Předpověď srážekPrognózy počasí

O víkendu místy extrémní srážky

Hodnocení článku

Po delšího horkém a sušším období spadnou o víkendu místy extrémní srážky. Aneb počasí doplní tento deficit, srážky spadnou v krátkém časovém horizontu najednou. Hydrologicky toto samozřejmě není ideální, avšak určitě je důležité, že srážky spadnou. Přes naše území přejde výrazné zvlněné frontální rozhraní spojené s cyklonou. Toto přinese zásadní změnu počasí v podobě ukončení přílivu velmi teplého vzduchu a po dlouhé době nástupu studenějšího vzduchu v západním proudění. toto proudění s sebou přinese také chybějící vlhkost. Místy však spadne extrémní množství srážek vedoucí k rychlému odtoku vody z území. Počátek přechodu rozhraní a změny počasí se vyznačí výskytem místních bouřek a to též silnějších. Během víkendu se začne rozhraní přesouvat přes naše území a nastane hlavní srážková činnost. Četné srážky spadnou v podobě prudkého deště v bouřkách. Další srážky na konci rozhraní, po jeho přechodu, se vyskytnou v podobě deště či přeháněk.

O víkendu místy extrémní srážky: Za den naprší ojediněle i kolem 70mm srážek

TIP: Sledujte také právě se vyskytující i spadlé srážky v číslech na naší stránce Aktuální srážky.

V sobotu večer a v noci na neděli přejde hlavní srážková a bouřková činnost. V tomto období spadnou hlavní a až extrémní srážky. Bouřková činnost přinese přívalové srážky, které mohou vést vedle zatopení jiných suchých míst, koryt a sníženin, včetně například sklepů také k rozvodnění zejména menších toků. Tyto mohou ve velmi krátkém čase i ze současného sucha dosáhnout povodňových stavů. Srážky doplní deficit z posledních dnů, kdy se objevovaly zejména v podobě přeháněk či bouřek spíše místy nebo jen ojediněle. Nejvíce srážek by mělo spadnout v Čechách a na Vysočině. Méně srážek může čekat jihovýchod republiky, jak bývá při těchto a podobných situacích časté. Kde spadne maximum srážek zatím vidí modely a jejich jednotlivé výstupy poměrně nejistě, což též v takových situacích není výjimkou.

O víkendu místy extrémní srážky. Akumulace srážek za 24 hodin do 27.8.2023 8 hodin podle tří výstupů modelu Aladin.

Obr. 1 Tři výstupy modelu Aladin (25.8. 12 UTC, 26.8. 00 a 06 UTC) s předpovědí akumulace srážek za 24 hodin do 27.8.2023 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Jisté je, že významněji zaprší na většině území v období od soboty do příštího úterý. Ochladí se a teplota vzduchu se vrátí na hodnoty obvyklé pro konce srpna a začátek září. Tím se sníží výpar z území a vodních ploch. Hydrologická situace se zlepší, v místech s výraznými úhrny srážek se zlepší znatelně a krátce půjde o výskyt povodňových průtoků.