Předpověď teplotyPrognózy počasí

V pondělí dorazí obleva

Hodnocení článku

V pondělí dorazí obleva. Jak se významně ochladilo včera během dne, tak se opět významně oteplí během příštího týdne. V pondělí se teplota vzduchu mimo hory dostane poprvé na více místech nad bod mrazu. Další oteplení dorazí s přechodem systémů front ve svižném západním až jihozápadním proudění v polovině týdne. Do konce tohoto týdne ale vydrží zimní počasí na četných místech se sněhovou pokrývkou. Ta chybí zejména na jihu Moravy, kde čekáme současně nejvyšší teplotu a to v maximech lehce kladnou. jinde půjde často o celodenní mráz. Na sněhu se vlivem očekávaného vyjasnění v noci na zítra i na neděli objeví i silnější mráz.

V pondělí dorazí obleva, během týdne vystoupá až do hor

Ensemble modelu GFS z 19.1.2024, v pondělí dorazí obleva.

Obr. 1 Variantní předpověď modelu GFS na další dny, oteplení a velká proměnlivost teploty příští týden v relativní jistotě současné prognózy, zdroj: wetterzentrale.de

Sníh vydrží, tam kde leží, do začátku nového týdne. To teplota vzduchu po zeslabení přílivu studeného vzduchu od severozápadu za přechodu tlakové výše vystoupí již na četných místech více nad nulu. Do té doby se očekává v Čechách převážně pod bodem mrazu, na jižní Moravě do 2-3°C. Oteplení se však zejména v dalších dnech týdne dotkne i horských poloh, kde se srážky objeví též ve formě deště. První srážky po víkendovém slunném počasí místy s mrznoucími mlhami objeví právě během pondělí. A souviset budou s přecházející okluzní frontou postupující do střední Evropy od severozápadu. Tato bude souviset s nízkým tlakem nad Skandinávií. Další systémy front postoupí v zesilujícím západním proudění v dalších dnech. A přinesou další oteplení. Teplota vzduchu dosáhne kolem poloviny týdne nejen 10°C, ale podle současných numerických předpovědních dat i 12°C. Z toho plyne, že se oteplení nad bod mrazu i ve vysokých horských polohách. Ve spojení se srážkami se očekává v těchto oblastech také tání sněhu.

Teplota se bude i nadále značně střídat. Oteplení se rychle vystřídá s ochlazením a vzápětí opět s přísunem teplého vzduchu. Ten další týden tedy čekejme ve znamení opětovně velké proměnlivosti počasí způsobené přechodem právě zmíněných systémů front v rychlém sledu za sebou ve svižném západním přenosu vzduchu. S tím, že déletrvající budou přílivy teplejšího vzduchu. Určité ustálení teploty a to celkově její snížení na hodnoty kolem normálu pro aktuální období se zatím jeví na poslední dny měsíce.

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty na nejbližší hodiny a dny.