Bude zimní počasí, ale zima nezačne

()

Významnější ochlazení byla avizováno již ve výhledu počasí z konce minulého týdne. Nyní se podíváme na předpověď změny počasí podrobněji. Změna nastane během čtvrtka, kdy přes naše území přejde významnější studená fronta. Jak se bude počasí přesně vyvíjet po jejím přechodu? Je třeba na úvod zmínit, že krátce sice bude zimní počasí, ale zima nezačne. Půjde pouze o krátkodobé ochlazení, které bude střídáno opět mírným oteplením. Od vyšších poloh bude počasí zcela jistě zimní a možná se tam vytvoří první trvalá sněhová pokrývka. Jinde ale zima definitivně nezačne.

Sněžit může přechodně i v nížinách

Obr. 1 Hranice sněžení v ČR a okolí na pátek 20.11.2020, zdroj: wetter3.de

Citelnější ochlazení přinese významnější studená fronta. Ta bude přes naše území přecházet od severozápadu během čtvrtka. Současně bude přes přechodem studené fronty v ČR zesilovat jihovýchodní až jižní proudění, které se bude stáčet na jihozápadní až západní právě s přechodem fronty. Vítr bude ve čtvrtek čerstvý až silný, zejména na horách. I v nižších polohách bude mít nárazy 15-20m/s, na horách na severu ale i 25 až 30m/s. Bude předznamenávat změnu počasí v podobě ochlazení a tedy přílivu studeného vzduchu ze severních směrů.

V pátek proto maximální teplota dosáhne 5-6°C maximálně. Studené proudění bude tedy zesilovat. Nejnižší teplota bude při malé oblačnosti klesat následně na -1 až -5°C a očekávat lze první významnější mráz v ne horských polohách. Sobotní maxima teploty budou velmi podobná a žádné oteplení nelze čekat ani v neděli. V noci slabý mráz a přes den teplota mírně nad bodem mrazu znamená, že i v nížinách bude zejména v okrajových částech dne a v noci sněžit. Takové počasí se označuje jako zimní počasí. Zásadní oteplení by nemělo nastat ani v úvodu nového týdne. Teplota bude dosahovat maximálně 2 až 7°C. Přesto to nelze považovat za začátek zimy jako takové co se týče ne horských poloh. Od vyšších poloh už je možné počítat s tím, že napadne sníh a prozatím se udrží. Na konci týdne ovšem na našem území opět vznikne teplotní inverze.

Sledujte předpověď srážek a hranici výskytu sněžení na předpovědních mapách na stránce Předpověď srážek.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Bude zimní počasí, ale zima nezačne
Název
Bude zimní počasí, ale zima nezačne
Popis
Bude zimní počasí, ale zima nezačne. Očekávaná teplota vzduchu a vývoj hranice s výskytem sněhových srážek v ČR na příští dny.
Autor