Předpověď teplotyPrognózy počasí

V pátek opět téměř 30°C

Hodnocení článku

Po teplém a suchém počasí přišlo ochlazení, avšak nepotrvá dlouho. Oteplování se očekává hned zítra společně s vlivem tlakové výše a rychlým ubýváním oblačnosti za studenou frontou. A očekávat můžeme v pátek opět téměř 30°C, možná na nějakém místě tato teplota dosažena bude či k ní nebude daleko. Včera teplota vystoupila místy na 27-28°C. Nejtepleji bylo na Berounsku, Plzeňsku a v Praze či blízkém okolí. Hodně podobných nebo i o něco vyšších hodnot teplota nebude opět na konci pracovní části týdne. Už ve čtvrtek můžeme v Čechách čekat místy 27°C, v pátek slibují modely vrcholící příliv teplého vzduchu před další studenou frontou. Takže i velmi teplé počasí potrvá krátce.

V pátek dosáhne teplota místy opět hodnot kolem 28°C

V pátek opět téměř 30°C. Očekávaná maxima teploty vzduchu na 20.5.2022.

Obr. 1 Maxima teploty vzduchu na pátek 20.5.2022 podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

Teplé až velmi teplé počasí se tento týden ještě chvíli vrátí a to zejména v pátek. Teplota vzduchu vystoupí na hodnoty kolem letních 25°C, tzn. na 23 až 27°C, už ve čtvrtek. Slunečné až polojasné počasí se už stane po středě ale minulostí a od západu začne přibývat první oblačnosti. Objeví se také místy přeháňky nebo bouřky. Teplé až velmi teplé počasí bude vrcholit ale až v pátek, kdy teplota vystoupí na 28-29°C a ojediněle může na některém místě letos poprvé dosáhnout tropických 30°C. Slunečního svitu už ale nebude mnoho. Na jihu území a ojediněle i jinde bude v pátek opět téměř 30°C, možná teplota této hodnoty i dosáhne.

Nejdéle vydrží zmenšená oblačnost či alespoň polojasno právě na jihu území, předpokládají numerické modely. Proto tam teplota vystoupí nejvýše. Od západu až severozápadu postoupí nad naše území studená fronta a s ní přeháňky a bouřky. Bouřková činnost může přinést lokálně nebezpečné projevy, půjde o bouřky typicky letního charakteru.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty.

Bouřky mohou být i silnější

Na studené frontě se typicky objeví letní bouřky. Fronta ukončí příliv teplého až velmi teplého vzduchu na naše území a jak již bylo avizováno na závěr týdne se dostaví ochlazení. Teplota se vrátí blíže k normálu nebo zcela do normálu pro období druhé poloviny května. V pátek během odpoledne a večer očekáváme na frontě vznik i silných bouřek. V těch může spadnout za kratší čas až 30mm srážek, objevit se může i krupobití nebo nárazy větru. Bouřková činnost se objeví zejména v jižní, jihozápadní, střední části Čech, na Vysočině a také na Moravě. Bouřková činnost se objeví zejména později odpoledne a večer. S přechodem fronty a poklesem teploty během večera poměrně rychle zanikne. Více informací o očekávaných bouřkách najdete v dalším předpovědním článku, který se bude týkat právě srážek v podobě bouřek.