Prognózy počasíTýdenní výhledy

Teplota proměnlivá a konečně srážky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po polovině měsíce nás v týdnu čeká teplota proměnlivá a konečně srážky. Půjde o přeháňkovou a bouřkovou činnost v polovině a poté na konci týdne na studených frontách. Ty budou typicky oddělovat teplé přílivy vzduchu z východních směrů od chladnějších a vlhčích ze směrů západních. Ve studeném proudění klesne noční teplota při vyjasnění i více pod 10°C, mrazíky by se ale objevit neměly. Maxima teploty čekáme také více proměnlivá, velmi krátce přesáhne teplota opět i letních 25°C.

Týden 16. až 22.5.2022

Předpověď

Historie meteorologie. Teplota proměnlivá a konečně srážky. Duha a jarní přeháňky.

Více oblačnosti můžeme čekat střídavě se slunným počasím. Hodně oblaků nás čeká na frontách a to v polovině týdne a poté, tentokrát, v jeho závěru tedy o víkendu. K tomu se vyskytne zejména přeháňková či bouřková činnost. Srážky lze čekat lokální, ale vyskytnout by se měly během týdne na většině území. Ano, místy jich spadne určitě o poznání více než v jiných oblastech. To je typické pro teplou část roku. Méně oblaků nás tedy čeká již dle výše uvedeného v pondělí a poté v závěru pracovní části týdne.

Sucho by se mělo určitě zmírnit, zejména v oblastech se spadem větších srážek v bouřkách. Více srážek spadne lokálně už během úterního dne, kdy přejde naše území studená fronta a ukončí delší převážně slunné a teplejší počasí. Které je hlavně suché s deficitem srážek a v posledních dnech i s výskytem požárů, kdy lze jmenovat hlavně nyní víkendový požár na nejsušším místě v ČR, na jižní Moravě.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 12 až 6°C, při větší oblačnosti v teplém vzduchu 15 až 10°C
  • Nejvyšší teplota: 22 až 28°C, krátce za studenými frontami 18 až 23°C
  • Průměrná teplota: 14 až 18°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 10 25mm, místy 35mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: Teplota proměnlivá a konečně srážky

Přes naše území začne v pondělí přecházet studená fronta. Tato ukončí delší sušší a teplé počasí. Za frontou k nám postoupí od západu v chladnějším vzduchu vysoký tlak vzduchu. Tento se přesune přes střední Evropu k východu a po jeho zadní straně k nám začne pronikat teplý vzduch. Tento příliv teplého vzduchu ukončí v závěru týdne přechod další studené fronty od západu.

Po srážkově deficitní první polovině května by se měly srážkové úhrny vrátit do normálu. Byť půjde o lokálně rozdílné srážky vlivem častého výskytu srážek konvekčního charakteru. Teplota vzduchu bude více kolísat mezi letními hodnotami a hodnotami kolem 20°C. Riziko požárů by se mělo snížit, zejména poté na konci týdne.

TIP: Sledujte náš aktualizovaný výhled na týden.