Předpověď teplotyPrognózy počasí

Ve středu se ochladí přechodně

Hodnocení článku

Ve středu se ochladí přechodně. Současné déletrvající zcela slunné a také teplé počasí skončí v polovině příštího týdne. Neznamená to ovšem definitivní konec léta. Po přechodném ochlazení a výskytu srážek se počasí opět vylepší. Teplotu vzduchu můžeme čekat i v dalších dnech většinou nadprůměrnou. Ochlazení bude tedy jen záležitostí několika málo dnů. Přes naše území přejde studená fronta, kterou vpustí do této oblasti odsouvající se tlaková výše. Ta se odsune k severovýchodu Evropy a tím uvolní cestu frontální vlně spojené s brázdou nízkého tlaku vzduchu od západu až severozápadu. Odtamtud k nám začne pronikat chladnější vzduch. Návrat teplejšího proudění na sebe ovšem nenechá dlouho čekat. Na konci týdne se opět mírně oteplí a počasí bude mít letní charakter.

Podzim ještě nezačne

I když už máme venku vidět první náznaky blížícího se podzimu, počasí mu ještě většinou nebude odpovídat. Skončí zcela suché období, avšak teplota se sníží zatím jen krátce. Teplota se vrátí k dlouhodobému normálu pro toto období poloviny září. Poté opět vystoupí nad dlouhodobý normál, avšak již ne tak výrazně jako v současném teplém období. O babím létě ještě ovšem hovořit nelze. Synoptická situace je splněna, ale období nikoli. Babí léto přichází nejdříve na začátku poslední dekády září. Letos má tedy čas a může v tomto období toto počasí také nastat. Počasí by mělo zůstat po krátkém ochlazení teplejší. Maxima teploty se očekávají i kolem letních 25°C.

Ve středu se ochladí přechodně. Ensemble modelu GFS z 9.9.2023.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS na další dny – teplota v 850hPa a srážky, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty vzduchu příští týden:

Po 11.9.: 26 až 30°C

Út 12.9.: 26 až 30°C

St 13.9.: 23 až 28°C, na JZ/Z 21°C

Čt 14.9.: 19 až 23°C

Pá 15.9.: 21 až 25°C

So 16.9.: 23 až 27°C

Noční teplota vzhledem k tomu, že se dostáváme do druhé poloviny září již zůstane níže. Při velké oblačnosti kolem poloviny týdne ji čekáme nad 15°C. Po ochlazení a za malé oblačnosti ji musíme čekat i lehce pod 10°C. Na konci týdne nastane mírné oteplení, jak vidíme na odpolední maximální teplotě. Z přehledu plyne, že ve středu se ochladí přechodně.