Větrno do pátku, poté léto?

Hodnocení článku

Čerstvý až silný vítr se v ČR vyskytoval při přechodu cyklony a s ní spojeného frontálního rozhraní v neděli. Po pondělní přestávce bylo větrno opět včera. Silný vítr nás v Čechách provází i dnes, včetně nížin se vyskytují nárazy větru i kolem 25m/s. Větrné počasí je spojeno s chladným a vlhčím západním prouděním, které v posledních týdnech doslova převládá. Občas se složka proudění stáčí na severozápadní až severní, odkud k nám proniká opravdu studený vzduch. A na teplotě je to znát, v noci klesá často pod 5°C a při vyjasnění slabě mrzne. Přes den vystupuje jen slabě až mírně nad 10°C. Čekat můžeme větrno do pátku, poté se počasí významně změní.

Silný už vítr nebude, ale čerstvý ano

Nejvyšší nárazy větru se očekávají dnes a to právě nyní později odpoledne a ještě večer. Poté vítr zeslábne, ale neuklidní se zcela. Zejména zítra během dne bude mít opět nárazy a podobné lze konstatovat o pátečním počasí. Nárazy budou ale méně významné. Vítr každopádně mnohé značně ovlivňuje. Vedle toho silného, který může působit škody a zranit osoby, ten čerstvý značně snižuje naši pocitovou teplotu při chladném počasí. Jinými slovy kazí příjemný pocit pěkného a obecně teplého počasí. I při vyšší teplotě na nás působí, i když při vyloženě horkém počasí po něm často voláme. Čerstvý vítr ovlivňuje i mnohé naše aktivity, nepříjemná je v něm například jízda na kole.

Setkávat se s ním budeme tedy určitě do pátku, po dnešku by ale neměl být silný a působit případné škody. Nárazy větru by se měly v dalších dnech pohybovat mezi 15 až 20m/s nejčastěji, tuto hodnotu překročí jen ojediněle. A průměrná rychlost větru bude přes den mezi 4 až 10m/s. Během víkendu se bude počasí vylepšovat.

Trocha teorie: Proč fouká silný vítr, kdy a jak to poznat

Co působí silný vítr zde bylo už mnohokrát v jiných článcích řečeno. Proto je stručně zopakujme, že se odehrává v rámci celého sledu projevů počasí v důsledku nerovnoměrností. Působí ho snaha atmosféry o vyrovnání velkých tlakových rozdílů na menším území. Tlakové rozdíly vznikají vlivem přesunů a změn vzduchových hmot, též tedy vlivem nehomogenit v tomto teplotním poli.

Když se vítr neuklidní ani později večer a v noci, je téměř jisté, že se blíží srážková činnost. A také, že bude vítr druhý den pokračovat a počasí bude obecně spíše špatné, tedy nepříznivé. Stránka Vítr objasní základy cirkulace. Podrobněji se jí pak zabývá stránka Atmosférická cirkulace. A konečně příčiny vzniku větru rozebírá náš článek Silný vítr, jeho výskyt a synoptické příčiny.

Jak poznat výskyt silného větru? Pozorování očekávaného rozložení tlaku na daném území tak dobře poznáme, kde a kdy bude foukat silnější vítr. K tomu nám také pomůže sledování vývoje teploty, tedy poloha a chování vzdušných map. Silný vítr totiž vždy fouká na rozhraních těchto hmot. A konečně z lokálního hlediska je dobré sledovat výskyt nebo očekávaný výskyt konvekčních bouří.

Studené počasí skončí, přejdeme do léta?

Větrno do pátku, poté léto? Maxima teploty na 9.5.2021.

Obr. 1 Maxima teploty vzduchu podle modelu GFS na neděli 9.5.2021, zdroj: wetterzentrale.de

Chladné proudění skončí v závěru týdne, kdy modely potvrzují citelné oteplení. To by mělo sice nastat o něco později, než očekával původní překlady, ale nastane. Teplota se zvýší poměrně významně. Zatímco do pátku bude i velmi chladno, zejména v Čechách teplota mírně nad 10°C až maximálně na 15°C. Během víkendu se citelně oteplí. V neděli dojde k teplotnímu skoku a maxima teploty by měla přesáhnout 20°C a to hlavně na JZ/Z Čech. V Německu přesáhnou až letních 25°C. To platí i o prvních dnech dalšího týdne. Tam se ovšem dostáváme do období zmrzlých a to nám říká pozor, je dosti pravděpodobná další velká změna teploty. A to tentokrát v podobě jejího významného poklesu, tedy citelného ochlazení včetně ranních mrazíků. Zahrozí ještě?

Do konce současného studeného období musíme při menší oblačnosti s ranním mrazem počítat. Významné ochlazení na příští týden modely také ukazují, počítají tedy s nástupem zmrzlých přesně v období mezi 12. až 14. květnem. Tuto otázku ale zatím nelze přesně zodpovědět. Není jisté, jak se zachová očekávané frontální rozhraní s výměnou vzdušných mas. Jak moc bude ochlazení výrazné a hlavně kdy přesně přijde, tedy kdy dojde k výměně vzduchů na našem území. S tím souvisí nejistoty i v rozložení a vydatnosti srážek. O tom blíže v dalším z předpovědních článků.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality