Předpověď teplotyPředpověď větruPrognózy počasí

Větrno do pátku, poté léto?

Hodnocení článku

Čerstvý až silný vítr se v ČR vyskytoval při přechodu cyklony a s ní spojeného frontálního rozhraní v neděli. Po pondělní přestávce bylo větrno opět včera. Silný vítr nás v Čechách provází i dnes, včetně nížin se vyskytují nárazy větru i kolem 25m/s. Větrno čekáme do pátku. Větrné počasí je spojeno s chladným a vlhčím západním prouděním, které v posledních týdnech doslova převládá. Občas se složka proudění stáčí na severozápadní až severní, odkud k nám proniká opravdu studený vzduch. A na teplotě je to znát, v noci klesá často pod 5°C a při vyjasnění slabě mrzne. Přes den vystupuje jen slabě až mírně nad 10°C. Čekat můžeme větrno do pátku, poté se počasí významně změní.

Větrno do pátku: Silný už vítr nebude, ale čerstvý ano

Nejvyšší nárazy větru se očekávají dnes a to právě nyní později odpoledne a ještě večer. Poté vítr zeslábne, ale neuklidní se zcela. Zejména zítra během dne bude mít opět nárazy a podobné lze konstatovat o pátečním počasí. Nárazy budou ale méně významné. Vítr každopádně mnohé značně ovlivňuje. Vedle toho silného, který může působit škody a zranit osoby, ten čerstvý značně snižuje naši pocitovou teplotu při chladném počasí. Jinými slovy kazí příjemný pocit pěkného a obecně teplého počasí. I při vyšší teplotě na nás působí, i když při vyloženě horkém počasí po něm často voláme. Čerstvý vítr ovlivňuje i mnohé naše aktivity, nepříjemná je v něm například jízda na kole.

Setkávat se s ním budeme tedy určitě do pátku, po dnešku by ale neměl být silný a působit případné škody. Nárazy větru by se měly v dalších dnech pohybovat mezi 15 až 20m/s nejčastěji, tuto hodnotu překročí jen ojediněle. A průměrná rychlost větru bude přes den mezi 4 až 10m/s. Během víkendu se bude počasí vylepšovat, větrno nás čeká do pátku.

Trocha teorie: Proč fouká silný vítr, kdy a jak to poznat

Co působí silný vítr zde bylo už mnohokrát v jiných článcích řečeno. Proto je stručně zopakujme, že se odehrává v rámci celého sledu projevů počasí v důsledku nerovnoměrností. Působí ho snaha atmosféry o vyrovnání velkých tlakových rozdílů na menším území. Tlakové rozdíly vznikají vlivem přesunů a změn vzduchových hmot, též tedy vlivem nehomogenit v tomto teplotním poli.

Když se vítr neuklidní ani později večer a v noci, je téměř jisté, že se blíží srážková činnost. A také, že bude vítr druhý den pokračovat a počasí bude obecně spíše špatné, tedy nepříznivé. Stránka Vítr objasní základy cirkulace. Podrobněji se jí pak zabývá stránka Atmosférická cirkulace. A konečně příčiny vzniku větru rozebírá náš článek Silný vítr, jeho výskyt a synoptické příčiny.

Jak poznat výskyt silného větru? Pozorování očekávaného rozložení tlaku na daném území tak dobře poznáme, kde a kdy bude foukat silnější vítr. K tomu nám také pomůže sledování vývoje teploty, tedy poloha a chování vzdušných map. Silný vítr totiž vždy fouká na rozhraních těchto hmot. A konečně z lokálního hlediska je dobré sledovat výskyt nebo očekávaný výskyt konvekčních bouří.

Větrno bude do pátku a studené počasí skončí, přejdeme do léta?

Větrno do pátku, poté léto? Maxima teploty na 9.5.2021.

Obr. 1 Větrno do pátku, poté léto? Maxima teploty vzduchu podle modelu GFS na neděli 9.5.2021, zdroj: wetterzentrale.de

Chladné proudění skončí v závěru týdne, kdy modely potvrzují citelné oteplení. To by mělo sice nastat o něco později, než očekával původní překlady, ale nastane. Teplota se zvýší poměrně významně. Zatímco do pátku bude i velmi chladno, zejména v Čechách teplota mírně nad 10°C až maximálně na 15°C. Během víkendu se citelně oteplí. V neděli dojde k teplotnímu skoku a maxima teploty by měla přesáhnout 20°C a to hlavně na JZ/Z Čech. V Německu přesáhnou až letních 25°C. To platí i o prvních dnech dalšího týdne. Tam se ovšem dostáváme do období zmrzlých a to nám říká pozor, je dosti pravděpodobná další velká změna teploty. A to tentokrát v podobě jejího významného poklesu, tedy citelného ochlazení včetně ranních mrazíků. Zahrozí ještě?

Do konce současného studeného období musíme při menší oblačnosti s ranním mrazem počítat. Významné ochlazení na příští týden modely také ukazují, počítají tedy s nástupem zmrzlých přesně v období mezi 12. až 14. květnem. Tuto otázku ale zatím nelze přesně zodpovědět. Není jisté, jak se zachová očekávané frontální rozhraní s výměnou vzdušných mas. Jak moc bude ochlazení výrazné a hlavně kdy přesně přijde, tedy kdy dojde k výměně vzduchů na našem území. S tím souvisí nejistoty i v rozložení a vydatnosti srážek. O tom blíže v dalším z předpovědních článků.