovědní modelové mapy najdete vedle dalších informací například na stránce Modellzentrale.de. Postačí zvolit si z nabídky numerický model a poté parametry (předpověď prvků).